Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ekologiczna elektrociepłownia

 • Dodano: 2016-05-10 07:45, aktualizacja: 2017-03-31 09:37
Nowoczesna, ekologiczna elektrociepłownia ma powstać w Rudzie Śląskiej. Szczegóły przedsięwzięcia przedstawili wczoraj podczas połączonych komisji Rady Miasta przedstawiciele inwestora – firmy ENERIS.
 
 
Dzięki budowie elektrociepłowni z tytułu podatków do miejskiego budżetu ma wpływać blisko 1,3 mln zł rocznie. Dzięki tej inwestycji mają też powstać nowe tereny inwestycyjne i miejsca pracy. Przyniosą one miastu kolejne dochody. Realizacja przedsięwzięcia planowana jest na nieużytkach wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej. Inwestor złożył już wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej.
 
 
Elektrociepłownia ma powstać na 16-hektarowej działce przy DTŚ pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem.
Ten obszar w planie zagospodarowania przestrzennego oznaczony jest symbolem 1PO – tłumaczy Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Oznacza to, że jest to teren przeznaczony do zabudowy produkcyjnej i gospodarki odpadami. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli we wrześniu 2015 roku rudzcy radni – dodaje.
Co ważne, lokalizacja inwestycji w tym miejscu nie będzie stwarzała problemów komunikacyjnych dla mieszkańców Rudy Śląskiej, bo będzie do niej prowadził specjalnie dedykowany na ten cel zjazd z Drogowej Trasy Średnicowej.
 
 
Dzięki inwestycji w Rudzie Śląskiej ma powstać Ekologiczne Centrum Odzysku (ECO), czyli bezpieczne dla środowiska i wydajne źródło energii. Ma to być zaawansowana technologicznie elektrociepłownia pozwalająca na jednoczesne wytwarzanie w tzw. trigeneracji energii elektrycznej, ciepła i chłodu na bazie paliwa odnawialnego pochodzącego z odpadów resztkowych i osadów.
Naszym celem jest odzyskanie terenu leżącego od dziesiątek lat odłogiem i przeznaczenie go na zupełnie nowe rodzaje wyspecjalizowanego biznesu – mówi Grzegorz Maj, członek zarządu ENERIS. – Dzięki stworzeniu źródła dostarczającego równocześnie energię cieplną i elektryczną oraz chłód, mogą tu zostać zlokalizowane zaawansowane technologicznie firmy, takie jak centra przetwarzania danych. W pobliżu ECO mogą również powstać np. chłodnie spożywcze, zakłady przemysłowe oraz centra logistyczne -  dodaje.
Jednym z warunków, jakie na etapie pierwszych rozmów postawiły władze Rudy Śląskiej, było to, by inwestor, który będzie realizował przedsięwzięcie, był zarejestrowany na terenie miasta. Dzięki temu do gminnego budżetu będą wpływały dodatkowe dochody z podatków. Rocznie może to być prawie 1,3 mln zł. Kolejne pieniądze mogą pochodzić od firm, które zdecydują się zlokalizować swoją siedzibę na terenach inwestycyjnych, które powstaną przy okazji budowy elektrociepłowni. Następne zastrzeżenie dotyczyło dialogu ze społeczeństwem.
Od początku stawialiśmy na to, żeby były prowadzone z mieszkańcami konsultacje w tej sprawie. Liczymy, że będzie to merytoryczna debata – podkreśla wiceprezydent Mejer.
Pierwszym krokiem ma być spotkanie informacyjne, w trakcie którego wszyscy zainteresowani zapoznają się ze szczegółami przedsięwzięcia. Następnie zostanie uruchomiona strona internetowa oraz punkt konsultacyjny, w którym dyżurować będą pracownicy firmy ENERIS, mający komplet informacji o inwestycji. - Planujemy również zaprosić mieszkańców Rudy Śląskiej do Lokalnego Forum Dialogu, którego zadaniem będzie wypracowanie dokładnej formy zagospodarowania terenu towarzyszącego inwestycji. Wychodzimy z założenia, że to mieszkańcy Rudy Śląskiej najlepiej wiedzą, jak powinien być wykorzystany fragment terenu: czy na miejsce rodzinnych spotkań przy grillu, czy na plac zabaw, czy obiekt sportowy - mówi Grzegorz Maj, członek zarządu ENERIS.
 
 
W założeniu przedsięwzięcie, które zostanie zrealizowane z lokalnym partnerem – firmą Drogopol - ma dać Rudzie Śląskiej nowe możliwości przyciągania inwestorów oraz przyczynić się do rozwoju innowacyjnych branż. Dla mieszkańców nowy obszar inwestycyjny oznacza z kolei uporządkowanie terenu leżącego odłogiem oraz przeznaczenie fragmentu przestrzeni na ich potrzeby, a także nowe miejsca pracy oraz ekologiczne źródło energii elektrycznej i ciepła. Co ciekawe, projekt obiektu zakłada nawiązanie do regionalnej architektury oraz wykorzystanie elementów przyrody, takich jak ogrody wertykalne czy dachowe.
 
 
Pierwsze prace według harmonogramu mają rozpocząć się w marcu przyszłego roku. Do tego czasu powstanie zjazd z DTŚ oraz zostanie wykonana niwelacja terenu. Później rozpocznie się budowa elektrociepłowni ECO. Pierwsze ciepło, energia i chłód będzie do dyspozycji inwestorów i odbiorców w sezonie 2019/2020.

Komentarze (66)    dodaj komentarz »

 • coś tam wiem

  TO będzie spalarnia odpadów komunalnych i osuszonych OSADÓW ŚCIEKOWYCH .... zapachnie w mieście a przy ewentualnych przestojach nawet w Urzędzie Miasta poczuja....

 • Jorg

  Rozumiem, że spalarnia jest potrzebna. Rozumiem też to , że będzie ona ekologiczna, super hiper nowoczesna, itd. Ale mam pytanie dotyczące składowania śmieci na terenie tej spalarni. Wiadomo, że musi ich być, tych śmieci, dużo żeby spalarnia nie miała przestojów z braku "wsadu".Przechodząc do pytania, jak te śmieci będą składowane na terenie spalarni. Czy będą w hali, na powietrzu, czy też będą składowane w inny sposób. Czy z tego składowiska, będą się wydzielały "zapachy" (smród gnijących śmieci), które będą swobodnie rozchodziły się po okolicy. To chciałbym wiedzieć i ludzie mieszkający na Karmańskim, Chebziu i okolicy.

 • coś tam wiem

  w tej spalarni będą 3 hale w których będą suszone osady ściekowe. Jorg byłeś kiedyś przy oczy[...]ni ścieków ? ....

 • emeryt z wanda-lech

  Jakoś żodyn nie pyto czymu tyn teryn jest prózny???A może to pola po biedaszybach?Coś mi sie tak zdo, że mom recht i to wszystko może sie zawalić.

 • Nowobytomianka

  Spalarnia jest be, że smród i trucizna, ale jak sąsiedzi palą śmieci w piecach to jest super zdrowo i bezzapachowo. Ludzie ogarnijcie się..Podpisuję się rękami i nogami pod tą inwestycją. Wreszcie coś się w tym mieście zmieni i jakiś inwestor zechce trochę kasy tutaj wyłożyć, a nie w Katowicach, gdzie tych inwestorów jest masa. W końcu może będziemy mniej płacić za ciepło i śmieci, a co nam przychodzi z tego wielkiego nieużytku teraz?

 • coś tam wiem

  Spalanie odpadów to najdroższa metoda ich utylizacji...

 • Trzeźwomyśl

  Sama się ogarnij! Jak prywatny właściciel wybuduje tu spalarnie to na pewno będziesz miała taniej śmieci - jak sama sobie je spalisz we własnym piecu! A ciepło będzie szło w atmosferę, bo zagospodarowania tego medium projekt nie przewiduje.

 • dw

  no napewo będziesz płacił mniej za śmieci i ciepło. To ty się ogarnij. Do spalenia tony śmieci o kaloryczności około 15Mg za tone ( tzw RDF) trzeba włożyć więcej energii niż się odzyskuje. Hallo kolego skąd chcesz mieć te rezerwy fianansowe. Poza tym miliony ton śmieci trafi z pobliskich miejscowości do spalenia w naszej spalarni. Chcesz mieszkać w takim mieście? Ja nie.

 • Olo

  Pco pytac itokogo stawiac spalarnia eko ibasta,komu nie podrodze to cheja ,na kapusta marchewkatrawka ptaszki,czyli maszerowac zRudy sl.

 • Jo

  Gupi żeś jest!!!

 • ,,,,,nie dla M...

  Jak już słysza Mejer to mom dość :-/ wiem że nic dobrego to nie oznaczo di nos

 • Chop z Karmanskiego

  Czekam na konsultacje społeczne i sposób w jaki nasza Pani Prezydent będzie nas przekonywać do tej inwestycji. Przypomnimy wtedy jej obietnice przedwyborcze.A przy urnie podziękujemy tak jak zrobiliśmy to Andrzejkowi.Nie bez winy są też Radni Miasta którzy zgodnie ponad partyjnymi podziałami zagłosowali za Spalarnią (wyjątkiem są tylko dwie osoby które utożsamiają się z mieszkańcami). Brawo PO-PiS.

 • coś tam wiem

  Które to osoby? i co zrobiły żeby przekonać pozostałych radnych ??

 • Eko sreko

  Byle to nie bydzie takie ekonomia jak zakłady mięsne nik-pol na nowym Bytomiu. Smród wisi nad Otylia władze mydla oczy mieszkańcom że robią wszystko żeby nam pomóc a tak serio wiadomo że nie robią nic. I teraz dowiadujemy się że nadciąga kolejne zło ale co tam byle kasa się zgadza.

 • coś tam wiem

  To jest chyba teraz najbardziej niebezpieczny zakład w Rudzie Śląskiej - ilość amoniaku jest 4 razy większa niż było kiedyś w JMD na Rudzie. Oby nie doszło do wycieku tak jak na Rudzie, gdzie przez 12 godzin straż opanowywała wyciek.

 • grizzly

  Główny inwestor ENERIS z kapitałem zakładowym 1,5 mln zł. jest zarejestrowany w Warszawie więc jak może być zarejestrowany w Rudzie Śl. ? Pod dokładnie tym samym ,warszawskim adresem jest zare:jestrowana firma "Ekopark Ruda Śląska" z kapitałem zakładowym 5tys. (słownie: pięćtysięcy) zł. Kilka osób zasiada jednocześnie "na świecznikach" obu tych spółek. Coś mi tu śmierdzi i bynajmniej nie są to odpady.

 • Wredy Żyd

  To jest ten sam wałek co ze spalarnią na Rudzie południowej. Tam w zarządzie firmy która miała to obsługiwać(czy budować już nie pamiętam)zasiadał nasz były prezydent Andrzej S. ICH NIC NIE OBCHODZI EKOLOGIA, ZYSK DLA MIASTA, ZDROWIE MIESZKAŃCÓW, TYLKO WŁASNE KIESZENIE!!! MAN NADZIEJĘ, ŻE TO POGRZEBIE KOLESI Z RATUSZA OD KRĘCENIA LODÓW.

 • wierny obserwator

  PEC sprzedany a teraz marzy się tanie ciepło , a gdzie bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców. To jeden z podstawowych obowiązków prezydenta miasta.

 • grizzly

  Wiesz, że dzwonią lecz nie wiesz , w którym kościele. Ciepło dostarcza i dalej będzie dostarczało to samo źródło : obecnie WĘGLOKOKS ENERGIA SP. Z O.O. a dawniej CARBOENERGIA ZCP SP. Z O.O. przewodami parowymi, które należą do WĘGLOKOKS ENERGIA PEC SP Z O.O. dawniej PEC. Tak więc nie martw się tyłek Ci nie zmarznie.

 • grizzly?! nie, strieljali!

  Tobie to już nawet nie dzwoni ale dudni jak w "przewodzie parowym". Ciepłociągi a i owszem biegną parami (zasilanie i powrót) ale pary w nich nie ma - w nich nośnikiem ciepła jest gorąca woda

  • grizzly?! nie, strieljali!
   2016-05-11 22:12
  • Ocena:
  • odpowiedz

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.