Wiadomości z Rudy Śląskiej

1 listopada odbędzie się kwesta na rzecz starego cmentarza w Orzegowie

  • Dodano: 2024-10-31 10:45

1 listopada członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa tradycyjnie zbierać będą datki na ratowanie zabytkowego starego cmentarza w dzielnicy. 

Wysprzątali zabytkowy cmentarz w Orzegowie

Zbliża się Święto Zmarłych. Jak co roku członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa poprzez swoje społeczne zaangażowanie dokonali starań, aby rudzianie mogli na zabytkowym parafialnym cmentarzu oddać hołd przodkom. 

- Utrzymanie cmentarza  na którym  większość grobów pozostało bez opieki, coraz trudniej ustrzec nagrobki przed skutkami upływającego czasu, gdzie każda mocniejsza wichura łamie gałęzie drzew, a niejednokrotnie wyrywa je z korzeniami, gdzie ogromny obszar cmentarza raz po raz upomina się o wykoszenie trawy - to wcale nie jest tak prosta sprawa jak może pozornie wyglądać. Nikt też nie powiedział przed kilkunastoma laty, kiedy podejmując się jako Towarzystwo Miłośników Orzegowa opieki nad tym  wtedy już  całkowicie zapuszczonym i zapomnianym  cmentarzem, że będzie łatwo. Nie jest, ale też to nie powód by odpuścić  i pozwolić by tak ważne dla Orzegowa miejsce zostało pozostawione samo sobie. Na szczęście nie jesteśmy sami - napisał Jerzy Kasperek prezes orzegowskiej organizacji.

W minionym tygodniu członkowie TMO wraz z uczniami IV LO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej uprzątnęli zalegające konary drzew, wygrabili liście oraz powycinali wyrastające na grobach krzewy. 

Buduje to, że o tym szczególnym miejscu pamięta młodzież z IV LO im. HC Hoovera. Zawsze przy różnych okazjach możemy też liczyć na  harcerzy, którzy już od wielu lat wspomagają nas na kwestach przy obydwu orzegowskich cmentarzach. Przyjemny to widok, gdy widzi się grupę przedszkolaków odwiedzających cmentarz, które zapalają znicze  na grobach dzieci, których ten cmentarz ma wyjątkowo dużo - napisał Jerzy Kasperek.

Kwesta na ratowanie starego cmentarza w Orzegowie

Przez ostatnie dziesięciolecia stary cmentarz w Orzegowie przy parafii pw. św. Michała Archanioła był w coraz gorszym stanie, a wandale poniszczyli nagrobki. Dlatego też Towarzystwo Miłośników Orzegowa, które powstało w 2007 roku, postanowiło, że renowacja starego cmentarza będzie jednym z priorytetów ich działalności.

Tradycyjnie 1 listopada członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa tradycyjnie zbierać będą datki na ratowanie zabytkowego starego cmentarza. Zebrane w tym roku pieniądze posłużą na drobne remonty nagrobków, koszenie trawy, inwentaryzację cmentarza, jak również promocję tej wyjątkowej śląskiej nekropolii.

- Podczas kwesty, dla zainteresowanych będzie nieodpłatnie do nabycia, wydany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa rozkładany w formie wachlarza folder, w którym  oprócz krótkiego opisu naszej starej nekropolii, na każdej ze stron przybliżone zostaną niektóre z pochowanych tu  postaci związanych z Orzegowem z początku XX wieku. Wydanie to zapoczątkuje cykl podobnych folderów, które TMO zamierza rozprowadzać co roku podczas Wszystkich Świętych. Z myślą o  tych orzegowianach, którzy swe dawne miejsca zamieszkania odwiedzają głównie 1 listopada na grobach bliskich, TMO na obydwu cmentarzach  na swoim stoisku umożliwi zakup kalendarzy i magnesów - napisał Jerzy Kasperek. 

Historia starego cmentarza w Orzegowie sięga 1894 roku

Jeszcze przed 1914 rokiem powiększono jego teren wskutek wzrostu liczby mieszkańców tutejszej parafii. Nekropolia służyła intensywnie jako miejsce pochówku mieszkańcom Gminy Orzegów do 1945 roku (po tym roku założono nowy cmentarz komunalny). Sporadycznych pochówków dokonywano jeszcze w latach 50. XX wieku. 

- Orzegowski cmentarz jest miejscem, które łączy wszystkich mieszkańców naszej Małej Ojczyzny, niezależnie od narodowości, poglądów politycznych, czy statusu majątkowego. Spoczywają tu obok siebie: Powstańcy Śląscy, polscy i niemieccy nauczyciele miejscowych szkół, rzemieślnicy i handlowcy, robotnicy orzegowskich zakładów, urzędnicy oraz górnicy Kopalni Karol, działacze społeczni różnych opcji politycznych i narodowych - słowem cały przekrój orzegowskiego społeczeństwa z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku - czytamy na tablicy przed cemntarzem. 

Na terenie nekropolii znajduje się wiele zabytkowych mogił i nagrobków. Warte uwagi, są sporej wielkości grobowce należące do starych zamożnych rodów, pochodzących z terenów Górnego Śląska. Na terenie cmentarza znajduje się również sporo wiekowych żelaznych krzyży. Ich wygląd nadaje miejscu bardzo osobliwy klimat. Wszystkie one zasługują na "finansową pomoc".

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mietlorz

    Warto było odwiedzić to miejsce Kalendarz wspaniały, wart każdych pieniędzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również