Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wymiana firmowego auta na elektryka – dlaczego warto zrobić to już dziś?

 • Dodano: 2023-09-08 11:15

Zastanawiasz się nad wymianą firmowej floty pojazdów na samochody elektryczne? To świetny pomysł, szczególnie jeśli chcesz identyfikować swoje przedsiębiorstwo jako proekologiczną działalność odpowiedzialną społecznie. W dzisiejszych czasach samochód elektryczny w firmie staje się powoli normą. Zobacz, dlaczego warto inwestować w samochody elektryczne, ile to kosztuje i jaką formę finansowania wybrać dla swojego przedsiębiorstwa.

Samochody elektryczne dla firm – innowacja, w którą warto inwestować

W ciągu ostatnich kilku lat branża motoryzacyjna przeszła prawdziwą rewolucję, chociażby ze względu na zmiany dotyczące norm emisji spalin pojazdów spalinowych oraz wprowadzenie na szeroką skalę samochodów elektrycznych. Takie działania spowodowały, że coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na inwestycję w firmowego elektryka.

Posiadanie auta elektrycznego w firmowej flocie niesie ze sobą szereg korzyści. Kilka z nich to:

 • Niewielkie koszty eksploatacji pojazdusamochody elektryczne wymagają wyłącznie ładowania w dedykowanych ładowarkach oraz okresowych przeglądów wraz z wymianą części eksploatacyjnych. Przejechanie 100 kilometrów firmowym elektrykiem to często koszt nie większy niż 20-25 złotych.
 • Wiele przywilejów dla właścicieli elektryków – firma, która korzysta z samochodów elektrycznych, może omijać korki w dużych miastach poprzez podróżowanie buspasami. Dodatkowy przywilej to bezpłatne parkingi w infrastrukturze miejskiej.
 • Niższa emisja spalin – auta z napędem elektrycznym mają ograniczony poziom emisji CO2. W ten sposób firmowe działania wspierają ochronę środowiska naturalnego oraz budują odpowiedzialny społecznie wizerunek przedsiębiorstwa.
 • Możliwość skorzystania z programów dopłat do samochodów elektrycznych – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program „Mój Elektryk”, czyli opcję dopłaty do zakupu auta elektrycznego.[1]

Jak widzisz, jest wiele powodów, dla których warto inwestować w samochody elektryczne. Wystarczy, że wybierzesz jeden z wielu pojazdów dostępnych na rynku, ustalisz formę finansowania i odbierzesz  od dealera wymarzone auto z ekologicznym napędem.

Samochód elektryczny na firmę a finansowanie zakupu

Przedsiębiorcy w Polsce mogą skorzystać z dwóch powszechnie dostępnych form finansowania zakupu auta elektrycznego. Pierwsza opcja to standardowy leasing, w ramach którego spłacana jest pełna wartość pojazdu, a po zakończeniu umowy można go wykupić – nawet za 1% pierwotnej ceny.

Druga opcja pokrycia kosztów nabycia samochodu elektrycznego na firmę to najem długoterminowy. Tutaj spłacana jest tylko wartość auta, która została utracona w wyniku jego eksploatacji. Takie rozwiązanie to przede wszystkim niższa rata pojazdu oraz możliwość wymiany elektryka na nowszy model po zakończonej umowie.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą korzystać z rządowego programu „Mój elektryk”, w ramach którego na zakup firmowego elektryka można otrzymać dotację w wysokości nawet do 70 tys. złotych. W przypadku aut osobowych z napędem elektrycznym kwota dopłaty wynosi 27 tys. złotych. To naprawdę wygodne i korzystne finansowo rozwiązanie dla firm.

Samochody elektryczne w polskich firmach – dlaczego to dobry wybór?

Jeśli w firmowej flocie pojawiają się samochody elektryczne, przekłada się to na wiele aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Inwestycja w elektryczne auta dla przedsiębiorstwa to przede wszystkim możliwość:

 • ograniczenia kosztów prowadzenia działalności,
 • ochrony środowiska naturalnego,
 • zmniejszenia emisji spalin wytwarzanych, np. podczas dostawy towaru do klientów,
 • redukcji kosztów związanych z zakupem pojazdu do firmowej floty, np. w ramach uczestnictwa w programie „Mój Elektryk”.

Pamiętaj, że samochody elektryczne to przyszłość w świecie motoryzacji. Chociażby z tego względu warto podjąć decyzję o inwestycji w pojazd elektryczny i prowadzić biznes zgodnie z aktualnymi trendami rynkowymi oraz nurtem wskazującym na mocną ochronę środowiska naturalnego.

Źródła:

[1] https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/o-programie

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

 • Kpina + ironia / szydera

  Jak widzisz, jest wiele powodów, dla których warto inwestować w samochody elektryczne. Pamiętaj, że samochody elektryczne to przyszłość w świecie motoryzacji. Póki co, to nie bardzo wiemy, co zrobić ze zużytymi akumulatorami, ale wyśle się je do Afryki i po problemie :-) mali Afroamerykanie sobie je będą ekologicznie rozmontowywać przy pomocy majzla i młotka, ale to już nie nasze zmartwienie... No chyba, że prędzej braknie rzadkich surowców i minerałów niezbędnych do produkcji bateryjek, a wtedy cały misterny plan EV spali na panewce, żeby nie napisać - pójdzie się je....ć :-) im prędzej, tym lepiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.