Wiadomości z Rudy Śląskiej

Festiwal Polska Eire po raz trzeci w Rudzie Śląskiej - co będzie się działo? Znamy program

  • Dodano: 2019-05-14 10:00, aktualizacja: 2019-05-14 12:18

Festiwal śląsko-irlandzki Polska Eire już po raz trzeci zagości w Rudzie Śląskiej - zapowiada się fantastyczna, trzydniowa impreza, wypełniona dobrą zabawą, także warsztatami, wystawami, pokazami i koncertami - a wszystko to już na początku wakacji, od 5 do 7 lipca.

Festiwal organizowany przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii "Czarna Koniczyna" cieszył się w ubiegłych latach bardzo dużym zainteresowaniem, przyciągnął sympatyków Zielonej Wyspy z całego regionu. W tym roku program jest równie ciekawy, a atrakcje zaplanowane są na trzy dni w dwóch lokalizacjach. Ten osobliwy, kulturowy miszmasz w tym roku będzie jednocześnie związany ze świętowaniem 60. roczny powstania miasta Ruda Śląska, a także z obchodzonym w tym roku stuleciem powstań śląskich.

W piątek impreza rozpocznie się w Stacji Biblioteka

W piątek 5 lipca impreza rozpocznie się w budynku odrestaurowanego dworca na Chebziu, czyli w Stacji Biblioteka.

Pierwszy dzień festiwalu poświęcony zostanie literaturze, jak na budynek biblioteki przystało. Fundacja Kultury Irlandzkiej przybliży rudzianom piękno literatury irlandzkiej. Uczestnicy festiwalu będą mieli również możliwość spotkania i porozmawiania z literatami ze Śląska, w tym z Krystianem Gałuszką, Grzegorzem Kulikiem, Martą Matyszczak, Marcinem Melonem, Wojciechem Szwiecą i Sabiną Waszuk, o tym, jak piękno oraz historia naszego regionu wpływają na ich twórczość. To wszystko będzie dodatkowo okraszone dobrą kuchnią, muzyką oraz filmem - informują organizatorzy festiwalu Polska Eire 2019 w Rudzie Śląskiej.

W sobotę i niedzielę irlandzkie klimaty przeniosą się do ogrodu przy Miejskim Centrum Kultury

Organizatorzy zapewniają, że podczas festiwalu każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Dla najmłodszych planowane są warsztaty plastyczne, kulinarne i taneczne, a także zabawy z elementami rugby. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli wykonać odręczne, spersonalizowane widokówki festiwalowe, które będzie można później podbić specjalnym, przygotowanym z okazji 60. lecia miasta datownikiem. Oprócz tego chętni znajdą okazję, aby poduczyć się charakterystycznego tańca irlandzkiego z zespołem Galway, a śląską potańcówkę zorganizuje zespół Starszaki.

Dla żądnych wiedzy organizatorzy przygotowali również szereg ciekawych prelekcji:

Goście będą mogli również uczestniczyć w szeregu wykładów oraz spotkań, w tym z prof. Leszkiem Drongiem, który opowie o muralach w Belfaście oraz Moniką Kostką, która opowie o tym, jak Polonia świętowała rok temu 100. lecie polskiej niepodległości. Na miłośników historii Śląska czeka zaś spotkanie z prof. Małgorzatą Myśliwiec, która  opowie o pierwszym marszałku Sejmu Śląskiego oraz Martą-Lip Kornatką, która opowie o budynkach wznoszonych przez polskie władze po I wojnie światowej na terenach śląskich przyłączonych do odrodzonej Polski - informują organizatorzy.

Zresztą akcenty historyczne będą w tym roku wyjątkowo mocne, a to w związku ze stuleciem powstań śląskich - odbędzie się zatem także spacer historyczny śladami śląskich powstańców.

Jakie koncerty czekają nas podczas festiwalu Polska Eire 2019 w Rudzie Śląskiej?

Nieodłącznym elementem festiwalu Polska Eire w Rudzie Śląskiej jest przecież muzyka i występy na żywo. W tym roku do naszego miasta wrócą irlandzcy muzycy Barry Jay Hughes oraz Greg Clifford. Po raz pierwszy natomiast zjawi się u nas pochodzący z Zielonej Wyspy zespół Billow Wood. Śląscy artyści na tegorocznej scenie to przede wszystkim Fifidroki oraz ONLY-M. Oprócz tego wystąpi także Katarzyna Sroka, wokalistka zespołu FRYNA, formacja KASIA SKIBA I JA oraz grający tradycyjną muzykę irlandzką zespół Tintreach.

Nad festiwalem Polska Eire w Rudzie Śląskiej honorowy patronat objęła ambasada Irlandii w Polsce oraz Ambasada Rzeczpospolitej w Irlandii.


Więcej szczegółów już wkrótce na naszym portalu - informacja o festiwalu pojawi się także w naszym Kalendarzu Imprez.

Jakie imprezy czekają w mieście? Sprawdź

Zapraszamy też do obejrzenia znajdującej się poniżej galerii zdjęć z ubiegłorocznej edycji festiwalu Polska Eire w Rudzie Śląskiej.

Festiwal Polska Eire po raz trzeci w Rudzie Śląskiej - co będzie się działo? Znamy program

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • skleroza

    Oby tylko nie zapomnieli w kalendarzu imprez dodać tę wiadomość w lipcu.

  • Krzysztof

    I to się nazywa fajna inicjatywa!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.