Wiadomości z Rudy Śląskiej

Studiowanie online - o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem kształcenia?

  • Dodano: 2024-03-25 19:30

Nauka zdalna zyskuje na popularności. Chociaż studiowanie zdalne jest dla wielu osób jedynym sposobem na zdobycie tytułu magistra, wciąż istnieje wiele wątpliwości. Czy zatem kursy online spełniają standardy? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz swoje dokształcanie online!

W ostatnich latach uczelnie musiały wprowadzić system nauczania online, który się sprawdził. To zadecydowało, że studiowanie online stało się popularnym sposobem kształcenia. W związku z tym wiele instytucji edukacyjnych wyszło naprzeciw tym oczekiwaniom. System e-learningowy, czyli specjalne platformy edukacyjne, zapewnia tę elastyczną formę edukacji, która umożliwia uczniom zdobywanie informacji za pośrednictwem Internetu, bez konieczności osobistej wizyty na uczelni. Zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie są prowadzone w ten sposób.

Kierunki, które można studiować online

Coraz więcej instytucji edukacyjnych zaczyna oferować możliwość studiowania zdalnego. Jest to jednoznaczne z tym, że wybór kierunków online w formule RealTime rośnie z roku na rok. Obecnie istnieje możliwość studiowania online na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Niemal każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ istnieją kierunki techniczne, humanistyczne i interdyscyplinarne.

Zajęcia praktyczne na studiach zdalnych - jak wyglądają?

Niektóre zajęcia nie odbywają się zdalnie, a stacjonarnie. Są kierunki, które wymagają zdobycia umiejętności praktycznych, wykonywania prac w laboratorium lub wymagają odbycia zajęć w terenie. W takim przypadku zajęcia odbywają się w uczelni. Niemniej jednak są one znacznie rzadsze niż na studiach stacjonarnych.

Egzaminy na studiach zdalnych - czy występują?

Aby ukończyć przedmiot, student musi wykazać się wiedzą z danego materiału. W żaden sposób nie zależy to od rodzaju studiów. Metody weryfikacji wiedzy różnią się w zależności od uczelni i prowadzących. Testy często są pisane stacjonarnie lub przeprowadzane w formie online. Zaliczenia ustne mogą również odbywać się za pośrednictwem platform do wideokonferencji.

Jakie warunki należy spełnić, by studiować online?

Warunki przyjęcia na studia online są takie same jak dla studiów zaocznych i stacjonarnych. Konieczne jest pozytywne przejście przez specjalnie przygotowany proces rekrutacyjny, uiszczenie czesnego i opłaty rekrutacyjnej oraz dostarczenie wszystkich dokumentów. Trzeba zwrócić uwagę, że procedura może się różnić w zależności od rodzaju szkoły wyższej, do której chce się uczęszczać. Oczywiście potrzebny jest jeszcze komputer, który musi być połączony z Internetem, abyś mógł rozpocząć naukę.

Studia online w formule RealTime - czy są drogie?

Ważne jest, iż studia są płatne, ale paradoksalnie często można zaoszczędzić pieniądze. Nie musisz martwić się kosztami transportu oraz dojazdami, przez które marnujesz czas. W niektórych przypadkach studiowanie online w formule RealTime sprawia również, że nie musisz jechać do dużego miasta, w którym znajduje się uczelnia. Dzięki temu nie trzeba martwić się niebotycznie wysokimi kosztami życia.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.