Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Kalendarz wydarzeń

 • 2017-09-18 11:00

 • MCK Ruda Śląska

Impreza już się odbyła.

Cykl wykładów Arystokratki z Górnego Śląska

Cykl wykładów Arystokratki z Górnego Śląska

MCK, 18.09, 4.10, 16.10,2017, godz. 11.00, Cykl wykładów „Arystokratki z Górnego Śląska”, wstęp wolny. Prowadzenie: Jolanta Literska.

Cykl opowieści, opartych na autorskim projekcie Jolanty Literskiej „Femina/Silesia”,  który ma na celu przybliżenie mieszkańcom regionu zapomnianych, niedocenianych postaci kobiet, które miały wpływ na rozwój cywilizacyjny Górnego Śląska. Na początek są to 4 postacie: Joanna Schaffgotsch, Blanka de Paiva (pierwsza żona Guido von Donnersmarcka), Ewa von Tiele-Winkler, Laura von Hardenberg, Katia Slepcow.

Osoby te pojawiają się wprawdzie w opracowaniach historycznych, jednak dość słabo funkcjonują w świadomości mieszkańców – najczęściej w szczątkowej, „hasłowej” formie. Miały jednak często realny i znaczny wpływ na kształtowanie środowiska, kultury i sztuki regionu. Poprzez przedstawienie każdej postaci, zostaną wskazane miejsca z nimi związane, zabytki, artefakty, ze wskazaniem miejsc, które do dziś funkcjonują. To podróż w miejsca które być może znamy, ale nie znamy ich historii. To swobodna gawęda oraz specjalnie skomponowane piosenki dedykowane każdej z postaci. Aby każdy mógł samodzielnie poszukać opracowań ta ten temat, zostaną zaprezentowane książki. Dla wielu słuchaczy będzie to pierwszy kontakt z tymi postaciami – dzięki cyklowi „Femina/Silesia” będą mogli poznać je bliżej, a wraz z nimi – konkretne miejsca, zabytki ruchome i nieruchome, a także dziedzictwo.

Treść wykładów przybliży konkretne miejsca, zabytki ruchome i nieruchome, a także dziedzictwo kulturowe.

W pierwszej kolejności poruszony zostanie przede wszystkim temat Joanny - spadkobierczyni Karola Goduli.

Działanie w ramach projektu „Generacje”,  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna 2017”

Cykl wykładów Arystokratki z Górnego Śląska
 • 2017-09-18 11:00

 • MCK Ruda Śląska

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • janusz z wirku

  bardzo ciekawy temat,ale ta godzina adresowana dla wąskiego grona odbiorców,niestety.

 • KK

  Jeżeli wykład będzie wyglądał tak jak ten w muzeum to podziękuję...

 • Tomek

  Ta godzina to skandal! Bardzo interesujący temat, wielka szkoda, że godzina nie dla ludzi ......

 • Rudzanin !!!

  Temat bardzo ciekawy ale niestety dla emerytów czy można zrobić coś w normalnych godzinach. Dużo ludzi pewnie nie przyjdzie ponieważ emeryci będą w tych godzinach u lekarza natomiast pozostali będą w pracy ....

 • Rudzianka

  Żartujecie... temat mnie zaciekawił, a data i godzina to ja nie wiem dla kogo, bo niestety dla osoby uczącej się, na pewno nie :(

 • pracująca

  Jak coś ciekawego to w godzinach dla emerytów

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.