Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Drugie życie hałdy

 • Dodano: 2016-09-27 12:30

Hałda przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej będzie miejscem rekreacji i wypoczynku! O tym, jakie są plany jej zagospodarowania, będzie można dowiedzieć się na spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 4 października o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej nr 4, przy ul. Tołstoja 1.

Jeszcze jesienią zostanie wybrana firma, która opracuje odpowiednią dokumentację. Prace w terenie mają natomiast ruszyć w przyszłym roku. Pieniądze na całość inwestycji zapewnia Komisja Europejska w ramach międzynarodowego projektu realizowanego przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, którego Ruda Śląska jest partnerem.

Hałda przy ul. 1 Maja jest jednym z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej i wyróżnia się tym, że znajduje się praktycznie w centrum miasta.

Tak duży poprzemysłowy teren i to w takiej lokalizacji jest z pewnością problemem. Dlatego też postanowiliśmy wziąć udział w międzynarodowym projekcie LUMAT, który dał nam możliwość sięgnięcia po unijne pieniądze. Teraz zabraliśmy do pracy – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Realizacja projektu LUMAT rozpoczęła się w tym roku. Mimo, że prace międzynarodowego zespołu trwają dopiero kilka miesięcy, to już udało się sporo zrobić.

Opracowany został harmonogram robót, a także badania struktury gruntu hałdy. Kończymy też prace nad specyfikacją potrzebną do ogłoszenia zamówienia na wykonanie dokumentacji – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.

Kolejnym ważnym krokiem będą konsultacje społeczne z mieszkańcami, podczas których przedstawiciele Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz władze miasta przedstawią założenia projektu oraz propozycje zagospodarowania terenu hałdy.

Oprócz prac związanych z formowaniem terenu i nasadzeniami roślin wchłaniających lub zatrzymujących metale ciężkie, kluczowym będzie utworzenie specjalnej przestrzeni pod funkcje rekreacyjne. Chcemy, żeby było to miejsce unikatowe na skalę kraju. Jednym z założeń całego projektu jest bowiem przeprowadzenie rewitalizacji hałdy, będącej jednocześnie wzorem dla innych tego typu przedsięwzięć – podkreśla wiceprezydent Pierończyk.

Pierwsze rozmowy z mieszkańcami na temat zagospodarowania hałdy przy ul. 1 Maja były prowadzone już dwa lata temu, podczas prac nad Lokalnym Programem Rewitalizacji w ramach programu Miasto3.

Podczas specjalnych warsztatów, dotyczących zagospodarowania kluczowych przestrzeni w dzielnicy Wirek, mieszkańcy wskazywali, żeby omawianym lokalizacjom, w tym hałdzie przy ul. 1 Maja, nadać funkcje rekreacyjne – informuje Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Projekt LUMAT realizowany będzie do 2019 roku w ramach Programu INTERREG Central Europe. Jego całkowita wartość to ok. 10 mln zł, z czego dofinansowanie do rudzkiej „części” wyniesie ponad 1 mln zł. Jego partnerami obok Rudy Śląskiej są inne europejskie miasta oraz instytuty badawcze, m.in. Turyn, słowacka Trnava, słoweński Kranj, czy czeska Ostrawa.

Jednym z elementów projektu jest także wymiana doświadczeń pomiędzy partnerami oraz szkolenia, które kierowane będą zarówno do sektora publicznego jak i prywatnego oraz do organizacji pozarządowych. Będą one przede wszystkim dotyczyć zagadnień związanych z efektywnym zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Przypomnijmy, że władze Rudy Śląskiej starają się także o inne środki na rewitalizację terenu hałdy przy ul. 1 Maja. Mowa tu o ponad 6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które miałyby zostać przeznaczone na powstanie tzw. traktu rudzkiego, czyli ścieżki rowerowo–pieszo-rolkarskiej, łączącej Wirek z Nowym Bytomiem. Obecnie władze miasta czekają na rozstrzygnięcie konkursu. W przypadku otrzymania dofinansowania i realizacji zdania, inwestycja ta uzupełniałaby się z rewitalizacją hałdy w ramach programu LUMAT.

Pocynkowa hałda przy ul. 1 Maja zajmuje obszar 6,5 ha i jest pozostałością po działającej w tym rejonie w okresie od I połowy XIX w. do 1925 roku hucie cynku Liebe – Hoffnung.

W Rudzie Śląskiej hałdy zajmują 3,5 km², czyli blisko 5 proc. powierzchni miasta. W ubiegłym roku udało się je wszystkie zinwentaryzować. W ten sposób na mapie miasta naniesiono 35 lokalizacji. Dla każdej z nich założono kartę obiektu, w której znajdują się informacje o stanie własnościowym, przeznaczeniu terenu, powierzchni hałdy, pochodzeniu odpadów, rodzaju zdeponowanego materiału, a w niektórych przypadkach także o ilości materiału. Większość ze zinwentaryzowanych zwałowisk w mieście to hałdy pokopalniane, na których znajdują się odpady pogórnicze.

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • lysy mtb

  Teren fajny do zrobienia sciezki rowerowej mtb bylo by gdzie po blisku pocwiczyc na jakiejs sensownej pentelce ale pewnie nasypiom ziemi posieja trawa i bydze ok :'(

 • serel

  uwazam ,ze nie ma sensu organizowanie tego typu spotkan, gdyz efekt jest ogłupiajacy dla dzieciaków. Sytuacja jest inna i dziecko male wychowywane w rodzinie widzi ,ze policjant nigdy nie był, nie jest i nie bedzie przyjacielem człowieka, dziecka, czy rodziny. Dziecko widzi,ze rodzice strasza dziecko od małego, zapnijmy pas- bo przyjdzie policjant i nas ukarze, tatus przejechał na czerwonym- ale dobrze ze nie było policjanta, tatus zaplacil za przekroczenie bo akurat tam stał policjant z radarem, itp. na nic zdaja sie organizowane spotkania bo dzieci wiedza,ze policjant to wróg dziecka, rodzxiny, spiołeczenstwa, wiec takie dzialania sa do du ... py tajcie innych rodziców - to samo wam powiedza, a policjanci z RudySl- osobiscie n ic do nich nie mam, bo ich nie znam, nigdy w Rudzie sl. nie byłem, nie bede i nie mam zamiaru, bo to miescina zapadła i zadu piła, same górniki i hołdy bida hasioki i ...oki , stad uciekaja madrzejsi, zostaja ci co musza nie mieaja dokad uciec...

 • klops

  fajny teren od hołdy za Dominym do ul czarnoleśnytam jest jeszcze stare boisko do tenisa

 • fdf

  na frynie mieli tez cos robic na tej holdzie...sa tam male drzewka ..cos co ma byc niby chodnikiem ...ale ja sie pytam co dalej ?? gdzie ławki ?? a moze jakies miejsce na grila??

 • domelboss

  to jest hałda za plazą

 • Ecik

  Mogliby wrzucić mapkę o która konkretnie holde chodzi. Koło Kauflandu ?

 • fryncol

  Pewnie kole kafałzu czy rasiku gdzies tam.

 • joachim

  Ecik piszą dokładnie na ul 1go Maja tj. Czarny Las za wieżowcami a nie koło Kauflanda

 • hołdziorz

  To hołda za ,,Lidl".

 • Obol

  A czy Kaufland jest przy 1 maja?

 • onek

  Powstanie i braciki Gemskie( Ci co mają takie same twarze i chodzą cali ubrudzeni) z Tołstoja będą tam robić libacje

 • emeryt

  tak to prawda z Gemolami muszą zrobić porządek

 • pies

  Jestem policmajstrem i powiem to co wiem w całej RSL niema takiego mocnego co by im prawnie powtarzam prawnie dał radę. Taka jest prawda.t

 • emeryt

  bardzo fajny pomysł z tym terenemfajnie by było jak by tam powstało np jakieś leżaki do opalanie na stałe , miejsce na grilla do tych co nie mają własnych ogródków

 • leberek

  Etam tam pewno ,pojadom hugi bugi,belamari czy jakie tango po labolu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.