Radny Rafał Wypior i członkowie grupy "Centrum Przesiadkowe Chebzie" wspólnie przygotowali petycję, która ma na celu poprawę komunikacji publicznej w Rudy Śląskiej.
Petycja w celu poprawy komunikacji publicznej w Rudy Śląskiej
Radny Rafał Wypior wspólnie z członkami nieformalnej grupy "Centrum Przesiadkowe Chebzie" przygotowali petycję skierowaną do władz miasta, ZTM i GZM w sprawie usprawnienia komunikacji publicznej na terenie Rudy Śląskiej.
– Niniejsza petycja ma na celu wyrażenie naszych dążeń i oczekiwań w zakresie usprawnienia systemu komunikacji publicznej w naszym regionie. Chcemy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które uważamy za istotne dla poprawy jakości życia mieszkańców oraz efektywności transportu publicznego – czytamy we wstępie petycji.
Jakie kwestie zostały poruszone w petycji?
Punktem pierwszym petycji jest zmiana rozkładów jazdy autobusów, tak aby zwiększyć efektywność komunikacji miejskiej. Autorzy petycji proszą o przeprowadzenie analizy, która umożliwi dostosowanie rozkładów jazdy i utworzenie harmonogramu, który zminimalizuje czas oczekiwania podczas przesiadek między liniami na wspólnych trasach (również w weekendy).
Kolejne punkty petycji odnoszą się do przedłużenia czasu kursowania linii 230 do godz. 23:00, budowy połączenia ul. Szyb Walenty z ul. Bukową, skomunikowania dworca w Chebziu, przywrócenia Kochłowicom szybkiego połączenia z centrum miasta (proponują wydłużenie trasy linii 139 do centrum Rudy Śląskiej), analizy i realizacji założeń z dokumentu ZTM oraz maksymalnego wykorzystania tramwajów i autobusów dowożących pasażerów na dworzec w Chebziu i przystanki kolejowe (planowane do przebudowy lub budowy w ramach inwestycji Kolej+).
W petycji poruszono również temat rudzkich wiat przystankowych, które według jej autorów nie zapewniają dostatecznej ochrony przed warunkami atmosferycznymi dla osób oczekujących na przystanku, a umieszczone na nich nazwy przystanków są nieczytelne.
– Apelujemy do władz odpowiedzialnych za transport publiczny o uwzględnienie naszych postulatów i podjęcie konkretnych działań w celu poprawy dostępności i efektywności komunikacji publicznej. Naszym wspólnym celem jest stworzenie bardziej przyjaznego, efektywnego i zrównoważonego systemu transportu publicznego w naszym regionie – czytamy w petycji.
Petycję można podpisać bez wychodzenia z domu - TUTAJ. Wystarczy wypełnić krótki formularz kontaktowy i potwierdzić swój podpis poprzez otrzymaną wiadomość e-mail. Petycję podpisało już blisko 90 osób.