Wiadomości z Rudy Śląskiej

Za nami finał V konkursu W Kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck

  • Dodano: 2019-04-05 09:15, aktualizacja: 2019-04-05 10:18

W Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu "W Kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck". Z 350 uczniów z całej Polski do finału dostało się 29 osób, które właśnie dzisiaj miały okazję wystąpić w Rudzie Śląskiej podczas finałowej gali.

Z 29 finalistów konkursu W Kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck jury wybrało sześciu najlepszych

Konkurs ma na celu przede wszystkim upowszechnienie i zachowanie pamięci o nazistowskim obozie koncentracyjnym w Ravensbruck, w którym życie straciło około 50 tysięcy osób.

Po przesłuchaniu 29 finalistów, ostatecznie jury nagrodziło najlepsze recytatorki i recytatorów w dwóch kategoriach:

w kategorii prozy:

  • I miejsce - Andżelika Porczak
  • II miejsce - Magdalena Sędor
  • III miejsce - Rafał Klima

w kategorii poezji:

  • I miejsce - Julia Macioszczyk
  • II miejsce - Kinga Cybul
  • III miejsce - Natalia Sobotka

Sam konkurs podsumował Andrzej Róg, aktor, autor tekstów, reżyser i wokalista, a podczas finału konkursu - przewodniczący jury:

Kategoria poezji jest kategorią bardzo ciężką. Naprawdę trudno jest wejść w taką poezję i oprzeć się temu, że właśnie poezja che nas przytłoczyć, powoduje, że wchodzimy w formę, a przecież mamy przekazać treść. Szczególnie, że jest to treść tak brzemienna, tak ciężka i tak zapadająca w głąb serca, więc musimy, jako recytatorzy, musimy wydobywać tę treść właśnie z głębi serca. Gratuluję wam wszystkim i dziękuję wszystkim serdecznie - mówił przewodniczący jury.

Konkurs pomaga w upowszechnianiu wiedzy i zachowaniu pamięci o koszmarze kobiet z obozu Ravensbruck

Pomysłodawczynią konkursu jest pani Maria Lorens, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 w Rudzie Śląskiej, która jest jednocześnie córką Katarzyny Matei, więźniarki z obozu w Ravensbruck:

Biorąc udział w konkursie uczniowie zapoznają się z twórczością poetek lagrowych z Ravensbruck oraz ze wspomnieniami byłych więźniarek, aby pamięć o ich martyrologii przetrwała w pamięci kolejnych pokoleń. Cieszę się, że zainteresowanie konkursem rośnie - mówi Maria Lorens.

Po przesłuchaniach, gdy jury jeszcze obradowało, uroczysty finał konkursu uświetniła wykładem jedna z byłych więźniarek z Ravensbruck, dr Wanda Półtawska:

Wspomnienie z Ravensbruck potrzebne jest wam, młodym Polakom, młodym ludziom. Dlaczego? Dlatego, że trzeba dać dowód każdemu człowiekowi, że jest on czymś więcej, niż mu się wydaje. Rozpoznać wymiar człowieczeństwa? Wszyscy żyjecie, nikt z was nie dał sobie życie, ale je dostał. Nikt nikogo nie pytał, czy chce być. Dostał życie i konkretne miejsce dla tego życia - na to nie macie wpływu. Ale równocześnie życie jest zadaniem, bo jakie ono będzie - to od was zależy.

Dr Wanda Półtawska mówiła tez o tym, co pozostało po kobietach, które zginęły w Ravensbruck:

Co po nich zostało? Właśnie to, co zostawili dla Polski - wiadomość, że człowiek może być wspaniały i zostaje człowiekiem w każdej sytuacji. To jest dowód człowieczeństwa wspaniałego, bo przecież człowiek jest na obraz Boga stworzony. A ten wymiar prawdziwy człowieczeństwa w toku dziejów teraz znika. Brakuje prawdziwej informacji: kim ty jesteś człowieku? Nie byle kim! Jesteś aż człowiekiem! A nam chodziło o to właśnie, że jesteś aż człowiekiem - mówiła dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbruck - i moje pytanie jest do młodych: jaki ty chcesz po sobie zostawić ślad? Bo jakoś życia jest twoim zdaniem, twoim przeżyciem i twoim losem.

Pomiędzy recytacjami równie mocne w swoim przekazie były występy grupy artystycznej Atelier Sztuki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Morcinka pod opieką pani Anny Morajko-Fornal.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów finału V edycji konkursu. Pod artykułem znajduje się również galeria zdjęć - zapraszamy do oglądania.

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Ruda Śląska oraz Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck. Przedsięwzięcie objęte jest honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Organizatorów wspierają: Ośrodek dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej oraz pomysłodawca konkursu Maria Lorens, córka byłej więźniarki KL Ravensbruck.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Zofia

    "Bo jakość życia jest twoim zadaniem, twoim przeżyciem i twoim losem". Piękna myśl dr Wandy Półtawskiej powinna być dla młodzieży drogowskazem. Pięknie i mądrze żyć, to zadanie dla nas wszystkich żyjących.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również