RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Trwają prace modernizacyjne na Placu Niepodległości [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2022-07-25 12:30, aktualizacja: 2022-07-25 16:22

Trwają prace modernizacyjne na Placu Niepodległości w Goduli. W marcu br. teren został przekazany wykonawcy rewitalizacji. Wykonawca na zrealizowanie robót ma czas do września.

Plac Niepodległości do rewitalizacji

Warto przypomnieć, że w wyniku rewitalizacji Placu Niepodległości powstanie przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tys. m2. W ramach projektu wybudowany zostanie budynek małej kawiarni z ogólnodostępną toaletą, powstanie także parking. 

Jak informują rudzcy urzędnicy, przestrzeń będzie zagospodarowana w taki sposób, by nie ucierpiała istniejąca zieleń, która przewidziana została do adaptacji. Istniejące szpalery drzew od strony wschodniej i zachodniej placu zostaną wzbogacone o nowe dosadzenia - będzie to lipa srebrzysta lub warszawska, jarząb szwedzki lub mącznyDzięki nowym nasadzeniom wytłumiony zostanie dźwięk dochodzący z głównej ul. Karola Goduli przecinającej dzielnicę. Sama natomiast zieleń stanowić będzie praktycznie połowę całej zagospodarowywanej przestrzeni placu.

Zgodnie z planem na Placu Niepodległości ma powstać również fontanna, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, słup ogłoszeniowy, zmodernizowane zostaną istniejące ścieżki, które zyskają powierzchnię wykonaną m.in. z mieszanki mineralno-żywicznej przepuszczającej wodę. Zainstalowane zostanie także nowe oświetlenie z zastosowaniem energooszczędnych opraw LED.

Przeprowadzone będą też prace konserwatorskie i restauratorskie istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena. Będą one polegały m.in.

 • na przeprowadzeniu konserwacji techniczno-estetycznej,
 • usunięciu nawarstwień biologicznych oraz zanieczyszczeń środowiskowych,
 • wypełnieniu spękań i uzupełnieniu ubytków.

Na wyremontowanym placu pojawi się również ławeczka Karola Goduli z rzeźbą przedstawiającą postać przemysłowca.

Teren odnowionego Placu Niepodległości ma stać się miejscem spotkań i terenem rekreacji. W projekcie założono również rozebranie pozostałości po fontannie. W jej miejsce powstanie godulski Światowid - obiekt o charakterze edukacyjnym, który będzie wskazywać kierunki lokalizacji obiektów przemysłowych, dawne rozplanowanie terenu, modele zakładów, archiwalne zdjęcia dostępne przez aplikację.

Przedsięwzięcie będzie kosztowało 5,6 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w  ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostała kwota, czyli 1,1 mln zł, będzie pochodziła z miejskiego budżetu. 

Plac Niepodległości w Goduli

Warto przypomnieć, że Plac Niepodległości w swoim kształcie, funkcji oraz nazwie utworzony został w 1929 r., z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstały tu wtedy klomby z  ozdobnymi drzewami, a na środku zbudowano fontannę z podświetlanym wodotryskiem. Wcześniej w tym miejscu znajdował się plac targowy.

Jak informują przedstawiciele rudzkiego magistratu wszystkie nowe rozwiązania, które zostaną wykorzystane podczas rewitalizacji przestrzeni w   Goduli, konsultowane były z mieszkańcami podczas warsztatów w 2016 i 2017 r. m.in. w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, który był wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Część z nich była pomysłami samych mieszkańców.

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Parking ??przecież ten park jest tak mały a oni chcą marnować miejsce żeby parking tam był....

 • Godula

  Ciekawe kto będzie właścicielem kawiarni, miasto czy pociotek

 • Marcin Jan

  bedzie ogłoszony przetarg na stawkę czynszu. Możesz wziąć udział

 • Godula

  Taki przetarg już jest dawno roztrzygniety "pic na wodę" ,widzę że jesteś dobrze już poinformowany!!

 • Padre

  Jakubiec?

 • Ja

  Oby nie. Ceny u nich nie na kieszeń Rudzian.

 • boluś

  Patrz Park Kozioła '

 • Godulorz

  Ale te alejki chyba nie będą ztego żółtego kamienia?Bo to była by porażka.

 • Ja

  No właśnie takie robią i pewnie tak zostanie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.