Wiadomości z Rudy Śląskiej

90 lat temu w Kochłowicach urodził się Henryk Bista

  • Dodano: 2024-03-12 18:00, aktualizacja: 2024-03-12 19:08

Wykreował prawie 100 ról filmowych i około 150 ról teatralnych. Widzowie zapamiętali go z takich produkcji jak: "Dom", "Podróże Pana Kleksa", "Ekstradycja", czy też "Ostatni dzwonek". Dzisiaj obchodzimy 90 rocznicę urodzin wielkiego aktora, który urodził się w Rudzie Śląskiej - Henryka Bisty!

Henryk Bista urodził się 12 marca 1934 r. w Kochłowicach. Dziś przypomina o tym tablica na ścianie jego rodzinnego domu przy ulicy Radoszowskiej 167.

Nie od razu wybrał karierę artystyczną

Początkowo Henryk Bista studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. Myślał o reżyserii. W 1958 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Za sprawą Jerzego Golińskiego, dyrektora artystycznego Teatru Wybrzeże w latach 1962–1967, trafił do Gdańska, gdzie był "na etacie" prawie trzydzieści lat (1962–1990). Zagrał tu ponad 80 ról. Zaczynał jako Leon w Śnie srebrnym Salomei Słowackiego, a jego pozycja w zespole Wybrzeża umocniła się na dobre po roli Łazarza w prapremierowej inscenizacji Tragedii o bogaczu i Łazarzu, wyreżyserowanej przez Tadeusza Minca. Swoje największe role teatralne zagrał w przedstawieniach Stanisława Hebanowskiego (np. Adwokat w Maleńkiej Alicji Albee’go, 1971; Gorgoniusz w Cyganerii warszawskiej Nowaczyńskiego, 1975; Gospodarz w Weselu Wyspiańskiego, 1976), a także Marka Okopińskiego, Macieja Prusa, Ryszarda Majora, Kazimierza Kutza czy Krzysztofa Babickiego.

Na srebrnym ekranie zadebiutował w 1968 w filmie Ostatni po Bogu

Największą popularność zyskał w latach 80. Zagrał pułkownika Leona Poznańskiego w serialu "Dom", dyrektora szkoły w "Yesterday", imperatora Wielkiego Elektronika w "Podróżach Pana Kleksa", sędziego Jaskółę w "Piłkarskim pokerze", dyrektora Wronackiego w "Ostatnim dzwonku" i dyrektora zakładów w ”Konsulu”. Współpracował m.in. z Jerzym Kawalerowiczem, Krzysztofem Kieślowskim czy Stevenem Spielbergiem. Ostatni raz na ekranie pojawił się w komedii Olafa Lubaszenki "Sztos" w 1997 r.

kadr z filmu "Podróże Pana Kleksa"

Każda jego kreacja była prawdziwą perełką, dopracowaną w najmniejszym szczególe do perfekcji

Nazywany był aktorem-kameleonem. Henryk Bista za swoją wybitną grę aktorską był wielokrotnie nagradzany m.in.: na Festiwalu Teatrów Polski Północnej — w latach 1969, 1975, 1977, 1983 i 1988. W 1976 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w 1977 r. został laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, a w 1984 r. otrzymał Krzyż Kawalerski OOP.

O Henryku Biście w 2012 roku powstała piosenka, którą wykonuje raper Ten Typ Mes (projekt "A Pamiętasz Jak?").

Aktor długo zmagał się z chorobą nowotworową

Zmarł 8 października 1997 r. w Warszawie. Miał zaledwie 63 lata. Choć od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą, jego śmierć była dla wszystkich szokiem. Aktor został pochowany na stołecznych Powązkach, jednak jego ciało ekshumowano i artysta spoczął koło żony na cmentarzu komunalnym we Włocławku.

Od 1996 roku Śląski Teatr Impresaryjny (wcześniej Miejskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Kultury) nosi imię Henryka Bisty.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Xyz

    Na szczęście podjął dobrą decyzję i wyniósł się z tego miasta. Taki Wirek 90 lat temu i obecnie wygląda tak samo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również