Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak osuszyć budynek po zalaniu?

  • Dodano: 2023-03-29 15:15

Firmy ubezpieczeniowe często w prezentowanych przez siebie statystykach, wskazują, że zalanie mieszkania to jedna z częściej zgłaszanych szkód przez klientów. Jest to bardzo powszechny problem, który może przydarzyć się zarówno w nowym mieszkaniu, jak w starszym budownictwie. Bezpośrednia przyczyna zalania budynku, to między innymi złe warunki atmosferyczne, które skutkują ogromną ulewą, awaria instalacji wodnej we własnym domu, albo u sąsiada. Praktycznie nie da się przewidzieć tego problemu, jednak skutki takiego zalania, należy szybko usunąć, ponieważ mogą mieć one niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje, jak również spowodować szkody materialne. Dziś przedstawimy wam dlaczego tak istotne jest prawidłowe osuszanie mieszkania po zalaniu, jak należy to zrobić oraz co może zaoferować wam nasza firma.

Osuszanie budynków po zalaniu to poważny problem. Może być wynikiem nieprawidłowości przy budowie domu, np. nieszczelnych okien, dachu, czy awarii sieci wodno - kanalizacyjnej. Efektem takiego zalania są nie tylko nieestetyczne plamy na ścianach, czy zniszczenie mebli, a także sprzętów domowych, ale też ryzyko rozwoju grzyba oraz pleśni.

To mikroorganizmy, które do rozwoju potrzebują konkretnych warunków środowiskowych, m.in. wysokiej wilgotności. W mieszkaniu, które uległo zalaniu i nie zostało prawidłowo osuszone, grzyby czują się wyśmienicie. Na początku mogą nawet nie być widoczne, ale ich obecność zdradza, wyjątkowo nieprzyjemny, zapach. Potem można zaobserwować na ścianach oraz sufitach, pojawienie się kolorowych kropek, a także zlewających się w większe plam. To świadczy o tym, że osuszanie ścian po zalaniu, nie było skuteczne, a warunki w danym pomieszczeniu, pozwoliły na rozwój grzybów. Co dalej z takim mieszkaniem?

Pleśń oraz grzyb na ścianach to problem estetyczny, ale też zdrowotny. Grzyby produkują bowiem groźne mikrotoksyny, które drażnią układ oddechowy, powodując nieprzyjemne objawy, alergię, ale też dysfunkcję innych narządów. Przebywanie w takim miejscu, nie jest dobrym pomysłem, dlatego też warto wiedzieć jak osuszyć budynek po zalaniu, aby uniknąć takich problemów.

Osuszanie mieszkania po zalaniu - co należy zrobić?

Jeśli spotkało cię zalanie mieszkania, przede wszystkim musisz działać szybko. Być może nie wiesz jaka jest pierwotna przyczyna tego stanu, a zaobserwowałeś tylko nieestetyczne plamy. Warto wtedy sprawdzić stan rur, dachu, czy wypytać sąsiadów. Należy sprawnie znaleźć źródło problemu i je wyeliminować, aby osuszanie po zalaniu było efektywne. Najlepiej jest, gdy warunki środowiskowe pomagają nam w tym zadaniu, w lato łatwiej jest wysuszyć mieszkanie, otwierając okna. W miesiące jesienne oraz zimowe, może być to problematyczne, dlatego też wtedy koniecznie należy zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy np. https://osuszanie24.com/uslugi/osuszanie-po-zalaniu/. Ogrzewanie mieszkania, może i przyspiesza proces wysychania ścian, jednak będzie bardzo kosztowną inwestycją.

Osuszanie budynków po zalaniu wykonuje się z pomocą specjalnych urządzeń, nazywanych osuszaczami. Można nabyć je samodzielnie, albo wykorzystać te, które są na wyposażeniu naszej firmy. Ich zadaniem jest pochłanianie wilgoci ze ścian. Skraplają one wodę do specjalnego zbiornika, albo wydmuchują parę wodną na zewnątrz. Jest to zależne od typu danego urządzenia. Osuszacze dostępne są na rynku w rozmaitych wariantach, które dopasowuje się do stopnia zalania pomieszczenia, grubości ścian, czy nawet pory roku. Ich moc powinna korelować z zaawansowaniem problemu w danym miejscu.

Osuszanie ścian po zalaniu  to niezwykle istotna czynność, która pozwala nie tylko na usunięcie nieestetycznych plam, ale też chroni budynek przed zniszczeniami, a właściciela przed dodatkowymi kosztami. Bagatelizowanie problemu zalania budynku, wiąże się bowiem z koniecznością gruntownych remontów, a także wymiany wyposażenia domu.  Należy sprawdzić również, czy woda nie znalazła się pod posadzką w domu. Wtedy stosuje się inny rodzaj osuszaczy, które pozwalają sprawnie ograniczyć rozprzestrzenianie się wody.

Przed samym osuszaniem, warto zmierzyć dokładny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Można zrobić to samodzielnie, wypożyczając specjalne urządzenie. Albo zlecić to profesjonalnej firmie, takiej jak nasza. Po zalaniu, często sięga ona 90%, co niewątpliwie stanowi poważny problem. Użycie profesjonalnego osuszacza kondensacyjnego, pomaga szybko obniżyć tę wartość do 30 %. Czynność osuszania ścian po zalaniu, należy wykonywać w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej. Wtedy też zabieg jest najbardziej efektywny. Aby pomóc sobie podczas pracy, warto zastosować dodatkowe wentylatory oraz nagrzewnice.

Firma https://osuszanie24.com/ Pomoże wam oszacować stopień zalania, a także zaplanować czynności, które pomogą wam uchronić dom przed jego konsekwencjami. Z jej pomocą sprawnie pozbędziesz się problemu i osuszysz mieszkanie po zalaniu.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.