Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tydzień Płatności Bezgotówkowych - czy warto rezygnować z gotówki?

  • Dodano: 2019-10-08 08:00, aktualizacja: 2019-10-08 08:04

Nasze finanse w coraz mniejszym stopniu oparte są na gotówce. Obecnie przelewy robimy głównie przez Internet, a za zakupy płacimy kartą, a nawet telefonem. Nic dziwnego - rezygnacja z gotówki i przejście na płatności kartą czy telefonem oznacza ogromną oszczędność czasu zarówno dla klientów, jak i przedsiębiorców.

Aby zachęcić jeszcze niezdecydowanych do używania nowoczesnych form płatności, Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności zorganizowała akcję „Tydzień Płatności Bezgotówkowych”. To inicjatywa edukacyjna, której zadaniem jest budowanie świadomości o korzyściach, jakie daje stosowanie transakcji bezgotówkowych. Jest ona skierowana do przedsiębiorców, instytucji publicznych i osób indywidualnych. Instytucje biorące w niej udział zachęcane są do organizowania promocji, loterii i innych działań przynoszących użytkownikom korzyści w zamian za dokonanie płatności bez użycia gotówki.

Korzyści z płatności bezgotówkowych

Czy Polaków trzeba przekonywać do transakcji bezgotówkowych? Wydaje się, że niewielu, bowiem nieustannie rośnie grono zwolenników tej formy płatności. Za ogromną zaletę rezygnacji z gotówki wskazuje się przede wszystkim wygodę, szybkość i bezpieczeństwo. Idąc do sklepu, nie trzeba już nosić przy sobie wypchanego portfela, nie musimy też martwić się o to, czy wystarczy nam gotówki, i unikniemy irytującego przeszukiwania kieszeni za drobnymi.

Z tego powodu liczba osób rezygnujących z gotówki rośnie w szybkim tempie. Jak podają autorzy akcji „Warto Bezgotówkowo”, jeszcze w 2009 r. 64% Polaków płaciło gotówką, podczas gdy jedynie 36% – kartą. Za to 7 lat później proporcje się odwróciły – tylko 39% naszych rodaków płaciło gotówką, a aż 61% używało do transakcji kart płatniczych. Nic dziwnego zatem, że 40% Polaków twierdzi, iż na co dzień mogłoby się zupełnie obyć bez papierowych i metalowych pieniędzy.

Zakupy nie tylko w sklepach

Zmiana mentalności dotyczy nie tylko sposobów uiszczania opłat, ale również dokonywania zakupów. Coraz więcej Polaków zauważa, że zamiast udawać się osobiście na zakupy, mogą dokonać ich w Internecie. Według raportu Gemius w 2019 r. już 62% internautów dokonywało zakupów online, podczas gdy w 2017 r. było ich 54%. Najczęściej wymieniane zalety e-zakupów to możliwość skorzystania z usługi o dowolnej porze, 7 dni w tygodniu i przez całą dobę (taką odpowiedź wskazało 75% ankietowanych), brak konieczności udawania się do sklepu osobiście (72%), a także nieograniczony czas wyboru towaru (68%).

Polacy wskazywali ponadto inne zalety robienia zakupów w sieci. 51% ankietowanych przyznało, że w ten sposób mają większy wybór towarów, a 58% zwróciło uwagę na wygodę. 44% pytanych podało, że zakupy w Internecie są także tańsze od tradycyjnych. Spada przy tym liczba osób niedarzących zaufaniem zakupów w sieci – podczas gdy jeszcze w 2018 r. za ryzykowne uważało je 10% ankietowanych, to w 2019 r. odsetek ten zmalał dokładnie o połowę (https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce.html).

Znaczny wzrost liczby transakcji bezgotówkowych jest w pewnej mierze zasługą firm takich jak spółka Polskie ePłatności, która od lat wspiera ten rodzaj finansowania transakcji, dostarczając klientom terminale POS na korzystnych warunkach, między innymi w ramach programu „Polska Bezgotówkowa”. Dzięki udostępnianiu terminali od takich firm jak PeP w swoich placówkach, kartą lub za pomocą smartfona można płacić nie tylko w sklepach, ale i urzędach. Korzystną opcją jest również funkcja Cashback, dzięki której możliwa staje się wypłata gotówki podczas robienia codziennych zakupów.

Coraz więcej Polaków przekonuje się do korzyści z nowoczesnych form uiszczania opłat. Obecnie aż 66% z nas uważa, że takie transakcje są bezpieczniejsze niż tradycyjne operowanie gotówką. Możliwe, że za kilka lat liczba użytkowników gotówki znajdzie się na marginalnym poziomie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.