Wiadomości z Rudy Śląskiej

Winda dekarska - do czego służy?

  • Dodano: 2019-11-26 07:00, aktualizacja: 2019-11-26 07:08

Winda dekarska to urządzenie powszechnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Popularność wind dekarskich stale rośnie, gdyż skutecznie skracają czas pracy ekipy budowlanej. Dowiedź się, czym są i do czego służą windy dekarskie.

Co to jest winda dekarska?

Według oficjalnej terminologii winda dekarska to wyciągarka o charakterze pochyłowym, ustawiana tymczasowo i przeznaczona do transportu materiałów podczas prac budowlanych. Upraszczając tę definicję, możemy więc powiedzieć, że windy dekarskie to wyciągi umożliwiające szybkie przenoszenie ciężkich elementów z poziomu ziemi na dachy domów jednorodzinnych lub poziomy budynków piętrowych. Winda taka przypomina drabinę ustawioną pod kątem, która w pewnym momencie wygina się w półkole lub załamuje się, tworząc w przybliżeniu kształt litery „L”. Ruch windy dekarskiej napędza silnik elektryczny lub spalinowy. Wydajność, czyli to, na jaką odległość winda może przenieść ładunek w ciągu minuty, różni się w zależności od modelu. Urządzenia powszechnie wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym są w stanie pokonać 25 metrów w ciągu minuty. Zakres długości szyn pozwala przenosić ciężary na odległości do 60 metrów. Zważywszy na to, że udźwig windy dekarskiej może sięgać nawet 250 kilogramów, jest to wynik bardziej niż zadowalający. Wniesienie na dach materiałów o tej wadze, wyłącznie siłą ludzkich rąk, zajęłoby znacznie dłużej i niepotrzebnie angażowało pracowników, którzy w tym czasie mogliby wykonywać prace o innym, bardziej skomplikowanym charakterze.

Windy dekarskie, choć są urządzeniami o dużej mocy, w przeważającej większości są bardzo lekkie. Do tego elementy, z których się składają, można rozłożyć, więc mniejsze modele da się zmieścić w bagażniku samochodu dostawczego.  

Do czego służy winda dekarska?

Jak sama definicja wskazuje, winda dekarska służy do transportu materiałów podczas prac budowlanych, ale co to oznacza w praktyce? Możemy wykorzystać ją wszędzie tam, gdzie zależy nam na oszczędności czasu i kosztów pracy, i gdzie zachodzi konieczność przenoszenia znacznych ciężarów z poziomu gruntu na wysokości. Winda znajdzie więc swoje zastosowanie na placach budowy domów jednorodzinnych, bloków, magazynów oraz innych budynków o wysokości większej niż kilka metrów. Umożliwia szybki transport i odciąża pracowników, usprawniając ich pracę. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Na windach dekarskich można przenosić pustaki, belki, zaprawę murarską, mniejsze narzędzia, a także z jej pomocą sprowadzać z wysokości gruz oraz inne odpadki. Problem mogą stanowić wyłącznie materiały bardzo długie lub o nietypowych kształtach. Ich transport będzie trudniejszy, ale nie niemożliwy do przeprowadzenia. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania przepisów o odbiorze tymczasowym w UDT przy jej użytkowaniu. Upraszcza to proces rejestracji urządzenia oraz zapewnia bezpieczeństwo w razie kontroli na budowie.  


Źródło: Mat. zewnętrzne

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.