Wiadomości z Rudy Śląskiej

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia - Marta Pyrkosz, Szlachetna Paczka

  • Dodano: 2015-12-09 08:00, aktualizacja: 2015-12-04 15:09
O fenomenie Szlachetnej Paczki i jej funkcjonowaniu w Rudzie Śląskiej rozmawiamy z koordynatorką projektu w naszym mieście, Martą Pyrkosz.
 
Idei Szlachetnej Paczki chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać. Wybór rodzin, którym zechcemy pomóc poprzez zrobienie dedykowanej paczki, staje się coraz popularniejszy. W Rudzie Śląskiej projekt działa bardzo prężnie. O szczegółach opowiada lokalna działaczka, która zarządza przedsięwzięciem w naszym mieście.
 
 
Barbara Pilocik: Ile rodzin z Rudy Śląskiej w tym roku zgłoszono do udziału w projekcie?
 
Marta Pyrkosz: Na początku naszej pracy znaleźliśmy około 120 rodzin, do których nasi wolontariusze się udali. W trakcie odwiedzin przez SuperW, czyli naszych Wolontariuszy, część rodzin nie została włączona do projektu co skutkowało poszukiwaniem kolejnych.
 
Prawie wszystkie rodziny w naszym mieście chyba znalazły już darczyńców! To duży rekord.
 
Rzeczywiście, większość rodzin znalazła już darczyńców. Zostały chyba tylko 2 lub 3, które jeszcze nie mają swoich bohaterów. Polacy w tym roku nie zawiedli, już 36 godzin po otwarciu bazy z historiami rodzin ponad połowa miała swoich darczyńców. To niesamowite, ale z roku na rok jest coraz więcej ludzi, którzy chcą mądrze pomagać.
 
Proszę powiedzieć, w jaki sposób rodzina może starać się o otrzymanie paczki? Czy zgłasza się sama? Ktoś ją typuje?
 
Szlachetna Paczka kieruje się zasadą mądrej pomocy. Polega ona na tym, że pomoc nie ma uzależniać, ale dawać inspirację do zmiany. Nasza pomoc oprócz pomocy materialnej ma nieść przesłanie nadziei, ma docenić rodzinę za jej starania poprawy swojej sytuacji. Rodziny nie mogą same zgłosić się do udziału w projekcie. To zadanie lidera, aby poprzez współpracę z organizacjami, szkołami, stowarzyszeniami pozyskał historię rodzin i ich zgodę na udział w projekcie.
 
Jakie są kryteria zakwalifikowania się do tej akcji jako potrzebujący?
 
Pomagamy ludziom, którzy znaleźli się w następujących sytuacjach: chore, niepełnosprawne dziecko w rodzinie, choroba, niepełnosprawność w rodzinie, rodzina wielodzietna, starość lub samotność, nieszczęście, samotny rodzic. Najważniejsze jednak dla nas jest nagrodzenie rodziny za starania poprawy swojej sytuacji.
 
W tym projekcie bardzo ważni są wolontariusze. Ile mamy ich w mieście?
 
Bez wolontariuszy Szlachetna Paczka nie miałaby prawa istnieć. W Rudzie Śląskiej  ludzi o wielkich sercach jest prawie 40. To oni są solidną podstawą do tego, aby projekt miał szanse zaistnieć w mieście.
 
Jak nim zostać?
 
Rekrutacja wolontariuszy odbywa się zazwyczaj od początku września. Należy na stronie www.superw.pl wypełnić formularz rejestracyjny. Po wypełnieniu tego formularza lider kontaktuje się z wolontariuszem i umawia na rozmowę rekrutacyjną. Jest to ważny element naszej współpracy, bo to czas, kiedy poznajemy się wzajemnie i przedstawiamy swoje oczekiwania. Po pozytywnym przejściu rekrutacji wolontariusz przechodzi jednodniowe szkolenie, które wprowadza go w wartości Stowarzyszenia WIOSNA oraz przedstawia zasady projektu.
 
Czym taki wolontariusz się zajmuje?
 
Zadaniami wolontariusza jest m.in..odwiedzanie rodzin i prowadzenie ich w trakcie naszego projektu. Pod swoją opieką SuperW ma 3 rodziny, które otrzymają naszą pomoc. Praca wolontariusza także opiera się na systemie. Wolontariusz również ma kontakt z darczyńcą, który przygotowuje dla rodziny paczkę. Projekt jest również bardzo rozwojowy. Oprócz bycia wolontariuszem można także podjąć takie role jak Asystenta do spraw Promocji i reklamy, Logistyka, Lidera Zespołu.
 
Kiedy nastąpi finał tegorocznej Paczki?
 
Finał tegorocznej XV już edycji Szlachetnej Paczki odbędzie się między 11 grudnia a 13 grudnia.
 
Przygotowujecie duży magazyn, w którym zmieścicie się prawie wszystko, co potrzebne rodzinom! Proszę o nim opowiedzieć.
 
Magazynem, czyli miejscem gdzie Rudzka Szlachetna Paczka będzie działała, jest Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie. Magazyn to miejsce przepełnione wielkimi emocjami. Oprócz tego, że to czas, kiedy SuperW mogą dzielić się swoimi wspaniałymi historiami, to także miejsce, gdzie spotykamy się z darczyńcami, miejsce, gdzie Oni zwożą paczki i chcą jak najlepiej poznać rodzinę.
 
Dla wielu darczyńców to wyjątkowy czas, ponieważ wtedy spotykają ludzi, z którymi tworzą drużynę Szlachetnej Paczki. Od zeszłego roku ja również postanowiłam poczuć te wspaniałe chwile i jestem darczyńcą, dlatego sama dobrze wiem, jak ważny to czas, kiedy wraz z całą drużyną czuję, że zmieniam świat na lepsze. W tym roku na magazynie nie zabranie ani emocji ani słodkości, bowiem wraz z darczyńcami będziemy świętować nasz finał wielkim Paczkowym tortem. Wszystkich, którzy chcieliby zaangażować się w pomoc na magazynie, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Potrzebna będzie zarówno pomoc w rozwożeniu paczek jak i w przygotowaniu ciast. Aktywnie także poszukujemy osób, które będą chciały pełnić rolę św. Mikołaja i razem z nami rozwozić paczki.
 
Pani największe marzenie jako lidera Szlachetnej Paczki w Rudzie Śląskiej?
 
To chyba najtrudniejsze pytanie. Kieruję się w życiu zasadą, że „marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia.” W tym roku dzięki Szlachetnej Paczce mogłam przyczynić się do spełnienia marzeń moich małych, ale ważnych. Razem z wolontariuszką, która pełni rolę Asystenta do spraw Promocji i Reklamy – Karoliną Dewar, zorganizowałyśmy kampanię STRZEL GOLA BIEDZIE, która polega na promocji Szlachetnej Paczki poprzez naszych śląskich piłkarzy. Spotkania z tak wielkimi śląskimi piłkarzami jak Michał Helik, Patryk Lipski, Martin Konczkowski czy Mariusz Malec wiele dały Szlachetnej Paczce jak i nam samym. (Zdjęcia z kampanii można zobaczyć w tym wywiadzie - przyp. red.). Dostrzegłyśmy także to, że mimo iż to wzrastające gwiazdy piłkarskie, mają czas i wrażliwe serca pełne chęci pomocy i zmiany świata na lepsze. Można śmiało powiedzieć, że w bardzo dużym stopniu to dzięki tym piłkarzom Szlachetna Paczka w Rudzie Śląskiej osiągnęła tak wiele, za co jestem im bardzo wdzięczna i z serca dziękuję. Nie każdy jest w stanie zaangażować się w konkretny sposób. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby z każdego człowieka, który ma w swoim sercu potrzebę pomocy, wyciągnąć to, co najlepsze i to, czym jest w stanie się podzielić z innymi. Bo nie ma ludzi złych, w każdym z nas tkwi moc czynienia dobra.
 
Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesu w tegorocznej akcji!
 
Dziękujemy!
Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia - Marta Pyrkosz, Szlachetna Paczka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również