Prace przy rewitalizacji Placu Niepodległości w Goduli idą pełną parą. Gotowe jest już m.in. uzbrojenie podziemne, w tym sieci wodno-kanalizacyjne i elektroenergetyczne, a także część konstrukcyjna fontanny. Od wczoraj prace przy rewitalizacji Placu Niepodległości w Goduli nadzoruje sam Karol Godula...
Rewitalizacja Placu Niepodległości w Goduli
Warto przypomnieć, że w wyniku rewitalizacji Placu Niepodległości powstaje przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem. W ramach projektu na placu powstaje budynek małej kawiarni z ogólnodostępną toaletą, a także parking.
Istniejące szpalery drzew od strony wschodniej i zachodniej placu zostaną wzbogacone o nowe dosadzenia - będzie to lipa srebrzysta lub warszawska, jarząb szwedzki lub mączny. Dzięki nowym nasadzeniom wytłumiony zostanie dźwięk dochodzący z głównej ul. Karola Goduli przecinającej dzielnicę. Sama natomiast zieleń stanowić będzie praktycznie połowę całej zagospodarowywanej przestrzeni placu.
Zgodnie z planem na Placu Niepodległości powstają również fontanna, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, słup ogłoszeniowy. Częściowo wykonane zostały także ścieżki o nawierzchni żywicznej przepuszczające wodę, a w miejscach, gdzie zakończyły się roboty, wysiana została trawa. W wyniku trwającej inwestycji powstanie przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tys. m2.
- Rewitalizacja Placu Niepodległości rozpoczęła się w marcu tego roku, a prace cały czas nie zwalniają tempa – podkreśla Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta. – Niektóre już się zakończyły, a inne są w trakcie realizacji. Zgodnie z umową z wykonawcą już pod koniec roku plac zyska nowe oblicze i zacznie służyć mieszkańcom Rudy Śląskiej – dodaje.
Na plac budowy został dostarczony „godulski światowid”, czyli granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem, na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyraźnym wskazaniem Rudy Śląskiej. Natomiast wczoraj na plac wprost z podkrakowskiej pracowni trafiła rzeźba Karola Goduli, która stanowi dopełnienie całej rewitalizacji placu.
Plac Niepodległości w Goduli
Warto przypomnieć, że Plac Niepodległości w swoim kształcie, funkcji oraz nazwie utworzony został w 1929 r., z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstały tu wtedy klomby z ozdobnymi drzewami, a na środku zbudowano fontannę z podświetlanym wodotryskiem. Wcześniej w tym miejscu znajdował się plac targowy.
- Wszystkie nowe rozwiązania, które zostaną wykorzystane podczas rewitalizacji przestrzeni w Goduli, konsultowane były z mieszkańcami podczas warsztatów w 2016 i 2017 r., m.in. w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, który był wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Część z nich była pomysłami samych mieszkańców - czytamy na stronie rudzkiego magistratu.
Koszt przedsięwzięcia to ponad 5,6 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. To bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa. Program ten obejmuje 35 obszarów gospodarki i jest częścią Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta.