Wiadomości z Rudy Śląskiej

Montaż rekuperacji - czemu on służy i kto jest w stanie się go podjąć?

  • Dodano: 2021-04-23 10:45, aktualizacja: 2021-08-10 10:02

Rekuperacja jest czymś, o czym w dzisiejszych czasach mówi się nader często. Niemal każdy nowo powstający dom jest wyposażany w jej system i niemal wszyscy wznoszący własne budynki myślą o jej wdrożeniu. Zastanawiają się nad tym również właściciele już postawionych domów. Z czego wynika tak duża jej popularność? Co do tego się przyczynia? Jak znaleźć firmę, która zajmie się montażem rekuperacji? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest rekuperacja i dlaczego warto w nią zainwestować?

Chcąc zamknąć rekuperację w jednej prostej definicji można ją nazwać systemem wentylacji mechanicznej, którego największą zaletą jest odzyskiwanie ciepła. Bazuje na wykorzystaniu urządzenia zwanego rekuperatorem, które dba o wysysanie ciepłego i zanieczyszczonego powietrza i wpuszczanie tego świeżego, odpowiednio ogrzanego przez to wyciągane z pomieszczenia. Rekuperacja służy więc wymianie zużytego i brudnego powietrza na czyste i świeże przy jednoczesnym zachowaniu części ciepła z tego pierwszego. W związku z tym jest częścią energooszczędnego domu - nie zmusza bowiem do ogrzewania wprowadzanego do wnętrza domu powietrza.

Dlaczego rekuperacja jest czymś wartym zainteresowania? Przede wszystkim dlatego, że:

  • jest czymś bardzo oszczędnym,
  • zapewnia w domu ciągłe świeże powietrze - również przy szczelnych oknach,
  • nie wychładza domu,
  • sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Na czym polega montaż rekuperacji?

Montaż rekuperacji http://gmstarbud.pl/rekuperacja-kielce/ potrafi być czymś dość skomplikowanym - zwłaszcza jeśli sprowadza się do zainstalowania jej w już istniejącym i nieprzystosowanym do tego budynku. Sprowadza się on przede wszystkim do zainstalowania rekuperatora oraz rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych - najlepiej w takich miejscach, które nie będą widoczne (dla celów estetycznych). Samo prowadzenie instalacji oraz jej trasa zależy od konkretnego budynku oraz jego projektu. Najwięcej swobody ma się tutaj dopiero projektując takowy - wtedy też cały system można umiejscowić chociażby w podłodze, co sprawi, że nie będzie on zajmował cennej przestrzeni w domu.

Najczęściej największe zagęszczenie kanałów wentylacyjnych trafia na poddasze nieużytkowe i z niego jest rozprowadzane na niższe kondygnacje. W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest przewietrzane, wliczając w to korytarz czy wiatrołap. Odpuścić można sobie za to kotłownię czy garaż, w którym ma to mniejsze znaczenie. Sam rekuperator można zainstalować w dowolnym, ale dostępnym dla siebie miejscu - może nim być również poddasze, ewentualnie garaż czy kotłownia, które zwykle są projektowane jako pomieszczenia typowo techniczne.

Montaż rekuperacji - jak znaleźć firmę, która się nim zajmie?

Z uwagi na popularność rekuperacji, na rynku swoje oferty prezentuje całe mnóstwo firm specjalizujących się właśnie w niej. Jak wybrać taką, która rzeczywiście będzie najlepsza, a przede wszystkim zorganizuje wszystko w taki sposób, by sprawdzało się w akcji? Z góry należy tutaj wyjść z założenia, że na tego typu systemie nie należy oszczędzać. Prawdą jest bowiem, że to ten system ma prowadzić do oszczędności - aby jednak te były wymierne i po prostu jak największe, musi zostać odpowiednio zainstalowany.

Odpowiednia firma to taka, która posiada już swoje doświadczenie w instalacji tego typu systemów, a przede wszystkim cechuje się terminowością. Jako że rekuperację najczęściej instaluje się w momencie budowania budynku, konieczna jest stała współpraca i szybkie działanie. Zwłaszcza, że z całą budową zwykle nie chce się zwlekać. Firma, z której usług się korzysta powinna działać w obrębie miejscowości, w której znajduje się cała inwestycja. Jeżeli są to Kielce, należy celować w firmy z tegoż właśnie miasta.

W wyborze firmy może mieć znaczenie również to, jaka jest jej paleta usług. Rekuperacja to zwykle nie jedyny konik firm tego typu. Bardzo często zajmują się one również systemami służącymi do pobierania energii z odnawialnych źródeł (w tym fotowoltaiką, jako takie źródło traktującą słońce). Jeżeli dysponuje się odpowiednim budżetem, warto od razu zainwestować również w taki system - wtedy też będzie się mogło mieć pewność, że wszystko będzie rozwiązane w jednolity sposób, a w przyszłości nie będzie trzeba wykonywać większych remontów, by zwiększyć energooszczędność całego gospodarstwa domowego.

Podsumowanie

Montaż rekuperacji https://artykuly24.wroclaw.pl/pompa-ciepla-i-rekuperacja-korzysci-z-polaczenia/ nie bez powodu cieszy się współcześnie tak dużym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że na ten moment jest jedynym rozsądnym i energooszczędnym rozwiązaniem służącym wentylowaniu pomieszczeń z odzyskiwaniem energii cieplnej. Zdecydowanie warto się nią zainteresować - zwłaszcza jeśli dopiero buduje się dom i ma się możliwość dostosowania go pod właściwy system. Warto sięgnąć przy tym po pomoc specjalistów, którzy nie tylko sprzedadzą i zainstalują cały system, ale i doradzą rozwiązanie idealne względem konkretnego przypadku. Idealnym przykładem tego typu firmy jest GM Starbud, posiadające na swoich plecach solidne doświadczenie i mnóstwo pozytywnie zrealizowanych projektów w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.