Smartfony to urządzenia, bez których trudno sobie wyobrazić dziś codzienne funkcjonowanie. Poza mnóstwem zalet mają one jedną wadę – szybko rozładowującą się baterię. Mimo starań producentów, by zwiększyć jej pojemność, nadal nie udało się stworzyć modelu który zadowalałby klientów. Z pomocą jednak przychodzą małe, niepozorne urządzenia – powerbanki. Pozwalają one na naładowanie zmartfona w trakcie użytkowania a także możliwość podładowania baterii, gdziekolwiek jesteśmy. Jednak są to dość kapryśne urządzenia, dlatego zanim zdecydujemy się nabyć konkretny model, warto poznać jego możliwości. Jakie powerbanki warto kupić, by uniknąć rozczarowań?
-
Do jakich urządzeń potrzebujemy powerbanki?
-
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
-
Czy rzeczywista pojemność różni się od nominalnej?
-
Dlaczego warto zainwestować w droższy model?
Do jakich urządzeń potrzebujemy powerbanki?
Oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest: smartfony. Ale jako źródła energii przenośne akumulatory mogą zasilić każde urządzenie elektroniczne – laptop, nawigację czy kamerę samochodową. W jaki sposób określić, jakiego powerbanka będziemy potrzebować? Należy najpierw poznać pojemność baterii wszystkich urządzeń, które zamierzamy do niego podłączyć. Nie potrzeba w tym celu instalować żadnych programów, wystarczy zapoznanie się z dokumentacją, w której producent sprzętu zamieścił te dane. Pojemność powerbanka powinna pozwolić na co najmniej dwukrotne naładowanie baterii i pozostawić jeszcze pewien zapas. Trzeba bowiem wziąć poprawkę na utratę części energii podczas ładowania. Dla smartfona z baterią o pojemności 3600 mAh należy zatem zakupić przenośny akumulator o pojemności 10000 mAh, a nie 7200, jak wynikałoby z podwojenia pojemności telefonu. W przypadku większej ilości urządzeń, przeznaczonych do ładowania, wydajność powerbanka powinna wynosić trochę więcej niż sumaryczna pojemność wszystkich baterii. Oczywiście jeśli to jest możliwe, bowiem pojemność akumulatorów przenośnych nie jest nieograniczona. Przykładowe urządzenia znajdują się na stronie: https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne,_Samsung.bhtml.
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Istnieje jeszcze kilka parametrów, które powinniśmy uwzględnić podczas planowania zakupu. Jednym z nich jest liczba dostępnych złącz. Standardem jest już posiadanie przez powerbanki minimum dwóch portów USB, pozwalających na podłączenie pary urządzeń wymagających ładowania. Trzeba jednak zwrócić uwagę, jakie jest natężenie prądu na portach – istotna jest nie tylko jego wartość, ale czy na wszystkich gniazdach jest ona jednakowa, czy zróżnicowana. Często akumulatory przenośne mają jeden port USB o natężeniu wychodzącego prądu o wartości minimum 2 ampery, podczas gdy na innych wynosi ono 1 amper. Im wyższy jest ten parametr, tym szybciej podłączone urządzenie ponownie się naładuje. Kupując powerbank ważne jest również, zwłaszcza dla posiadaczy urządzeń kilku producentów, by był on wyposażony w przejściówki o różnych końcówkach. Dzięki temu możemy być pewni, iż każdy model zostanie naładowany, niezależnie od tego, jakie gniazdo do podłączenia przewodu posiada. Bardzo przydatną cechą większości powerbanków jest posiadanie wskaźnika naładowania. W tańszych modelach są to po prostu diody, których świecąca ilość oznacza poziom naładowania. Jeśli potrzebujemy urządzeń dokładniej określających tę wartość, powinniśmy pomyśleć nad akumulatorami przenośnymi z elektronicznymi wyświetlaczami, pokazujących pozostałą pojemność w procentach. Modele o zróżnicowanych parametrach można obejrzeć na stronie: https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne.bhtml
Czy rzeczywista pojemność różni się od nominalnej?
Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest rzeczywista pojemność powerbanków. Istnieje niepisana zasada, iż renomowany producent podaje tę wartość bardzo zbliżoną do rzeczywistej, podczas gdy producenci tanich akumulatorów przenośnych nieco ją zawyżają. W chwili obecnej trudno spotkać na rynku urządzenia o rzeczywistej pojemności większej niż 12000 mAh, podczas gdy niektóre modele anonimowych producentów szumnie zapewniają nawet o 30000 mAh. Dlatego z dwóch modeli o tej samej cenie bardziej opłaca się kupić powerbank o pojemności 8000 mAh pochodzący od markowego producenta, niż taki o 15000 mAh deklarowanych przez wytwórcę, który podczas testów z ledwością osiągnie wartość 6000 mAh.
Dlaczego warto zainwestować w droższy model?
O jednym z powodów, dla jakich warto zainwestować w droższy model, wspomniano wcześniej – rzeczywista pojemność urządzenia jest równa lub bardzo zbliżona pojemności deklarowanej przez producenta. Bardziej rozwinięte technologicznie modele umożliwiają również wykonanie znacznie większej ilości cykli ładowania niż tańsze odpowiedniki. Nie należy zapominać o tym, że najtańsze modele mogą uszkodzić baterie ładowanych urządzeń – zdarza się to co prawda bardzo rzadko, ale nie warto ryzykować. Zwłaszcza, że nie są to produkty aż tak drogie, by przy ich zakupie szukać przesadnych oszczędności. Zresztą na rynku pojawiają się również urządzenia, które zbierają pozytywne opinie wśród klientów, a jednocześnie mają zaskakująco atrakcyjne ceny, o czym można się przekonać choćby tutaj: https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne,_xiaomi.bhtml.