Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od 26 kwietnia w 11 województwach łagodzenie części obostrzeń. W woj. śląskim bez zmian

  • Dodano: 2021-04-21 18:45

Od 26 kwietnia część obostrzeń zostanie poluzowana w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Otwarte będą w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły przejdą na nauczanie hybrydowe. Niestety pośród nich nie znalazło się województwo śląskie. 

W pięciu województwach, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35 – tzn. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim - wszystkie dotychczasowe ograniczenia zostają utrzymane.


Luzowanie obostrzeń w 11 województwach

W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35, zdecydowano o luzowaniu obostrzeń od 26 kwietnia. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz małopolskie.

Od przyszłego tygodnia w jedenastu województwach salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne będą otwarte dla klientów, ale funkcjonować będą musiały w ścisłym reżimie sanitarnym. Dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przejdą na naukę hybrydową.

W pozostałych pięciu regionach branża beauty będzie zamknięta, a dzieci wszystkich klas będą uczyły się zdalnie.


Wszędzie żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Pozostałe dotychczasowe obostrzenia dotyczą zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań, jak i pozostałych 5 województw.


Obowiązujące obostrzenia

  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
     
  • W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
     
  • W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym na jedną osobę musi przypadać 20 m2.
     
  • Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
     
  • Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
     
  • Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
     
  • Możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
     
  • Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
     
  • Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
     
  • Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie. 


Niedzielski: najtrudniejsza sytuacja epidemiczna w woj. śląskim

Minister zdrowia omówił na środowej konferencji prasowej sytuację epidemiczną w poszczególnych regionach, zarówno jeśli chodzi o liczbę zachorowań, jak i obłożenie w szpitalach pod względem liczby łóżek i respiratorów.

- Widzimy wyraźny spadek jeśli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tysięcy (mieszkańców) we wszystkich regionach. Ten spadek jest rzędu 1/3 w stosunku do poprzedniego tygodnia. Ale nadal mamy regiony, w których sytuacja, jeżeli chodzi o poziom zakażeń jest trudna, czyli ta częstotliwość występowania koronawirusa jest stosunkowo wysoka - powiedział Niedzielski.

Jak dodał, najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w woj. śląskim, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń waha się w granicach 50.

- W drugiej kolejności mamy woj. dolnośląskie, gdzie ten wskaźnik wynosi 46,5; w dalszej kolejności mamy województwo wielkopolskie i łódzkie, które mają te wskaźniki rzędu 40 i więcej oraz województwo opolskie z poziomem 38,3 - poinformował szef resortu zdrowia.

Najlepsza sytuacja pod względem liczby zachorowań jest natomiast w woj. podlaskim - tam wskaźnik wynosi 22,2.

- Mamy również woj. podkarpackie, gdzie ten wskaźnik wynosi 22,5 i mamy woj. warmińsko-mazurskie, gdzie wskaźnik jest na poziomie 23,7 - przekazał Niedzielski.

Zróżnicowana jest także sytuacja w szpitalach.

- Obłożenie łóżek przy średniej kraju na poziomie mniej więcej 67 proc. waha się od poziomu 46 proc. w woj. podlaskim do ponad 77 proc. w woj. śląskim - zaznaczył minister.

Jak dodał, podobnie jest w kwestii dostępności respiratorów.

- To obłożenie jest nieco wyższe - powyżej 70 proc. w skali kraju, ale obserwujemy też zróżnicowanie regionalne - od 52 proc. w woj. warmińsko-mazurskim do 84 proc. w woj. śląskim - dodał szef MZ. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jorg

    Kaj by tam Ślonzokow zgnojić totalnie bo niy zasługujom na nic lepszego jak na zatłamszynie rozporzondzyniami rzondowymi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również