Wiadomości z Rudy Śląskiej

WORK it OUT: Ruda Śląska przyłączyła się do akcji wirtualnie

  • Dodano: 2020-09-14 09:45

13 września odbył się WORK it OUT, czyli happening taneczny świętujący Dzień Kultury Przemysłowej. Punktualnie o godz. 15:00 tysiące osób z 9 krajów Europy zatańczyło na terenie 35 zabytków techniki. Ruda Śląska przyłączyła się do akcji wirtualnie. 

- WORK it OUT to wydarzenie, które w sposób niekonwencjonalny, oryginalny, a przede wszystkim pełen pozytywnej energii promuje zabytki industrialne – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Kopalnie, huty, czy kolonie robotnicze kojarzą się przede wszystkim z ciężką pracą i skromnym życiem mieszkańców. Teraz nadajemy tym miejscom nowe znaczenie – zauważa. – Zabytki techniki to unikatowe przestrzenie pełne nie tylko śladów industrialu, ale również miejsca, gdzie można realizować swoje pasje – dodaje.

Jak co roku, specjalnie na to wydarzenie opracowano muzykę i choreografię. 13 września o godz. 15:00 wszyscy uczestnicy WORK it OUT połączyli się we wspólnym tańcu. Ruda Śląska dołączyła się do wydarzenia po raz pierwszy. 

– Ze względu na sytuację epidemiczną uczestniczymy w WORK it OUT wirtualnie – zaznacza Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. - Dzięki zaangażowaniu tancerzy ze Studia Tańca i Ruchu Progress zrealizowaliśmy wyjątkowy materiał, na którym możemy podziwiać nie tylko umiejętności artystyczne młodych rudzian, ale również piękno Ficinusa – mówi. – To oryginalne miejsce, które idealnie nadaje się do organizacji różnego rodzaju imprez – dodaje. 

Relacje ze wszystkich obiektów biorących udział w WORK it OUT pojawią się na profilu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH na Facebooku. Od 23 do 30 września br. będzie można oddać swój głos na ulubiony materiał. Za największą liczbę "lajków" organizatorzy przewidzieli nagrody finansowe.

W Polsce WORK it OUT odbyło się w 8 zabytkach techniki Górnego i Dolnego Śląska. Poza rudzkim Ficinusem były to:

  • Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, 
  • Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, 
  • Wieże Kopalni "Polska" w Świętochłowicach, 
  • historyczne osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach,
  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji), 
  • a także Stara Kopalnia w Wałbrzychu 
  • i Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Wydarzenie zorganizowano już po raz trzeci przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH (European Route of Industrial Heritage). W poprzednich edycjach  WORK it OUT odbywał się 1 maja i wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Europy. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, akcja została przesunięta na wrzesień. Zorganizowana zostanie również jako wydarzenie cyfrowe. 

- Ważne jest, aby w tych niepewnych czasach, oczywiście przy zachowaniu niezbędnych rygorów sanitarnych, pokazać, że zabytki techniki są dostępne, dają widoczny znak europejskiej współpracy i zapraszają do wspólnej zabawy – mówi dr Adam Hajduga, Wiceprezydent ERIH i przedstawiciel stowarzyszenia w Polsce.

ERIH to największa na Starym Kontynencie międzynarodowa sieć turystyczna poświęcona kulturze przemysłowej i jednocześnie unikatowa trasa turystyki industrialnej znajdująca się wśród prestiżowych Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy. Do sieci ERIH należy Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, którego częścią jest zabytkowa kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej-Wirku. Warto dodać, że od lipca tego roku również Wielki Piec Huty "Pokój" został wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Nick

    Piekny taniec mlodych ludzi .Cos pozytywnego wnosicie do swojego mlodziezowego srodowiska i nie tylko.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również