Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Kalendarz wydarzeń

 • 2018-07-12 08:15

 • Ruda Śląska - szczegóły w informacji

Impreza już się odbyła.

"Kaj Ślonsk trefio się z Irlandjom"

"Kaj Ślonsk trefio się z Irlandjom"

Carrantuohill,  Barry Jay Hughes, Greg Clifford, Gang Olsena oraz Katarzyna Sroka wystąpią w Rudzie Śląskiej podczas drugiej edycji festiwalu PolskaEire. W ostatni weekend sierpnia w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury zaplanowano szereg wydarzeń: warsztaty, wystawy, pokazy i koncerty, które będą odbywać się pod hasłem "Kaj Ślonsk trefio się z Irlandjom".

W dniach 24-26 sierpnia zaplanowano ponad 40 różnego rodzaju atrakcji. Będą to trzy dni wypełnione filmem, muzyką, literaturą, smakowitą kuchnią i wszystkim, co najlepsze mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk.

Pierwsza edycja festiwalu okazała się fenomenalnym pomysłem. Mam nadzieję, że uda nam się powtórzyć ten sukces. Tegoroczny festiwal będzie ciekawym zakończeniem wakacji. Chcemy pokazać tradycyjną kulturę zarówno Śląska, jak i Irlandii. Ciekawostką będzie możliwość wykonania spersonalizowanej pocztówki. Będą dedykowane festiwalowi znaczki oraz stempel. Na zakończenie wystąpi energetyczny zespół Carrantuohill - powiedział Wojciech Kostka, organizator festiwalu.

Pierwszy dzień (24 sierpnia) wypełni śląsko-irlandzki przeplataniec kulturowy wypełniony między innymi pokazem mody zabrzańskiej projektantki, Mirosławy Szałasty, pt. "Kolory Górnego Śląska", spotkaniem z dyplomatą Piotrem Rakowskim, pomysłodawcą Festiwalu PolskaÉire, byłym zastępcą Ambasadora RP w Irlandii oraz pokazem filmu "Młodzi przebojowi", cenionego irlandzkiego reżysera Johna Carneya. Wystąpi również Katarzyna Sroka, wokalistka zespołu Fryna oraz Zespół Pieśni i Tańca "Rudzianie".

Drugiego dnia festiwalu (25 sierpnia) goście będą mogli wziąć udział w szeregu wykładów, prelekcji oraz spotkań autorskich, w tym z Marcinem Szulcem, autorem książki "Irlandia albo frytki z octem, czyli Zielona Wyspa oczyma pewnego emigranta" czy też z Martą Matyszczak, popularną autorką powieści kryminalnych z Chorzowa.

Festiwal będzie pełen akcentów śląskich. Pracownicy Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej przygotowali szereg atrakcji - będzie możliwość przymierzenia tradycyjnych śląskich strojów, a nawet spróbowania swych sił w praniu na waszbrecie. Nie zabraknie opowieści o śląskich zwyczajach, tradycjach oraz rozwoju przemysłu w naszym regionie (wykład wygłosi Krzysztof Gołąb).

W czasie imprezy usłyszymy muzykę graną na żywo. W sobotę na scenie pojawi się irlandzki muzyk Greg Clifford oraz Barry Jay Hughes, któremu będzie towarzyszyć Ella Englishby. O 20:30 zaplanowany jest koncert zespołu Gang Olsena.

W niedzielę (26 sierpnia) miłośnicy kuchni śląskiej oraz irlandzkiej będą mogli spróbować swych sił w warsztatach kulinarnych z Michałem Kaczmarczykiem, szefem kuchni w Pubie Druid. Prelekcje o historii Irlandii Północnej wygłosi prof. Leszek Drong, z kolei o śląskiej autonomii prof. Małgorzata Myśliwiec. Zaplanowane są spotkania autorskie z Adamem Podgórskim oraz Bronisławem Wątrobą. Kapela Dejcie Pozór zadba o tradycyjną śląską muzykę, przy której zebrani będą mogli się bawić w ramach potańcówki.

Podczas niedzielnego wieczoru na scenie ponownie wystąpi Greg Clifford oraz Barry Jay Hughes w towarzystwie Elli Englishby. Ostatnim punktem programu będzie występ zespołu Carrantuohill, grającego energetyczną tradycyjną muzykę celtycką oraz folk irlandzki.

W sobotę i niedzielę dzieci będą mogły skorzystać z zajęć Arts & Crafts oraz zabaw opartych o elementy rugby. Z kolei wszyscy młodzi duchem będą mogli stworzyć spersonalizowane widokówki festiwalowe, spróbować sił w czasie warsztatów tradycyjnej muzyki irlandzkiej.

Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhána Ó Ríordáina oraz Ambasady RP w Dublinie. Polska edycja zorganizowana w Rudzie Śląskiej w 2017 r., obejmowała około 20 wydarzeń w całym mieście. Wzięło w nich udział ponad 6.000 osób. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem poprzez wspólne uczestnictwo w wydarzeniach o charakterze sportowym, kulturalnym, biznesowym oraz naukowym.

Jego organizatorem jest Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne, a partnerami podmioty działające na terenie miasta.

Informacje na temat programu festiwalu dostępne są na stronie www.polskaeirefestiwal.pl oraz na profilu Facebook www.facebook.com/PolskaEireRuda.

"Kaj Ślonsk trefio się z Irlandjom"
 • 2018-07-12 08:15

 • Ruda Śląska - szczegóły w informacji

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • rudziankaaaa

  Czy jest jakaś alternatywa dla wydarzeń mających mieć miejsce w ogrodach, jeżeli pogoda będzie zła?

 • ania

  alternatywa dla ciebie: siedź w doma

 • Bywalec Jorguś

  Mi ino nie smakuje ,,Masło Irlandzkie" z Biedronki, łono smakuje jak toni mix. Wola nasze tuste. Za to ta impreza jest fajno.

 • Wojciech Kostka

  I dlatego mieszamy Irlandię ze Śląskiem, zeby wyłuskać to co najlepsze :) Pozdrawiam i zapraszam na Festiwal.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.