RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trening w zimie

  • Dodano: 2021-12-29 08:45, aktualizacja: 2021-12-29 08:57

Zima to szczególny czas, kiedy to ze względu na panująca aurę za oknem zmniejszają się nasze chęci i codzienna aktywność fizyczna. Krótszy dzień oraz przeszywający chłód zniechęcają do aktywności fizyczne na świeżym powietrzu. Tymczasem, to właśnie w zimie powinniśmy więcej się ruszać i dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Czy warto trenować zimą?

Po pierwsze, dla każdego profesjonalnego sportowca, czy nawet każdego z nas, kto uprawia sport, ważne jest utrzymanie dobrej kondycji przez cały rok. Gdybyśmy zaprzestali treningów w okresie zimowym, to cały nasz wysiłek poświęcony na uzyskanie odpowiedniej formy fizycznej poszedłby na marne. Każdy trenujący wie, jak ważna w sporcie jest motywacja, konsekwencja i dyscyplina.

Drugim powodem, dla którego nie powinniśmy zaprzestawania treningów w zimie, jest ich zbawienny wpływ na budowanie odporności naszego organizmu. Szczególnie, trenując na zewnątrz, przy niskich temperaturach, hartujemy nasz organizm i sprawiamy, że staję się on bardziej odporny na wszelkiego rodzaju choroby. Nawet jeśli parę razy się przeziębimy, to w dłuższej perspektywie będzie to miało korzystny wpływ dla naszego ciała.
Trzeci powód, to urozmaicanie swojego treningu i poprawa swoich umiejętności w nietypowych warunkach. W zimie, dzięki wyjątkowym warunkom atmosferycznym możemy trenować sporty, które latem są niemożliwe do trenowania lub dostęp do nich jest ograniczony. Mowa tutaj, na przykład o jeździe na lodzie, nartach, czy snowboardzie. Nie dość, że uprawianie tych sportów poprawia naszą koordynację ruchową na śliskiej powierzchni, to jeszcze dostarcza dużo frajdy.

Podobny efekt poprawy swoich umiejętności, dzięki trenowaniu np. na śniegu, uzyskujemy dla popularnych sportów, takich jak:
- bieganie,
- piłka nożna,
- wspinaczka.

Jakie sporty możesz uprawiać tylko zimą?

Jeśli chodzi o sporty, które możemy uprawiać tylko w zimie, to oczywiście będą te, które związane są bezpośrednio ze śniegiem lub lodem. Należą do nich:
- łyżwiarstwo,
- jazda na nartach i snowboardzie,
- biegi narciarskie,
- hokej,
- ice climbing (wspinaczka lodowa),
- snowkiting,
- saneczkarstwo.

Oczywiście, niektóre z tych dyscyplin, jak hokej, czy łyżwiarstwo, dzięki specjalnym halom, mogą być uprawiane także poza porą zimową.

Czy każdy sport można trenować w zimie?

Tak naprawdę okres zimowy nie jest żadnym ogranicznikiem do uprawiania sportu. Dzięki nowoczesnym i specjalnie przystosowanym halom sportowym, w tym okresie można wykonywać niemal każdy sport. Piłka nożna, siatkówka plażowa, jazda na rowerze, bieganie, czy wspinaczka z powodzeniem może być trenowana na hali sportowej lub w klubie fitness. Warto zajrzeć na stronę http://federacja.opole.pl/.

Zatem, jeśli niska temperatura i szybko zapadający zmrok uniemożliwia nam trenowanie swojego ulubionego sportu na zewnątrz, warto ten czas poświęcić na budowanie innych umiejętności np. właśnie na hali, w klubie fitness lub na siłowni.

Nasza samodyscyplina i chęć ciągłego podnoszenia swoich umiejętności przez cały rok, z pewnością spowoduje utrzymanie dobrej kondycji i osiągnięcie zamierzonych celów.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.