Wiadomości / Atrakcje Śląska Ruda Śląska  

Wypoczynek w otoczeniu natury? Jaworzno to miejsce, w którym znajdziemy trzy piękne parki!

 • Dodano: 2023-08-11 15:05:00

Parki to miejsca, które można odwiedzać przez cały rok. Znajdująca się w nich roślinność zmienia się tak, że za każdym razem możemy zobaczyć je w nieco innej wersji. W Jaworznie znajdują się trzy, mocno różniące się parki, a każdy z nich ma naprawdę wiele do zaoferowania! Dowiedzcie się więcej o Parku Angielskim, Parku Podłęże oraz Parku Gródek.

Piękne i malownicze parki Jaworzna

Najczęstszym wyborem miłośników rowerowych wycieczek, pieszych spacerów i wypoczywania na świeżym powietrzu, są wypełnione roślinnością i umożliwiającą relaks infrastrukturą parki. Odwiedzanie na okrągło tego samego miejsca, znajdującego się w pobliskiej lub zamieszkiwanej miejscowości może się jednak okazać monotonne. Wszyscy ci, którzy szukają nowych miejsc, w których mogliby się zrelaksować tak, jak lubią, powinni odwiedzić Jaworzno. To miasto kryje w sobie trzy zupełnie różne, piękne i malownicze parki. Są nimi:

Park Angielski – miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie

Park Angielski jest najmłodszym parkiem zlokalizowanym na terenie Jaworzna. Jego obszar jest imponujący, ponieważ wynosi ponad 20 hektarów. W parku znajduje się kilkadziesiąt tysięcy roślin i drzew, które kwitną o różnych porach roku, przez co systematycznie odwiedzając to miejsce, można za każdym razem odkrywać je na nowo. Dodatkowo na terenie parku zamontowane zostały budki lęgowe dla ptaków, owadów i nietoperzy, co sprawia, że podczas spaceru jeszcze bardziej możemy cieszyć się z obcowania z naturą. Dzięki botanicznej różnorodności odnajdzie się tutaj niemal każdy miłośnik natury i zielonych terenów.

W parku umieszczono wiele elementów infrastruktury, takich jak ławki, stojaki na rowery czy kosze na śmieci, które uprzyjemniają pobyt na jego terenie. Miejsce zawdzięcza swój niepowtarzalny klimat między innymi ozdobnym pergolom czy stylowym, białym altanom. Warto wspomnieć również o tym, że miejsce jest przystosowane do odwiedzania przez osoby niepełnosprawna.

Strefy tematyczne Parku Angielskiego

Park został podzielony na kilka obszarów o różnej tematyce, aby każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie. W każdej strefie umieszczone zostały specjalne elementy, które są dopasowane do panującego w niej klimatu. W Parku Angielskim znajdziemy:

 • Strefę Chillout,
 • Strefę Matki z Dzieckiem,
 • Strefę Zakochanych,
 • Strefę Aktywnego Wypoczynku.

Główne atrakcje Parku Angielskiego

Najmłodszy park Jaworzna to miejsce idealne na romantyczne spacery, relaks, aktywny wypoczynek oraz zabawę. Park wyróżniają szerokie aleje, które nazwane zostały w nawiązaniu między innymi do miejskich legend, plenerowa biblioteczka, która podbije serca niejednego mola książkowego oraz atrakcja dla maluchów, czyli plac zabaw. Na terenie parku znajdują się także elementy zachęcające do uprawniania sportu, takie jak boiska do gry w bule i siatkówkę plażową, oraz stół do gry w ping-ponga i do szachów.

Park Podłęże – po modernizacji zachwyca mieszkańców miasta i nie tylko

Park Podłęże zajmuje 12 hektarów Jaworzna. W ostatnim czasie poddany został rewitalizacji, przez co można go podziwiać w zupełnie nowej odsłonie. Koszt inwestycji związanej z udoskonaleniem tego pięknego, zielonego terenu wynosi około 7 mln złotych, przez co można się domyślać, że Park Podłęże zmienił się nie do poznania. Po wprowadzeniu zmian na terenie parku pojawiły się między innymi nowe boiska, wybieg dla psów, place zabaw, rolkowisko czy altany z ławkami.

Atrakcje zrewitalizowanego Parku Podłęże

Na osoby odwiedzające zrewitalizowany park czeka mnóstwo atrakcji związanych z aktywnym wypoczynkiem. Spośród nich warto wymienić:

 • ścieżkę zdrowia i ścieżkę sensoryczną,
 • ściankę wspinaczkową,
 • siłownię zewnętrzną z sześcioma stanowiskami,
 • wyznaczone miejsce do jazdy na rolkach z asfaltową nawierzchnią,
 • tor do mini golfa,
 • stół do ping-ponga,
 • liczne boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę oraz piłkę nożną.

Osoby, które w parku szukają odrobiny relaksu i wytchnienia również znajdą coś dla siebie. Dla tej grupy odwiedzających przygotowano między innymi piękne trasy spacerowe, wygodne ławki, ławostoły, leżaki oraz hamaki. Na miłośników spożywania posiłków na świeżym powietrzu przygotowano grillowisko, czyli miejsce z dwoma grillami oraz przestrzenią na ognisko. Osoby odwiedzające Park Podłęże ze swoim czworonożnym przyjacielem mogą udać się na ogrodzony wybieg i skorzystać z urządzeń treningowych dla psów.

Arboretum Park Gródek – dla miłośników pięknych widoków

Spośród trzech wymienionych parków, to Park Gródek cieszy się największą popularnością. Chętnie odwiedzają go nie tylko mieszkańcy Jaworzna, ale także osoby z dalszych rejonów Polski. Park znajduje się na terenie pochodzenia poprzemysłowego i powstał na terenie wyrobiska po eksploatacji dolomitu byłej Cementowni Szczakowa. Wielu turystów nazywa Park Gródek „Polskimi Malediwami”. Dlaczego? To trzeba zobaczyć na własne oczy! Piękna lazurowa woda, bujna roślinność i zapierające dech w piersiach widoki, to powody, dla których warto odwiedzić to charakteryzujące się niepowtarzalnym klimatem miejsce.

Czego można się spodziewać w Parku Gródek?

Malownicze otoczenie z całą pewnością zachwyci miłośników pięknych widoków. Osoby odwiedzające park najczęściej zwracają uwagę na dwa zbiorniki wodne: Wydra i Orka, które posiadają charakterystyczną turkusową barwę. Dodatkową atrakcją zbiornika Wydra jest dosyć długa kręta kładka, którą można się przespacerować i podziwiać całe otoczenie z zanurzonej nieco w wodzie powierzchni. Kładka biegnąca przez zbiornik prowadzi również do usytuowanych na terenie zbiornika altan, co z kolei stanowi świetną okazję do zrobienia niepowtarzalnego zdjęcia. W zbiorniku Orka zatopione są dwie koparki oraz statek, a to w połączeniu z wodą o pięknej barwie co przyciąga do Jaworzna nurków.

Parku Gródek – informacje, które mogą zaskoczyć turystów

Pomimo tego, że na terenie parku znajdują się piękne zbiorniki wodne, to obowiązuje na nich zakaz kąpieli. W zbiorniku Wydra można jedynie zmoczyć stopy, podczas spacerowania po umieszczonej na nim kładce. Ważną informacją dla osób, które planują odwiedzić Park Gródek, może okazać się również to, że przez cały rok jest on czynny przez całą dobę, a wstęp do niego jest bezpłatny.

W Jaworznie znajdują się trzy niezwykle piękne i zadbane parki. Bez względu na to, czy wolicie spędzić czas na uprawianiu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, spacerowaniu samotnie lub z dziećmi czy rozkoszowaniu się pięknymi widokami, tam na pewno znajdziecie coś dla siebie!