RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku – co Ci się należy?

  • Dodano: 2022-06-20 13:00

Jazda samochodem niestety wiąże się z ryzykiem udziału w wypadku. Wystarczy czasem chwila nieuwagi, aby doszło do takiego zdarzenia na trasie. Warto jednak pamiętać o tym, że należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Dowiedz się, jakie roszczenia mogą być wysunięte w takiej sytuacji.

OC sprawcy wypadku – co pokrywa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, każdy pojazd mechaniczny powinien mieć ważne OC. Zatem jeśli na trasie zdarzy się, że zostaniesz poszkodowany, masz prawo wysunąć roszczenia wobec sprawcy. Mogą one dotyczyć:

  • usunięcia szkody w pojeździe,

  • zapewnienia pojazdu zastępczego na czas naprawy,

  • zwrot strat spowodowanych zniszczeniem auta.

Warto wiedzieć, że jako poszkodowany masz prawo domagać się przywrócenia pojazdu do stanu sprzed wypadku. Zatem nawet jeśli ubezpieczyciel naciska na wypłatę określonej kwoty, nie musisz się na to zgadzać. Podobnie jeśli proponuje usunięcie szkody w nieautoryzowanym warsztacie. Możesz sam wybrać serwis, w którym pojazd zostanie naprawiony.

Uszczerbek na zdrowiu a OC sprawcy wypadku

Podczas wypadku może dojść również do uszczerbku na zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Odszkodowanie OC sprawcy może pokryć szkody związane także z rehabilitacją, kosztami leczenia czy nawet rentę. Zachodzi to w przypadku, gdy stracisz zdolność do pracy. W zależności od poziomu doznanego uszczerbku na zdrowiu renta może zostać przyznana tymczasowo lub na stałe, jeśli doznane obrażenia nie ustąpią. Jako poszkodowany możesz starać się także o zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Warto zatem znać swoje prawa, zanim przystaniesz na oferowane odszkodowanie.

Zniszczone mienie a odszkodowanie z OC sprawcy wypadku

Co zrobić w sytuacji, gdy sprawca wypadku wjechał samochodem w Twoje mienie? Wszak nie zawsze uszkodzeniu ulega pojazd, czasem może to dotyczyć np. ogrodzenia. Czy wtedy należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy? Jak najbardziej. Pokryje ono szkody, których doznałeś w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Jestem sprawcą wypadku – czy należy mi się coś z OC?

Chwila nieuwagi czy zwyczajny pech może zdarzyć się każdemu. Co z Twoimi szkodami, jeśli Ty jesteś sprawcą wypadku? Niestety, jeśli miałeś wykupione jedynie podstawowe ubezpieczenie OC, to w takim razie nie otrzymasz żadnego odszkodowania od ubezpieczyciela. Wszelkie szkody w Twoim mieniu będziesz musiał usunąć we własnym zakresie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na dodatkowy zakres ochrony w postaci:

  • NNW

To dobrowolne ubezpieczenie, które może obejmować zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Nawet jeśli jest sprawcą wypadku, może uzyskać odszkodowanie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu w trakcie kolizji.

  • AC

Ubezpieczenie autocasco pozwala na pokrycie szkód powstałych w pojeździe sprawcy wypadku.

Niektórzy obawiają się, że wykupienie dodatkowego zakresu ochrony może być kosztowne. Internetowa porównywarka ubezpieczeń to skuteczna metoda, dzięki której znajdziesz korzystną ofertę na ubezpieczenie komunikacyjne. Dzięki niej możesz wybrać tanią polisę OC i AC przez internet. W ten sposób zabezpieczysz się przed szkodami finansowymi, nawet jeśli Ty będziesz sprawcą wypadku.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.