Wiadomości z Rudy Śląskiej

Badania wzroku w Warszawie – co należy wiedzieć?

  • Dodano: 2024-08-28 11:00, aktualizacja: 2024-08-29 19:03

Badania wzroku są potrzebne każdemu, niezależnie od płci, wieku, czy stanu zdrowia. Okulista z Warszawy jest zdania, że wzrok należy kontrolować nawet dwa razy w roku (wyjątkiem jest jedynie ciąża, przy której pogorszenie wzroku może być jedynie chwilowe). Tylko wówczas możemy mieć pewność, że stan naszych oczy jest pod kontrolą. Co warto wiedzieć o badaniach wzroku? - podpowiada Fundacja Zobaczyć Jutro

Badanie wzroku dla każdego

W dużych miastach takich jak na przykład Warszawa nie brakuje miejsc, gdzie można wykonać kompleksowe badania wzroku. Podstawowe badania oferują nam współcześnie nawet salony optyczne (choć opinie na temat ich skuteczności są różne). Choć zawsze lepiej jest wykonać podstawowe badania niż nie wykonać żadnych, zachęcamy, żeby w tym zakresie korzystać z usług profesjonalistów. Podczas wizyty u dobrego okulisty przed badaniem zostanie przeprowadzony wywiad. W jego trakcie będziemy pytani między innymi o przewlekłe choroby (mogą mieć one wpływ na wyniki badań). Jeżeli nasz stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia, na badanie dobrze jest zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną.

Badanie ostrości wzroku polega na odczytywaniu liter (w przypadku dzieci są to obrazki) ze specjalnej tablicy. Podczas ich odczytywania musimy mieć zakryte jedno oko. Znaki z każdym rzędem stają się coraz mniejsze. Po zakończeniu czytania zasłaniamy drugie oko i powtarzamy czynność. W gabinetach okulistycznych przeprowadzane są również komputerowe badania wzroku.

W trakcie jednej wizyty okulista może przeprowadzić również badanie pola widzenia, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego (badanie wykonywane jest przy użyciu tonometru), czy badanie przedniego i tylnego odcinka oka.

Jak się przygotować do badania wzroku?

Okulista z Warszawy zaleca, żeby na badanie wzroku zabrać ze sobą receptę, którą otrzymaliśmy po poprzednim badaniu. Lekarz może wówczas porównać, czy nasza wada wzroku uległa jakimś zmianom. Ważne jest, żeby najpóźniej na godzinę przed badaniem zdjąć soczewki kontaktowe (ucisk spowodowany przez soczewkę może mieć wpływ na wyniki badań).

Jeżeli podczas planowanej wizyty u okulisty zamierzamy przymierzać szkła kontaktowe, lepiej jest zrezygnować z makijażu oczu.

Niezmiernie ważne jest poinformowanie lekarza o lekach, które przyjmujemy (zdarza się, że przyjmowanie niektórych leków jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych).

Badania wzroku u dzieci

Zdaniem lekarza z Warszawy jednym z najgorszych błędów rodziców jest zapominanie o badaniach wzroku dzieci. Pierwsze badanie powinno się przeprowadzić już u niemowląt. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że wczesne wykrycie i podjęcie leczenia wady wzroku dziecka jest warunkiem prawidłowego rozwoju. O ile dorosły, któremu znacząco pogorszył się wzrok jest w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak, o tyle dziecko nie zdaje sobie z tego sprawy. Niedowidzenie jest dla niego czymś naturalnym, jedynym stanem, który zna. Nie jest ono w stanie zakomunikować rodzicom, że coś jest nie w porządku.

Bardzo istotne jest obserwowanie dziecka. Powinniśmy czuć się zaalarmowani widząc dzieci siadające bardzo blisko telewizora, czy trzymające książki blisko twarzy. Mogą być to sygnały krótkowzroczności. Alarmujące jest także przecieranie oczu, łzawienie, kłopoty z koordynacją wzrokowo-ruchową (jeśli dziecko nie trafia w piłkę, nie musi to wcale oznaczać, że jest niezdarne, być może ma problemy z oceną odległości).

Jak dbać o oczy?

Choć regularne badania wzroku to podstawa, warto dbać o oczy również we własnym zakresie. Pamiętajmy, że negatywny wpływ na wzrok ma wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, czy też korzystanie z innych urządzeń elektronicznych. Oczywiście współczesny człowiek nie może tego uniknąć, jednak zawsze ma możliwość ograniczenia czasu ekspozycji na niebieskie światło. Dobrze jest robić sobie przerwy (nawet krótkie) podczas pracy przed komputerem, czy zdalnej nauki. Możemy iść na krótki spacer, wykonać kilka ćwiczeń, a jeśli nie mamy czasu – nawet wyjrzeć przez okno (dla naszych oczu bardzo korzystne jest obserwowanie obiektów znajdujących się w różnych odległościach).

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.