Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Kalendarz wydarzeń

 • 2018-01-24 10:00

 • Rynek

Impreza już się odbyła.

One Billion Rising znów w Rudzie Śląskiej

One Billion Rising znów w Rudzie Śląskiej

Po raz szósty w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce 14 lutego kilkadziesiąt tysięcy osób zatańczy i zaprotestuje przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Nie inaczej będzie w Rudzie Śląskiej - o godz. 16:00 na rudzkim rynku kobiety także ogłoszą swój protest poprzez taniec. Weź udział w tym happeningu!

W tym roku wspólną akcją chcemy poruszyć temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym. Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet - nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać. - mówi Ewa Chmielewska, koordynatorka akcji w Rudzie Śląskiej.

Wspólny taniec - na całym świecie wykonany w tym samym dniu, do tej samej muzyki i z tym samym układem kroków - to sposób zwrócenia uwagi na problem przemocy wobec kobiet. Taniec w tym kontekście ma niezwykłą moc.

W tańcu to my rządzimy swoim ciałem, to my je kontrolujemy. Wspólny taniec buduje solidarność, tworzy pozytywną energię i daje siłę, żeby przeciwstawić się naruszaniu naszych granic. Chcemy pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas - u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem. - dodaje Ewa Chmielewska.

Jak mówią organizatorzy, takie spotkanie to okazja do zaapelowania do lokalnych decydentek i decydentów, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów.

Jakie imprezy czekają w mieście? Sprawdź

Aktywistki zachęcają do udziału w próbach do występu. Próby zaplanowane są w dniach 1, 6, 8 i 13 lutego o godz. 16.30 w ODK RSM "Country" w Bykowinie. Udział wziąć może każdy - zarówno kobiety jak i mężczyźni, osoby w każdym wieku. Do poprzedniej edycji dołączyły się m.in. rudzkie siatkarki, rugbystki czy akrobatki z lokalnych klubów sportowych.

 • 2018-01-24 10:00

 • Rynek

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Walt

  A co z przemocą wobec mężczyzn? Znęcanie psychiczne, szantaż emocjonalny, rękoczyny, border-line, odcinanie kontaktu z dziećmi.

 • ech

  Ponad 90% przypadków przemocy to przemoc wobec kobiet. Jak te statystyki się zmienią to oczywiście, ze zatańczymy też w obronie mężczyzn. Pozdrawiam

 • Zenobiusz

  Czyli te 10% mężczyzn jest nic niewarte?

 • Ewa Chmielewska

  Wręcz przeciwnie - wiele warte! Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie rozróżnia czy przemoc dotyka mężczyzn czy kobiet więc pomoc otrzymują wszyscy jednakową. Co roku w ramach tej akcji nagłaśniamy inny konkretny problem dotyczący przemocy. Póki co - globalnym problemem jest przemoc dotykająca kobiety. Ale, być może przyjdzie czas też na mężczyzn. Czego oczywiście żadnemu mężczyźnie nie życzę. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na Rynek w Walentynki!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.