Wiadomości z Rudy Śląskiej

Okapy kuchenne - jaki wybrać, by być z niego zadowolonym?

  • Dodano: 2021-04-29 11:15, aktualizacja: 2022-09-15 07:18

Okapy kuchenne są czymś, co powinno znaleźć się w absolutnie każdej kuchni. O ich zastosowaniu nie trzeba wiele mówić - służą do pozbywania się nadmiernych ilości wilgotnego powietrza (wytwarzanych właśnie w wyniku gotowania jedzenia) z pomieszczenia do szybu wentylacyjnego. Działają przy tym w bardzo zróżnicowany, zależny od konkretnego urządzenia sposób. Jak zatem wybrać taki okap, z którego będzie się po prostu zadowolonym? Jakie opcje tak właściwie ma się do wyboru? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Rodzaje okapów - na który z nich się zdecydować?

Na rynku istnieje kilka rodzajów okapów, każdy z których charakteryzuje się czymś innym i wykazuje się innymi funkcjonalnościami. Oczywiście wybór któregoś z nich zazwyczaj warunkuje się zarówno posiadanym przez siebie miejscem, jak i ogólnym designem kuchni, którego okap potrafi być dopełnieniem. Na które z rodzajów warto więc zwrócić uwagę?

  • Okapy kominowe - są to okapy, które cieszyły się do pewnego momentu zdecydowanie największym zainteresowaniem. Zwane też przyściennymi, przylegają właśnie do ściany i posiadają długi komin maskujący rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu. Tego typu okap najczęściej wybierany jest do nowoczesnych kuchni (z uwagi na często bardzo geometryczne kształty).
  • Okapy podszafkowe - stanowią świetną i nowoczesną opcję dla wszystkich osób, które nie są zwolennikami bardzo widocznych okapów. Cechuje je co prawda dość słaba wydajność, za sprawą której rzadko kiedy stawia się na nie przy pomieszczeniach większych i wymagających od nich znacznie więcej pracy. Montuje się je pod szafką, przy czym zasadnicza ich część znajduje się w jej wnętrzu. Można więc powiedzieć, że okapy te są tak właściwie okapami do zabudowy. W żaden sposób nie rzucają się w oczy. Są przy tym niedrogie i minimalistyczne. Trafiają zwłaszcza do mniejszych kuchni, w których szkoda jest miejsca na większe rozwiązania.
  • Okapy wyspowe - w dzisiejszych czasach bardzo popularne są aneksy kuchenne z wyspami na środku. Właśnie nad nie trafia ten rodzaj okapów, które są jednocześnie tymi najbardziej zaawansowanymi i nowoczesnymi. Zazwyczaj montuje się je do sufitu. Zajmują dużo miejsca, z uwagi na co najczęściej trafiają do większych kuchni. Są opcją rozsądną, nowoczesną i najbardziej naszpikowaną wszelkiego rodzaju funkcjonalnościami, które z pewnością doceni się przy codziennym ich użytkowaniu.
  • Okapy sufitowe - montowane są bezpośrednio do sufitu podwieszanego, do którego przylegają (niczym okap podszafkowy). Są dobrą opcją nad wyspę i świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią okapów za bardzo rzucających się w oczy.

Choć wyżej wspomniane rodzaje okapów są tymi cieszącymi się zdecydowanie największą popularnością, na rynku znaleźć można wiele innych, również tych uniwersalnych (są one najpopularniejsze) oraz stworzonych typowo pod zabudowę (choć można takimi nazwać i okapy podszafkowe, o których już mówiliśmy). Rynek wciąż poszukuje nowych rozwiązań w tej materii - właśnie dlatego warto śledzić go na bieżąco. Zwłaszcza jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie jest wystarczalne.

Gdzie kupić okap?

Rynek urządzeń kuchennych jest bardzo szeroki, a w jego obrębie można znaleźć całe mnóstwo sklepów oferujących okapy kuchenne. Jak spośród nich wybrać więc ten, w którym rzeczywiście będzie warto zrobić zakupy?

Jedną z opcji, które się posiada jest ta związana z zakupami w sklepach stacjonarnych z AGD. Jest to opcja dość bezpieczna, bo pozwalająca zapoznać się z wyglądem okapu na żywo, zanim jeszcze podejmie się decyzję co do jego zakupu. Sklepy tego typu słyną też z dość dobrej polityki zwrotów i reklamacji - jeżeli zatem popełni się błąd w wyborze, produkt zawsze można oddać bez większych konsekwencji. Sklepy stacjonarne tego typu bywają jednak po prostu drogie. Sprzedawane przez nie produkty zaś nie zawsze są najlepszej jakości, a niektórzy ich klienci skarżą się na to, że dostali takie, które wcześniej zalegały na magazynie.

Znacznie lepszą opcją wydaje się zatem być postawienie na sklep internetowy, koniecznie taki zaufany i pewny. Nie tylko proponuje on zdecydowanie najszerszy asortyment właśnie jeżeli chodzi o okapy, ale też pozwala je zakupić w najniższych cenach na rynku. Jest to zatem opcja dla osób lubiących wybór, wysoką jakość oraz wygodę zakupów.

Warto wiedzieć: dobrą taktyką jest zapoznanie się z modelami okapów w sklepie stacjonarnym, a następnie sfinalizowanie zakupu przez Internet. Pozwoli to zaoszczędzić, a jednocześnie mieć pewność co do kupowanego przez siebie sprzętu.

Podsumowanie

Okapy kuchenne stanowią podstawę każdej prawidłowo funkcjonującej kuchni. Właśnie dlatego zaopatrując się w takowy należy zwrócić uwagę na to, czy wybiera się zdecydowanie najlepszą opcję. W tym przypadku nie ma co oszczędzać i chodzić na półśrodki. Chodzi bowiem nie tylko o użyteczność, ale i zdrowie oraz bezpieczeństwo. Przed wybraniem konkretnego modelu warto więc zbadać rynek i dowiedzieć się, jakie opcje tak właściwie ma się do wyboru. Dopiero po tym będzie można podjąć słuszną decyzję właśnie w tej materii.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.