Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uwaga, awaria - jakie mogą być skutki problemów z chłodnicą?

  • Dodano: 2018-11-22 10:15

Chłodnica to element ważny, jednak często pomijany przez kierowców. Regularne kontrolowanie stanu instalacji to niewielki wydatek, natomiast bagatelizowanie usterek może poskutkować poważnymi uszkodzeniami w samochodzie. Do jakich problemów może prowadzić awaria układu chłodzenia?

Reaguj już na pierwsze objawy 

Skąd wiadomo, że z układem chłodniczym w naszym samochodzie jest coś nie tak? Problemy poprzedzają zazwyczaj charakterystyczne objawy. Najczęściej jest to szybkie nagrzewanie się silnika, co sygnalizuje odpowiedni wskaźnik lub kontrolka na desce rozdzielczej. Warto zwrócić uwagę również na funkcjonowanie klimatyzacji – w przypadku uszkodzenia chłodnicy jej wydajność spada. Awaria może też objawiać się hałaśliwą pracą wentylatorów.

Problemy z uszkodzonym termostatem

W skład układu chłodzenia wchodzą dwa obiegi. Pierwszy z nich – mały, odbywa się w obrębie silnika. Krążąca po nim ciecz odbiera ciepło wytworzone w wyniku spalania, tym samym ochładzając elementy napędu. Gdy temperatura płynu jest zbyt wysoka, dochodzi do uruchomienia dużego obiegu obejmującego również chłodnicę. Problem pojawia się w momencie, gdy uszkodzeniu ulega termostat odpowiedzialny za zmianę obiegu. Jeśli zablokuje się na małym, do przegrzania może dojść niezwykle szybko. Z kolei działanie na dużym obiegu sprawi, że silnik nie osiągnie optymalnej temperatury do pracy.  

Ciepło, zimno

Niedogrzanie z pewnością nie doprowadzi do uszkodzenia jednostki napędowej, nie znaczy to jednak, że można przejść obok niego obojętnie. Silnik pracujący poniżej optymalnego zakresu temperatury będzie spalać większe ilości paliwa. Ponadto niedogrzanie może przyczynić się do szybszego zużycia ruchomych części silnika, a to z pewnością poskutkuje wizytą w warsztacie. Gorzej sytuacja wygląda w wypadku przegrzania napędu. Może to poskutkować odkształceniem uszczelki pod głowicą, zniszczeniem samej głowicy i uszkodzeniem tłoków. Efekt? Brak mocy i mieszanie oleju z płynem chłodzącym. Takie zaniedbania mogą sprawić, że remont silnika okaże się niezbędny. 

Nieszczelność w układzie chłodniczym

Kłopoty z układem chłodniczym mogą dotyczyć również jego nieszczelności. Od tego z jak dużym problemem mamy do czynienia zależy to, czy będziemy w stanie zlokalizować wyciek płynu. Uszkodzeniu może ulec sama chodnica lub jeden z przewodów instalacji. Ciecz może wydostawać się także przez pękniętą pompę wody. Przedostanie się płynu chłodniczego do oleju lub komory spalania, może mieć poważne skutki. Najlepiej jak najszybciej udać się do mechanika. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy skorzystać z pomocy uszczelniacza do chłodnicy, np. takiego jak tutaj. Preparat zatamuje wyciek i pozowali nam pokonać drogę do warsztatu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.