Wiadomości z Rudy Śląskiej

Festiwal Polska Eire po raz trzeci w Rudzie Śląskiej - co będzie się działo? Znamy program

  • Dodano: 2019-05-14 10:00, aktualizacja: 2019-05-14 12:18

Festiwal śląsko-irlandzki Polska Eire już po raz trzeci zagości w Rudzie Śląskiej - zapowiada się fantastyczna, trzydniowa impreza, wypełniona dobrą zabawą, także warsztatami, wystawami, pokazami i koncertami - a wszystko to już na początku wakacji, od 5 do 7 lipca.

Festiwal organizowany przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii "Czarna Koniczyna" cieszył się w ubiegłych latach bardzo dużym zainteresowaniem, przyciągnął sympatyków Zielonej Wyspy z całego regionu. W tym roku program jest równie ciekawy, a atrakcje zaplanowane są na trzy dni w dwóch lokalizacjach. Ten osobliwy, kulturowy miszmasz w tym roku będzie jednocześnie związany ze świętowaniem 60. roczny powstania miasta Ruda Śląska, a także z obchodzonym w tym roku stuleciem powstań śląskich.

W piątek impreza rozpocznie się w Stacji Biblioteka

W piątek 5 lipca impreza rozpocznie się w budynku odrestaurowanego dworca na Chebziu, czyli w Stacji Biblioteka.

Pierwszy dzień festiwalu poświęcony zostanie literaturze, jak na budynek biblioteki przystało. Fundacja Kultury Irlandzkiej przybliży rudzianom piękno literatury irlandzkiej. Uczestnicy festiwalu będą mieli również możliwość spotkania i porozmawiania z literatami ze Śląska, w tym z Krystianem Gałuszką, Grzegorzem Kulikiem, Martą Matyszczak, Marcinem Melonem, Wojciechem Szwiecą i Sabiną Waszuk, o tym, jak piękno oraz historia naszego regionu wpływają na ich twórczość. To wszystko będzie dodatkowo okraszone dobrą kuchnią, muzyką oraz filmem - informują organizatorzy festiwalu Polska Eire 2019 w Rudzie Śląskiej.

W sobotę i niedzielę irlandzkie klimaty przeniosą się do ogrodu przy Miejskim Centrum Kultury

Organizatorzy zapewniają, że podczas festiwalu każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Dla najmłodszych planowane są warsztaty plastyczne, kulinarne i taneczne, a także zabawy z elementami rugby. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli wykonać odręczne, spersonalizowane widokówki festiwalowe, które będzie można później podbić specjalnym, przygotowanym z okazji 60. lecia miasta datownikiem. Oprócz tego chętni znajdą okazję, aby poduczyć się charakterystycznego tańca irlandzkiego z zespołem Galway, a śląską potańcówkę zorganizuje zespół Starszaki.

Dla żądnych wiedzy organizatorzy przygotowali również szereg ciekawych prelekcji:

Goście będą mogli również uczestniczyć w szeregu wykładów oraz spotkań, w tym z prof. Leszkiem Drongiem, który opowie o muralach w Belfaście oraz Moniką Kostką, która opowie o tym, jak Polonia świętowała rok temu 100. lecie polskiej niepodległości. Na miłośników historii Śląska czeka zaś spotkanie z prof. Małgorzatą Myśliwiec, która  opowie o pierwszym marszałku Sejmu Śląskiego oraz Martą-Lip Kornatką, która opowie o budynkach wznoszonych przez polskie władze po I wojnie światowej na terenach śląskich przyłączonych do odrodzonej Polski - informują organizatorzy.

Zresztą akcenty historyczne będą w tym roku wyjątkowo mocne, a to w związku ze stuleciem powstań śląskich - odbędzie się zatem także spacer historyczny śladami śląskich powstańców.

Jakie koncerty czekają nas podczas festiwalu Polska Eire 2019 w Rudzie Śląskiej?

Nieodłącznym elementem festiwalu Polska Eire w Rudzie Śląskiej jest przecież muzyka i występy na żywo. W tym roku do naszego miasta wrócą irlandzcy muzycy Barry Jay Hughes oraz Greg Clifford. Po raz pierwszy natomiast zjawi się u nas pochodzący z Zielonej Wyspy zespół Billow Wood. Śląscy artyści na tegorocznej scenie to przede wszystkim Fifidroki oraz ONLY-M. Oprócz tego wystąpi także Katarzyna Sroka, wokalistka zespołu FRYNA, formacja KASIA SKIBA I JA oraz grający tradycyjną muzykę irlandzką zespół Tintreach.

Nad festiwalem Polska Eire w Rudzie Śląskiej honorowy patronat objęła ambasada Irlandii w Polsce oraz Ambasada Rzeczpospolitej w Irlandii.


Więcej szczegółów już wkrótce na naszym portalu - informacja o festiwalu pojawi się także w naszym Kalendarzu Imprez.

Jakie imprezy czekają w mieście? Sprawdź

Zapraszamy też do obejrzenia znajdującej się poniżej galerii zdjęć z ubiegłorocznej edycji festiwalu Polska Eire w Rudzie Śląskiej.

Festiwal Polska Eire po raz trzeci w Rudzie Śląskiej - co będzie się działo? Znamy program

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • skleroza

    Oby tylko nie zapomnieli w kalendarzu imprez dodać tę wiadomość w lipcu.

  • Krzysztof

    I to się nazywa fajna inicjatywa!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.