Jeszcze do niedawna zarejestrowanie działalności gospodarczej było możliwe tylko przez stronę CEIDG lub w urzędzie gminy. Dziś dostępna jest jeszcze jedna, dużo atrakcyjniejsza opcja – zakładanie firmy przez bank. To efekt zmiany przepisów z roku 2018, które dopuszczają możliwość złożenia stosownego wniosku poprzez bankowość elektroniczną. Rozwiązanie to jest wygodne i skorzystały już z niego dziesiątki tysięcy podmiotów. Jeśli planujesz otworzyć własny biznes, jego rejestracja z poziomu własnego rachunku bankowego będzie świetnym wyborem. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić to bezpiecznie – sprawdź już teraz!
Planujesz zarejestrować firmę? Skorzystaj z pomocy banku
W dzisiejszych czasach cyfryzacja firm jest już standardem. Każde przedsiębiorstwo dąży do tego, aby jak najefektywniej wykorzystywać nowoczesne technologie. Kontakt online z klientami, rozbudowane systemy informatyczne, elektroniczny obieg dokumentów – wszystko to ułatwia i przyspiesza pracę. Jednocześnie pozwala na optymalizowanie kosztów związanych z prowadzeniem biznesu.
Dla przedsiębiorców ważny jest także czas, dlatego chętnie korzystają z rozwiązań, dzięki którym mogą go oszczędzać. Założenie firmy przez internet z wykorzystaniem bankowości internetowej z pewnością się do nich zalicza! Niezależnie od tego, jaki to będzie biznes, rejestrując działalność gospodarczą przez bank, unikniesz konieczności wizyty w urzędzie gminy. Zamiast stać w kolejne i tracić czas na dojazdy, wniosek złożysz online. Cała procedura jest prosta i zajmuje dosłownie chwilę.
Do tego będziesz mógł od razu założyć konto dla firmy. Choć teoretycznie jest jeszcze nieobowiązkowe, tak w praktyce powinien je posiadać każdy przedsiębiorca. To jedyna opcja na to, aby regulować zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u.
Jakie kryteria musisz spełnić, aby założyć działalność drogą online?
Jeśli zdecydujesz się na założenie firmy przez bank, przede wszystkim musisz posiadać konto osobiste. Aby działalność gospodarcza mogła być zarejestrowana, należy zalogować się do rachunku bankowego, a następnie złożyć stosowny wniosek. Oczywiście jest też kilka dodatkowych warunków, które powinieneś spełnić. Osoba planująca rejestrację biznesu poprzez bankowość internetową musi:
- mieć polskie obywatelstwo i zamieszkiwać na terenie Polski,
- rozpoczynać karierę przedsiębiorcy – brak innej firmy zarejestrowanej w bazie CEIDG,
- mieć dowód osobisty oraz pełną zdolność do czynności prawnych,
- posiadać Profil Zaufany,
- mieć prawną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, tj. brak zakazu sądowego.
Pamiętaj także, że rejestracja firmy wiąże się z podaniem pewnych kluczowych informacji. Z tego powodu, zanim złożysz wniosek poprzez konto bankowe, powinieneś ustalić:
- nazwę swojego biznesu,
- numer PKD – określa się go na podstawie obszaru działania przedsiębiorstwa,
- optymalny sposób opodatkowania i formę prowadzenia księgowości.
Rejestracja i konto dla firmy w jednym?
Uważasz, że do prowadzenia działalności gospodarczej wystarczy osobiste konto bankowe? Nad takim rozwiązaniem często zastanawiają się osoby, których celem jest jednoosobowa firma. Teoretycznie w świetle prawa ciężko doszukiwać się obowiązku posiadania rachunku firmowego. Jednak w praktyce jego brak znacząco utrudnia zarządzanie biznesem.
Powodów tego jest wiele, a do ważniejszych należy zaliczyć kłopotliwe szacowanie rentowności przedsiębiorstwa. Na rachunku indywidualnym mieszają się bowiem przelewy i płatności prywatne z tymi realizowanymi na firmę.
Oprócz tego:
- w razie kontroli skarbowej urzędnicy państwowi uzyskają dostęp do Twoich osobistych informacji finansowych,
- niemożliwe będzie realizowanie transakcji, których wartość przekracza 15 tysięcy euro,
- osobiste konto bankowe zamyka drogę do znalezienia się na tzw. białej liście podatników VAT.
Warto mieć również świadomość tego, że rozliczanie się z ZUS-em i Urzędem Skarbowym jest możliwe tylko poprzez firmowe konto. To głównie z tego powodu warto je założyć nawet wtedy, gdy chcesz prowadzić małą działalność gospodarczą.
Czy wiesz, że otwieranie firmy przez bank możesz połączyć z uruchomieniem przypisanego do niej rachunku? Warto to zrobić zarówno z punktu widzenia wygody, jak i korzyści, które przynosi posiadanie konta firmowego. Dziś w większości przypadków podstawowe, związane z nim usługi są darmowe, a więc m.in.:
- założenie i prowadzenie rachunku,
- krajowe przelewy Elixir, w tym do ZUS-u i Urzędu Skarbowego, wykonywane poprzez bankowość internetową,
- realizacja poleceń zapłaty i zleceń stałych.
Bardzo często bezpłatna jest także karta bankomatowa, która pozwoli Ci wypłacać pieniądze z bankomatów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Pamiętaj, że mając konto firmowe, łatwiej będzie Ci zaciągnąć kredyt potrzebny np. na rozwój działalności. Do tego szybko opłacisz wszystkie faktury i będziesz mógł precyzyjnie kontrolować finanse swojego przedsiębiorstwa.
Wniosek o rejestrację firmy – jak go wysłać przez internet?
Rejestracja firmy za pośrednictwem bankowości internetowej to proces prosty, z którym poradzi sobie każdy. Jeśli masz konto w banku oferującym taką możliwość, tylko 3 kroki dzielą Cię od otworzenia biznesu.
- Zaloguj się na rachunek bankowy, przejdź do sekcji z wnioskami i wybierz ten związany z uruchomieniem działalności gospodarczej.
- Wypełnij wszystkie pola formularza.
- Skorzystaj z Profilu Zaufanego, aby podpisać wypełnione dokumenty.
Na tym kończy się cała procedura. Wypełniony przez Ciebie wniosek zostanie przekazany do CEIDG. Gdy rejestracja firmy zostanie potwierdzona, otrzymasz powiadomienie np. w wiadomości SMS.
O co często pytają młodzi przedsiębiorcy?
Uruchomienie pierwszej w życiu firmy jest wydarzeniem, które może wzbudzać pewne obawy. Młodzi przedsiębiorcy mają wiele pytań związanych z rejestracją biznesu przez bank i najczęstsze z nich, wraz z odpowiedziami, znajdziesz poniżej.
1. Czy za rejestrację firmy przez bank trzeba zapłacić?
Absolutnie nie – rejestracja biznesu przez bankowość internetową jest darmowa.
2. Czy można poprawić błędnie wypełniony wniosek?
Po jego podpisaniu i przesłaniu jest to już niemożliwe. Jeśli pomimo błędnych danych CEIDG zarejestruje firmę, korektę informacji powinieneś zgłosić w urzędzie gminy. W przypadku odrzucenia wniosku z tego powodu po prostu wypełnij go i złóż ponownie.
3. Czy podczas rejestracji firmy trzeba przesyłać skany dokumentów?
Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy tylko wypełnić pola formularza online, a następnie podpisać go Profilem Zaufanym.
4. Ile czasu trwa otwieranie firmy przez bank?
Samo wypełnienie i złożenie wniosku trwa kilka minut. Po jego wysłaniu przetwarzaniem danych zajmuje się CEIDG. Instytucja ta zwykle wydaje decyzję o rejestracji firmy w przeciągu kilku do kilkudziesięciu godzin.
Inne produkty bankowe dla osób zakładających jednoosobową działalność gospodarczą
Rejestrując jednoosobową działalność przez bank i zakładając rachunek firmowy, możesz liczyć na wiele korzyści. To nie tylko kredyty czy np. karta kredytowa na preferencyjnych warunkach. Często będziesz mógł także m.in.:
- wnioskować o dofinansowanie na terminale płatnicze,
- skorzystać z bankowych narzędzi do prowadzenia księgowości online,
- wziąć leasing na samochody.
Konto dla firmy – wybierz to najlepsze i rozwijaj swój biznes
Jak widzisz, otwarcie działalności gospodarczej przez bankowość internetową jest proste. Do tego możesz od razu uruchomić rachunek firmowy, który ułatwi Ci prowadzenie biznesu. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, pamiętaj, aby dobrze przeanalizować wszystkie dostępne na rynku. Korzystaj z usług banków, takich jak np. Santander Bank Polska, specjalizujących się w usługach dla przedsiębiorców. Zyskasz dostęp do kont, tanich kart płatniczych i kredytowych, korzystnych ofert leasingowych i narzędzi ułatwiających prowadzenie firmy.