Wiadomości z Rudy Śląskiej

Projekty domów energooszczędnych - jak ograniczyć straty energii w Twoim domu?

  • Dodano: 2019-10-10 12:45

Wybierając projekt domu energooszczędnego decydujemy się na rozwiązania, które nie tylko pozwalają oszczędzić energię, lecz również zmniejszają koszty eksploatacji budynku. Aby dom spełniał wymagania energooszczędności muszą zostać spełnione określone warunki techniczne. Jak ograniczyć straty ciepła w naszym domu? Oto kilka rzeczy, o które musimy zadbać.

Dom przy Kwiatowej 4 bisDom przy Kwiatowej 4 bis - www.galeriadomow.pl

Wybierz odpowiedni projekt domu.

Projekty domów energooszczędnych, na etapie użytkowania, generują mniejsze rachunki za ogrzewanie. Aby uzyskać pożądane oszczędności należy zacząć od wyboru odpowiedniego projektu. Najlepsze projekty, to takie które posiadają regularne kształty i prostą formę. Idealne będą domy na planie kwadratu, lub prostokąta. Jeśli stawiamy na energooszczędne rozwiązania, wybierzmy raczej dom bez piwnicy, garażu i balkonów. Wszystkie te elementy generują większe straty ciepła. Jeśli nie wyobrażamy sobie naszego domu bez balkonu, czy garażu, musimy przyłożyć większą uwagę do odpowiedniego zabezpieczenia termicznego tych przestrzeni.

Jakie rozwiązania podniosą energooszczędność Twojego domu?

Dobre projekty domów posiadają szereg rozwiązań podnoszących energooszczędność budynku. Poza kształtem i formą budynku mogą to być systemy zewnętrzne, dzięki którym pozyskamy energię niezbędną do ogrzania domu.

Najpopularniejszym ostatnio rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja. Instalacja taka pozwala obniżyć koszty ogrzewania o ok. 30-40%.

Innym sposobem na dywersyfikację źródeł uzyskiwania energii jest montaż na dachu paneli fotowoltaicznych, lub instalacji solarnej. Pierwszy system pozwala na samodzielne pozyskiwanie energii elektrycznej, drugi umożliwia podgrzanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby gospodarstwa domowego. Dodatkowe zabiegi jakie możemy poczynić, aby usprawnić gospodarkę energetyczną naszego domu to montaż rolet zewnętrznych, zastosowanie energooszczędnych okien i drzwi, zwiększenie warstwy docieplenia ścian i izolacji termicznej, lub zastosowanie materiałów o wyższych parametrach energetycznych. Istotną rolę odgrywa również wybór dobrej jakości kotła grzewczego. Możliwość racjonalnego i sprawnego zarządzania gospodarką cieplną domu dają kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania. Projekty domów energooszczędnych powinny być dostosowane do warunków technicznych określonych na 2021 rok (WT 2021).

Dom przy Bukowej 21Dom przy Bukowej 21 - www.galeriadomow.pl

Budowa domu energooszczędnego. O czym trzeba pamiętać.

Jeśli decydujemy się na budowę domu energooszczędnego powinniśmy postawić na sprawdzoną i fachową ekipę budowlaną. Budowlańcy muszą posiadać m.in. takie umiejętności, jak ciepły montaż okien, który wykonuje się na specjalnych, systemowych taśmach. Prace budowlane muszą zostać wykonane z należytą precyzją i przy użyciu wysokiej klasy materiałów. Dom energooszczędny powinien mieć wykonaną również redukcję mostów termicznych. Dobrze jest również wybrać projekt domu z znanym i doświadczonym biurze projektowym. Wszelkie konsultacje bezpośrednio z projektantami domu mogą okazać się niezwykle pomocne. Taką możliwość mamy wyłącznie gdy kupujemy projekty domów u producenta, autora projektu. Projekty domów energooszczędnych dostępne na GALERIADOMOW.PL pozwalają wybrać najlepszy projekt, czy zdecydujemy się na projekt domu parterowego, czy projekt domu z poddaszem użytkowym.

Jeżeli chodzi o optymalne ustawienie budynku, to trzeba zwrócić uwagę by był ulokowany w możliwie najbardziej nasłonecznionej części działki. Dobrze jakby otwarta przestrzeń dzienna, z wyjściem na taras, była ulokowana od południowej strony. Wtedy dzienne światło będzie dodatkowo, za darmo, ogrzewać wnętrze, w którym spędzamy najwięcej czasu. Jeśli dom będzie posadowiony kuchnią od strony południowej warto wykonać szerokie, panoramiczne okna, najlepiej w wariancie narożnym. Istotną role w energooszczędności domu pełnią szyby. Powinny one mieć parametr U mniejszy niż 0,9 W/m2K. Najlepsze okna posiadają parametry szyb w granicach 0,6 W/m²K.

Dom przy Przyjemnej 26 bisDom przy Przyjemnej 26 bis - www.galeriadomow.pl

Projekty domów energooszczędnych wymagają na wstępie nieco większych nakładów finansowych, ale te zwracają się z nawiązką na etapie użytkowania budynku. Nowoczesne systemy pozwalają mieszkać ekologicznie i komfortowo.

Komentarze (1)    dodaj »

  • kazimir

    Wcale nie trzeba tak długo szukać, aby znaleźć fajna firmę projektowo-remontową. Niedaleko od śląska, bo w Krakowie (a ileż to, 70 km samochodem???) znalazłem DD Projekt i naprawdę firma zna sie na swojej robocie. DLa mnie same plusy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.