Kolagen to białko, które wykazuje wiele korzystnych właściwości i powszechnie wykorzystywane jest w walce ze starzeniem się organizmu. Okazuje się, że związek ten odgrywa także bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie stawów. Warto wiedzieć, w jaki sposób kolagen wspiera ich prawidłową pracę, a także – jak najlepiej go suplementować.
Kolagen – co to jest?
Kolagen to białko, które naturalnie występuje w tkance łącznej ludzkiego ciała. To właśnie ono odpowiedzialne jest za sprężysty i promienny wygląd cery, sprawną pracę stawów, a także prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiedni poziom kolagenu umożliwia sprawne wykonywanie codziennych czynności, a szczególne znaczenie ma dla osób aktywnych fizycznie.
Zupełnie naturalnym zjawiskiem jest, że produkcja kolagenu obniża się w miarę starzenia się organizmu. Skutki widoczne są na pierwszy rzut oka – cera staje się wiotka, pozbawiona blasku i kolorytu, paznokcie zaczynają się łamać, włosy tracą swój zdrowy wygląd, pogarsza się również kondycja chrząstek, stawów i kości.
Wpływ kolagenu na funkcjonowanie stawów
Wpływ, jaki ma kolagen na stawy, opiera się głównie na umożliwieniu płynnej ich ruchomości. Z racji tego, że kolagen wchodzi w skład tkanki łącznej, bezpośrednio odpowiada za prawidłową pracę chrząstek, ścięgien, więzadeł oraz kości.
Kolagen ma również istotny udział w produkcji mazi stawowej. To substancja, dzięki której stawy sprawnie się zginają i wykonują różnego rodzaju ruchy. Zmniejszona produkcja kolagenu sprawia, że skład mazi stawowej ulega zmianie, co może być przyczyną dolegliwości bólowych oraz utrudniać poruszanie się.
Uwaga – nie wszyscy wiedzą, że wyróżnić można ponad 20 typów kolagenu. Na prawidłową pracę oraz odbudowę chrząstki podstawowej wpływa głównie kolagen typu pierwszego i drugiego – te właśnie najczęściej można spotkać w suplementach diety.
Suplementacja kolagenu na stawy
Osoby, które chcą mieć pewność, że w należyty sposób wspierają pracę swoich stawów, muszą upewnić się, że kupują odpowiedni suplement. Kolagen typu pierwszego odpowiedzialny jest za regulację pracy więzadeł, kości, ścięgien oraz skóry i zębów, typu drugiego zaś – wspiera prawidłowe funkcjonowanie chrząstek. Warto stawiać więc na suplementy, które zawierają te formy kolagenu.
Wybierając kolagen na stawy trzeba zwrócić uwagę także na to, czy jego formuła wzbogacona jest o związki, które ułatwiają absorpcję tego cennego białka. Mowa tutaj między innymi o witaminie C, kwasie hialuronowym, a także glukozaminie.
Istotna jest również forma suplementu – podczas gdy jedne osoby preferują kolagen w tabletkach, inne zdecydowanie postawią na ten do picia.
Terapia kolagenem – widoczne efekty
Suplementacja kolagenu przynosi widoczne efekty, które są skutkiem zwiększonej ilości syntezy tego białka w organizmie człowieka. Przekłada się to na przyspieszoną regenerację stawów, poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci. Tkanka łączna funkcjonuje o wiele sprawniej, poprawia się także ilość i jakość mazi stawowej. Terapia kolagenem opóźnia również procesy starzenia, zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia ruchomość stawów oraz niweluje widoczność zmarszczek.