Wiadomości z Rudy Śląskiej

Europejskie Dni Dziedzictwa: Piknik przy rudzkim piekaroku za nami!

  • Dodano: 2022-09-10 19:00

Piknik przy rudzkim piekaroku za nami! Jak zawsze było pysznie i atrakcyjnie! Nie zabrakło degustacji chleba z "tustym" wypieczonego na miejscu oraz wielu innych atrakcji dla starszych i młodszych. Przed piknikiem można było wziąć udział w zwiedzaniu rudzkiego muzeum oraz wybrać się na spacer po Rudzie z przewodnikiem.

Ruda Śląska: Europejskie Dni Dziedzictwa

10 września rudzki magistrat we współpracy z Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zorganizował biesiadę przy zabytkowym piecu chlebowym. Imprezę poprzedziło zwiedzanie Muzeum Miejskiego, oraz spacer historyczno-przyrodniczy. 

Od godziny 14: 00 rudzianie mogli wziąć udział w pikniku rodzinnym przy zabytkowym piecu chlebowym, zlokalizowanym przy ul. Bujoczka 24 w dzielnicy Ruda. Zgromadzeni mogli podglądnąć tradycyjny proces wypieku chleba oraz skosztować jego smaku. 

– Kiedyś gospodynie z pobliskiego familoka wyrabiały ciasto w domu i zanosiły je w specjalnych foremkach do wypieku w piekaroku. Dzisiaj ten obiekt służy nam do okazyjnych spotkań i prezentacji – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Podczas pikniku prowadząca Inga Papkala przypomniała historię powstania zabytkowego pieca oraz dzieje miejsca, w którym się znajduje, czyli terenu dawnego dworu w Rudzie. Ponadto można było wysłuchać prelekcji o życiu pszczół i zaopatrzyć się w produkty Pasieki Pasjonata. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty kreatywne.

Komentarze (2)    dodaj »

  • kurde bele

    ślonskich szlagrow niy śpjywali ino gibko chlyb ze tustym wcinali

  • Elwer ze Otylije

    do pietrona a ślonckich szlagrow niy śpiywali

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również