Wiadomości z Rudy Śląskiej

Używane, a nowe części samochodowe

  • Dodano: 2018-12-20 13:15

Eksploatacja samochodu nieuchronnie wiąże się ze zużywaniem jego elementów i podzespołów – żaden kierowca nie uniknie więc wymiany części. Ceny nowych, oryginalnych elementów zamiennych potrafią przyprawić o zawroty głowy, dla właścicieli aut kuszący jest więc zakup tańszych, używanych części. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie i jakie ryzyko się z nim wiąże?
 

Zakup używanych części samochodowych – zalety i wady

Podstawowym ryzykiem, związanym z zakupem używanych części, jest ich niepewne pochodzenie i stan – wiele z używek pochodzi z autozłomu i trafia na rynek bez jakiejkolwiek regeneracji. Jeśli jesteś zdecydowany na element używany, koniecznie kup go u sprawdzonego sprzedawcy – zakupy od osób prywatnych, szczególnie przez Internet, ze względu na brak rękojmi i prawa zwrotu, nie gwarantują żadnego zabezpieczenia kupującym.

Czy, mimo ryzyka, warto czasem wybrać części używane? Bywa, że jest to jedyne wyjście – do niektórych starszych, rzadko spotykanych modeli często prawie niemożliwe jest dokupienie elementów oryginalnych czy nawet tańszych zamienników. Ponadto, jeśli samochód jest wiekowy i ma niewielką wartość, a musisz wymienić w nim jedynie pękniętą szybkę reflektora bądź uzupełnić skradziony emblemat marki, śmiało postaw na tanie części używane.

Używany element będzie również lepszym wyborem, niż pozbawiona jakichkolwiek certyfikatów i atestów podróbka (nie mylić z zamiennikiem!). Jeśli więc koniecznie chcesz zaoszczędzić, lepiej kup u pewnego sprzedawcy część używaną, niż niewiadomego pochodzenia nowy element o podejrzanie niskiej cenie.
 

Kiedy warto kupić nowe części do samochodu?

Oryginalne części koniecznie kupuj do pojazdów nowych – wydłuży to żywotność auta. Rocznikowo młode samochody nie straciły jeszcze tyle na wartości, by sensowne było oszczędzanie na ich podzespołach. Nowe, oryginalne elementy to gwarancja wysokiej jakości, a także idealnego dopasowania do modelu, rocznika i wariantu pojazdu – praktycznie każdy sklep motoryzacyjny, zarówno stacjonarny, jak i internetowy, na podstawie numeru VIN auta jest w stanie dobrać odpowiednią część do danego pojazdu.

Poza częściami oryginalnymi, na rynku znaleźć można również szereg tańszych zamienników. To, z jakiej jakości elementem masz do czynienia, poznasz po jego oznaczeniu:

  • symbol O lub OE zarezerwowany jest dla części oryginalnych, z obrandowaniem konkretnej marki samochodowej,

  • znak Q przyznawany jest częściom o jakości oryginału, lecz pozbawionym logo konkretnej marki – w praktyce oznacza to dokładnie takie same części, jak te wykorzystane w pierwszym montażu auta, jednak znacznie tańsze od oryginału,

  • symbol P (w różnych wariantach) oznacza części o porównywalnej do oryginału jakości; PJ to elementy szczególnie polecane przez dystrybutorów, z kolei jakość części oznaczonych symbolami PT i PC została dodatkowo potwierdzona certyfikatami europejskich stowarzyszeń,

  • znakiem Z oznacza się pozostałe zamienniki – nie posiadają one zaświadczeń o stopniu jakości względem oryginału, jednak otrzymały wszelkie homologacje, dopuszczające je do użytkowania; w grupie tej dodatkowo wyróżnia się zamienniki ZJ, czyli polecane przez dystrybutorów.


Szeroka gama zamienników z różnych półek cenowych sprawia, że nowe autoczęści warto kupować również do starszych samochodów – z pewnością zapewnią one większe bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, niż nawet oryginalny, lecz używany element.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)    dodaj »

  • patikson

    Czasem nie ma różnicy ;) Regenerowane też potrafią długo służyć. Ale eksploatacja już tylko i wyłącznie na delphi. Tutaj nie ma co oszczędzać ;)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.