Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła na pellet?

  • Dodano: 2019-09-12 07:00, aktualizacja: 2019-09-12 07:02

Ostatnio coraz częściej odchodzi się od szkodliwych dla środowiska systemów grzewczych. Popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie domów pelletem, które wymaga jednak specjalnego kotła. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Ogrzewanie domu pelletem 

Pellet to nic innego, jak biodegradowalne paliwo w postaci granulek, wytwarzane z surowców pochodzenia roślinnego np. ze sprasowanych trocin. To wybór nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny. Pellet jest tani, ponieważ można produkować go lokalnie, a jego cena nie jest uzależniona od kursów surowców naturalnych. Używając tego paliwa wydamy nawet o połowę mniej niż paląc olejem opałowym. 

Ceny pelletu w zależności od surowca, z którego go wykonano, wahają się od 300 do 900 zł za tonę, przy czym zaletą jest wydajność - rocznie zużywa się ok. 5 ton. Co więcej, granulki nie brudzą tak, jak tradycyjny opał, a przy spalaniu wydzielają przyjemny zapach. Pellet najlepiej nabyć bezpośrednio u dostawcy. Jak widać, ten typ paliwa ma sporo zalet. By jednak z niego korzystać, musimy kupić specjalny kocioł na pellet. 

Jaki wybrać kocioł na pellet?

Kocioł na pellet jest urządzeniem zautomatyzowanym, wymagającym jedynie skontrolowania ok. raz w tygodniu. Ceny wahają się od 5 do 12 tys. zł, co nie jest sumą małą, lecz solidny kocioł na pellet dostaniemy się już za 7 tys. Jak w przypadku każdego innego zakupu, najlepiej poszukać dobrej jakości w przyzwoitej cenie. 

Warto znaleźć też taki model kotła, który dzięki nowoczesnej technologii dodatkowo zwiększy wydajność paliwa. Pellet jest materiałem łatwopalnym, dlatego dobrze, by nasz kocioł był wyposażony w czujniki temperatury wraz z zaworem wodnym, co umożliwi ugaszenie płomieni zawczasu. Innym przydatnym elementem kotła na pellet są palniki antynagarowe, które na bieżąco usuwają wytwarzający się osad. 

Podłączanie kotła CO na pellet

Podłączanie kotła CO na pellet kosztuje od 1000 do 2000 zł. Fachowiec może też pomóc nam dostosować “tradycyjny” kocioł tak, by mógł spalać biodegradowalne paliwo. Z pewnością podłączanie pieca CO na pellet nie jest czynnością, którą powinniśmy wykonywać sami - nawet jeśli mamy doświadczenie przy montażu piecy, to pamiętajmy, że te pelletowe mimo wszystko działają nieco inaczej.  Najbezpieczniej zaufać specjaliście. Należy też starannie przygotować kotłownię, w której postawimy piec, ponieważ pellet wymaga przechowywania w suchym miejscu. Worków z granulatem lepiej nie stawiać blisko pieca, aby uniknąć pożaru: dlatego też dobrym pomysłem jest trzymanie ich w osobnym pomieszczeniu.

Usterki kotłów na pellet 

Jak wygląda naprawa piecy CO? Choć to nowoczesne urządzenie, które cechuje wysoka wytrzymałość i odporność na zniszczenia, to jak każdy mechanizm może się ono zepsuć. Kiedy z kotła zaczyna ciec albo przestaje on działać, należy skontaktować się ze specjalistą. Dobrzy fachowcy są na bieżąco z trendami grzewczymi, więc naprawa kotła CO na pellet nie powinna być dla nich nowością.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Justa

    Napewno warto patrzeć na to skąd piec pochodzi, gdzie został wyprodukowany, jak z częściami na wymianę , serwisem. Osobiście polecam EEI PELLETS kostrzewa

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.