Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze - sprawdź układ hamulcowy po zimie!

  • Dodano: 2020-01-08 15:00

Zima w pełni! Podczas tej najmroźniejszej z pór roku Twoje auto narażone jest na działanie szeregu potencjalnie szkodliwych czynników. Jednym z szczególnie narażonych na awarię elementów jest układ hamulcowy. Dlatego też, ze względów bezpieczeństwa, koniecznie sprawdź jego stan po zimie!

Co powoduje uszkodzenia układu hamulcowego zimą?

Zima to dla samochodów szczególnie trudny okres. Wysoka wilgoć, śnieg, sól drogowa, mróz, często zmieniające się warunki drogowe i znacznie rzadsze mycie auta mogą negatywnie wpływać na stan karoserii, podwozia oraz szeregu podzespołów – w tym części układu hamulcowego.

Po zimie, na elementach układu hamulcowego, takich jak zaciski, tarcze czy klocki hamulcowe mogą pojawić się ogniska korozji. O problemach z tymi podzespołami mogą świadczyć takie objawy jak m.in. wydłużenie hamowania czy charakterystyczne piski w jego trakcie. Dlatego, jeśli po zimie zauważysz te objawy, nie zwlekaj – udaj się do zaufanego warsztatu na kontrolę i ewentualną wymianę tarcz i klocków hamulcowych!

Kiedy sprawdzać stan hamulców?

Od sprawności elementów układu hamulcowego zależy Twoje bezpieczeństwo na drodze – nie zaniedbuj więc regularnego badania ich stanu! Dobrą okazją do sprawdzenia hamulców jest wymiana opon – dzięki takiemu podejściu, układ hamulcowy w Twoim aucie będzie skontrolowany zarówno przed sezonem zimowym, jak i po nim.

Jeździsz na oponach całorocznych? Nawet jeśli nie zmieniasz ogumienia, powinieneś wyważać je przynajmniej raz do roku i wtedy też, przy okazji, sprawdzać tarcze, klocki czy płyn hamulcowy. Optymalnym rozwiązaniem będzie wyważenie kół i sprawdzenie hamulców przed zimą oraz powtórna kontrola układu hamulcowego na wiosnę.

Hamulce sprawdź również, gdy zaobserwujesz takie problemy jak m.in.:

  • zgrzyty i piski podczas hamowania – świadczą o zużyciu materiału ciernego klocków hamulcowych lub pokryciu tarcz hamulcowych rdzą,
  • nierównomierne hamowanie, pulsowanie pedału hamulca – wskazuje na zużycie tarcz hamulcowych,
  • drgania kierownicy podczas hamowania – wynikają z deformacji tarcz hamulcowych,
  • „sprężysty” pedał hamulca – sugeruje zapowietrzenie układu hamulcowego,
  • głębokie wpadanie pedału hamulca – wskazuje na wyciek lub zużycie płynu hamulcowego bądź zużycie klocków hamulcowych.

Pora na wymianę tarcz i klocków? Sprawdź godne polecenia produkty!

Jeśli kontrola układu hamulcowego wykazała znaczne zużycie jego elementów lub obserwujesz niepokojące objawy ze strony hamulców, nie zwlekaj – kup potrzebne części zamienne i jak najszybciej umów się na wizytę u mechanika!

Na rynku znaleźć można szeroki wybór tarcz i klocków hamulcowych z różnych półek cenowych. O opinię na temat najlepszych marek zapytaliśmy eksperta ze sklepu motoryzacyjnego Sambert w Rudzie Śląskiej:

Najlepsze klocki i tarcze hamulcowe? Zdecydowanie ATE, TRW, Textar i Bosch – szczególnie te ostatnie cieszą się dużą popularnością wśród naszych klientów. Z tańszych klocków hamulcowych polecamy produkty Breck – są naprawdę solidnie wykonane i niezawodne.

Jeśli w Twoim aucie występują problemy z tarczami hamulcowymi, zaopatrz się również w nowe klocki – stary komplet może zarysować świeżo wymienione tarcze. W takim przypadku najbardziej opłaca się postawić na gotowy zestaw tarcz i klocków hamulcowych – idealnie dopasowany i jednocześnie tańszy, niż osobno kupowane podzespoły.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.