Wiadomości z Rudy Śląskiej

Posiadasz kategorię C, C+E, D lub D+E? Śpiesz się z wymianą prawa jazdy

  • Dodano: 2011-08-30 09:00, aktualizacja: 2011-08-30 11:41

Wszyscy kierowcy zawodowi czynnie wykonujący zawód kierowcy są zobowiązani wykonać szkolenie okresowe i uzyskać wymagany wpis w postaci kodu wspólnotowego (KOD 95) do prawa jazdy. Wpis potwierdza ich kwalifikacje i zastępuje zatem dokument jakim dotychczas była Karta Kwalifikacji Kierowcy. W Rudzie Śląskiej zobowiązanych do szkolenia jest aż 3486 kierowców.

 

 

Na terenie miasta Ruda Śląska od 1999 roku do 1 kwartału 2011 r. w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa Urzędu Miasta zostało zarejestrowanych 3486 kierowców.

W tej grupie 1952 osoby to kierowcy, którzy uzyskali kategorię C prawa jazdy oraz 753 osoby, które uzyskały kategorię C+E prawa jazdy w latach od 1981r. do dnia 31 grudnia 1995 r.

Z kolei 210 osób to kierowcy posiadający kategorię D prawa jazdy oraz 571 osób kategorię D+E prawa jazdy uzyskaną w latach: od 1991 r. do 31 grudnia 2000 r.

Powyższa grupa kierowców zawodowych jest zobowiązana do wykonania szkolenia okresowego do 10 września 2011 r. W innym przypadku zostaną im odebrane uprawnienia i nie będą mieli prawa do wykonywania zawodu kierowcy.
 
 

Szkolenie okresowe należy wykonać w placówce wpisanej do specjalnego rejestru prowadzonego przez wojewodę. Placówki można znaleźć na portalu w katalogu firm - Kursy prawa jazdy.

Z chwilą ukończenia pierwszego szkolenia okresowego, ale przed dniem uzyskania wpisu do prawa jazdy kierowcy obowiązani są wykonać badania lekarskie i psychologiczne.

Badania należy wykonać w Pracowniach Medycyny Pracy.


Badania psychologiczne (potocznie nazywane psychotechnicznymi) można wykonać w Rudzie Śląskiej. Pracownia EwaMed znajduje się przy ulicy Nowary 1A i jest czynna od poniedziałku do piątku. W EwaMed badania przeprowadzane są w jednym dniu i zakończone są szczegółowym omówieniem uzyskanych wyników oraz wydaniem odpowiedniego orzeczenia.

Po zakończeniu wszelkich procedur (szkolenie okresowe, badanie lekarskie i psychologiczne) kierowca musi udać się do wydziału komunikacji i drogownictwa właściwego dla siedziby zamieszkania. Na podstawie dokumentów uzyskuje wpis do prawa jazdy w rubryce nr 12 z zapisem kodu 95 i daty ważności swojej kwalifikacji zawodowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.