Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nieustająca popularność zegarków

  • Dodano: 2019-11-20 07:00, aktualizacja: 2019-11-20 07:02

Zdawać by się mogło, że w czasach dominacji wszechobecnych smartfonów tradycyjne zegarki są skazane na zapomnienie. Tymczasem ich popularność nie tylko nie maleje, ale z roku na rok staje się większa.

Jak mierzymy czas?

Potrzeba pomiaru czasu towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Pierwsze zegary wykorzystywały ruch Ziemi wokół Słońca. Odpowiednio wyprofilowana i ustawiona wskazówka rzucała cień na tarczę, co pozwalało na przybliżoną orientację godzinową. O ile konstrukcja taka stanowi dowód wysokiej znajomości zagadnień astronomii, to dokładność wskazań pozostawiało wiele do życzenia. Działo się tak przede wszystkim za sprawą braku uwzględnienia zmiany kąta nachylenia Ziemi. Większy problem stanowił jednak fakt, że zegary działały jedynie w dzień i to tylko wtedy, gdy żadne zjawiska nie przeszkadzały promieniom słonecznym w dotarciu do powierzchni naszej planety.

Rozwój tej koncepcji stanowiły zegary biorące pod uwagę długość cienia, a z czasem także zegary gwiazdowe pozwalające na pomiary nocne. Jednak rzeczywisty wzrost jakości pomiarów nastąpił wraz z nastaniem epoki klepsydr. Ściśle określone tempo przepływu substancji płynnych lub sypkich zwielokrotniło precyzję wskazań. Kolejny etap to już rozwiązania mechaniczne, początkowo wykorzystujące przesuw odważników, a następnie ruch wahadła. Zegary wahadłowe już na przełomie XVI i XVII wieku uzyskały wysoki poziom sprawności. Dokładność wytwarzania części, staranność montażu i umiejętna regulacja pozwalały na zminimalizowanie błędów wskazań do poziomu 0,3 sekundy w skali doby. Prawdziwa rewolucja miała jednak dopiero nadejść.

Styl i funkcjonalność

Technologia kwarcowa, bazująca na pomiarze drgań kryształu kwarcu, otworzyła przed konstruktorami i użytkownikami zupełnie nowy rozdział. Ogromna dokładność połączona ze skomplikowaną i delikatną konstrukcją sprawiły, że początkowo znalazły one zastosowanie głównie w laboratoriach naukowych i placówkach badawczych. Z czasem jednak metody wytwórcze zostały udoskonalone i zegary kwarcowe trafiły do domów, a następnie, w zminiaturyzowanej formie, na nadgarstki użytkowników. W tym miejscu warto wspomnieć o  firmie Kashio Keisanki Kabushiki-gaisha, bardziej znanej na świecie pod nazwą Casio. To japońskie przedsiębiorstwo położyło kamień węgielny pod rozwój popularności elektroniki użytkowej, a już we wczesnych latach 70 ubiegłego wieku wprowadziło na rynek zegarek kwarcowy o nazwie Casiotron.

Zegarki męskie Casio, podobnie jak modele przeznaczone dla Pań, od początku swej historii charakteryzowały się wysoką jakością oraz estetyką wzorniczą. Z czasem pojawiły się różnorodne linie stylistyczne dedykowane zarówno dla zwolenników minimalistycznej elegancji, jak i miłośników aktywnego spędzania czasu. Do dziś G Shock męski zegarek Casio to jeden z najlepiej sprzedających się modeli na świecie. Poza standardową funkcją pomiaru czasu oferuje szereg dodatkowych opcji. Bez trudu znajdziemy zegarki wyposażone w panele solarne, synchronizację z zegarem atomowym, czy też sensory mierzące temperaturę lub wysokość. Dzisiejsze zegarki to nie tylko czasomierze - są one wyznacznikami stylu życia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.