Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Drugie życie hałdy

 • Dodano: 2016-09-27 12:30

Hałda przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej będzie miejscem rekreacji i wypoczynku! O tym, jakie są plany jej zagospodarowania, będzie można dowiedzieć się na spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 4 października o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej nr 4, przy ul. Tołstoja 1.

Jeszcze jesienią zostanie wybrana firma, która opracuje odpowiednią dokumentację. Prace w terenie mają natomiast ruszyć w przyszłym roku. Pieniądze na całość inwestycji zapewnia Komisja Europejska w ramach międzynarodowego projektu realizowanego przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, którego Ruda Śląska jest partnerem.

Hałda przy ul. 1 Maja jest jednym z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej i wyróżnia się tym, że znajduje się praktycznie w centrum miasta.

Tak duży poprzemysłowy teren i to w takiej lokalizacji jest z pewnością problemem. Dlatego też postanowiliśmy wziąć udział w międzynarodowym projekcie LUMAT, który dał nam możliwość sięgnięcia po unijne pieniądze. Teraz zabraliśmy do pracy – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Realizacja projektu LUMAT rozpoczęła się w tym roku. Mimo, że prace międzynarodowego zespołu trwają dopiero kilka miesięcy, to już udało się sporo zrobić.

Opracowany został harmonogram robót, a także badania struktury gruntu hałdy. Kończymy też prace nad specyfikacją potrzebną do ogłoszenia zamówienia na wykonanie dokumentacji – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.

Kolejnym ważnym krokiem będą konsultacje społeczne z mieszkańcami, podczas których przedstawiciele Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz władze miasta przedstawią założenia projektu oraz propozycje zagospodarowania terenu hałdy.

Oprócz prac związanych z formowaniem terenu i nasadzeniami roślin wchłaniających lub zatrzymujących metale ciężkie, kluczowym będzie utworzenie specjalnej przestrzeni pod funkcje rekreacyjne. Chcemy, żeby było to miejsce unikatowe na skalę kraju. Jednym z założeń całego projektu jest bowiem przeprowadzenie rewitalizacji hałdy, będącej jednocześnie wzorem dla innych tego typu przedsięwzięć – podkreśla wiceprezydent Pierończyk.

Pierwsze rozmowy z mieszkańcami na temat zagospodarowania hałdy przy ul. 1 Maja były prowadzone już dwa lata temu, podczas prac nad Lokalnym Programem Rewitalizacji w ramach programu Miasto3.

Podczas specjalnych warsztatów, dotyczących zagospodarowania kluczowych przestrzeni w dzielnicy Wirek, mieszkańcy wskazywali, żeby omawianym lokalizacjom, w tym hałdzie przy ul. 1 Maja, nadać funkcje rekreacyjne – informuje Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Projekt LUMAT realizowany będzie do 2019 roku w ramach Programu INTERREG Central Europe. Jego całkowita wartość to ok. 10 mln zł, z czego dofinansowanie do rudzkiej „części” wyniesie ponad 1 mln zł. Jego partnerami obok Rudy Śląskiej są inne europejskie miasta oraz instytuty badawcze, m.in. Turyn, słowacka Trnava, słoweński Kranj, czy czeska Ostrawa.

Jednym z elementów projektu jest także wymiana doświadczeń pomiędzy partnerami oraz szkolenia, które kierowane będą zarówno do sektora publicznego jak i prywatnego oraz do organizacji pozarządowych. Będą one przede wszystkim dotyczyć zagadnień związanych z efektywnym zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Przypomnijmy, że władze Rudy Śląskiej starają się także o inne środki na rewitalizację terenu hałdy przy ul. 1 Maja. Mowa tu o ponad 6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które miałyby zostać przeznaczone na powstanie tzw. traktu rudzkiego, czyli ścieżki rowerowo–pieszo-rolkarskiej, łączącej Wirek z Nowym Bytomiem. Obecnie władze miasta czekają na rozstrzygnięcie konkursu. W przypadku otrzymania dofinansowania i realizacji zdania, inwestycja ta uzupełniałaby się z rewitalizacją hałdy w ramach programu LUMAT.

Pocynkowa hałda przy ul. 1 Maja zajmuje obszar 6,5 ha i jest pozostałością po działającej w tym rejonie w okresie od I połowy XIX w. do 1925 roku hucie cynku Liebe – Hoffnung.

W Rudzie Śląskiej hałdy zajmują 3,5 km², czyli blisko 5 proc. powierzchni miasta. W ubiegłym roku udało się je wszystkie zinwentaryzować. W ten sposób na mapie miasta naniesiono 35 lokalizacji. Dla każdej z nich założono kartę obiektu, w której znajdują się informacje o stanie własnościowym, przeznaczeniu terenu, powierzchni hałdy, pochodzeniu odpadów, rodzaju zdeponowanego materiału, a w niektórych przypadkach także o ilości materiału. Większość ze zinwentaryzowanych zwałowisk w mieście to hałdy pokopalniane, na których znajdują się odpady pogórnicze.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • lysy mtb

  Teren fajny do zrobienia sciezki rowerowej mtb bylo by gdzie po blisku pocwiczyc na jakiejs sensownej pentelce ale pewnie nasypiom ziemi posieja trawa i bydze ok :'(

 • serel

  uwazam ,ze nie ma sensu organizowanie tego typu spotkan, gdyz efekt jest ogłupiajacy dla dzieciaków. Sytuacja jest inna i dziecko male wychowywane w rodzinie widzi ,ze policjant nigdy nie był, nie jest i nie bedzie przyjacielem człowieka, dziecka, czy rodziny. Dziecko widzi,ze rodzice strasza dziecko od małego, zapnijmy pas- bo przyjdzie policjant i nas ukarze, tatus przejechał na czerwonym- ale dobrze ze nie było policjanta, tatus zaplacil za przekroczenie bo akurat tam stał policjant z radarem, itp. na nic zdaja sie organizowane spotkania bo dzieci wiedza,ze policjant to wróg dziecka, rodzxiny, spiołeczenstwa, wiec takie dzialania sa do du ... py tajcie innych rodziców - to samo wam powiedza, a policjanci z RudySl- osobiscie n ic do nich nie mam, bo ich nie znam, nigdy w Rudzie sl. nie byłem, nie bede i nie mam zamiaru, bo to miescina zapadła i zadu piła, same górniki i hołdy bida hasioki i ...oki , stad uciekaja madrzejsi, zostaja ci co musza nie mieaja dokad uciec...

 • klops

  fajny teren od hołdy za Dominym do ul czarnoleśnytam jest jeszcze stare boisko do tenisa

 • fdf

  na frynie mieli tez cos robic na tej holdzie...sa tam male drzewka ..cos co ma byc niby chodnikiem ...ale ja sie pytam co dalej ?? gdzie ławki ?? a moze jakies miejsce na grila??

 • domelboss

  to jest hałda za plazą

 • Ecik

  Mogliby wrzucić mapkę o która konkretnie holde chodzi. Koło Kauflandu ?

 • fryncol

  Pewnie kole kafałzu czy rasiku gdzies tam.

 • joachim

  Ecik piszą dokładnie na ul 1go Maja tj. Czarny Las za wieżowcami a nie koło Kauflanda

 • hołdziorz

  To hołda za ,,Lidl".

 • Obol

  A czy Kaufland jest przy 1 maja?

 • onek

  Powstanie i braciki Gemskie( Ci co mają takie same twarze i chodzą cali ubrudzeni) z Tołstoja będą tam robić libacje

 • emeryt

  tak to prawda z Gemolami muszą zrobić porządek

 • pies

  Jestem policmajstrem i powiem to co wiem w całej RSL niema takiego mocnego co by im prawnie powtarzam prawnie dał radę. Taka jest prawda.t

 • emeryt

  bardzo fajny pomysł z tym terenemfajnie by było jak by tam powstało np jakieś leżaki do opalanie na stałe , miejsce na grilla do tych co nie mają własnych ogródków

 • leberek

  Etam tam pewno ,pojadom hugi bugi,belamari czy jakie tango po labolu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.