Wiadomości z Rudy Śląskiej

Premier: poczekamy do czwartku, piątku, wtedy będziemy wiedzieli czy ograniczenia działają

  • Dodano: 2020-11-10 06:30, aktualizacja: 2020-11-10 06:38

Poczekajmy do czwartku, do piątku, wtedy w bardziej odpowiedzialny sposób będziemy mogli powiedzieć, czy ograniczenia, które wprowadziliśmy działają, czy trzeba wprowadzić kolejne - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany był na konferencji prasowej czy groźba wprowadzenia całkowitego lockdownu cały czas istnieje i jak blisko jesteśmy decyzji o wprowadzeniu kwarantanny narodowej. W ubiegłym tygodniu szef rządu mówił, że przesłanką do wprowadzenia jej będzie przekroczenie wskaźnika 75 zakażonych osób na 100 tys. mieszkańców.

75 osób na 100 tys. mieszkańców to nieco poniżej 30 tys. zakażeń. Dziś mamy mniej tych zakażeń - 21,7 tys., ale trudno uznać, że ten dzień jest reprezentatywny, ponieważ dane z weekendu są zwykle niższe niż dane z tygodnia - wskazał Morawiecki. Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu, wtedy w bardziej bezpieczny, a zarazem odpowiedzialny sposób będziemy mogli odnieść się do tego pytania, czy dalej musimy doprowadzać do ograniczeń, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu zaczynają działać - zaznaczył premier.

Szef rządu zwrócił uwagę, że te ograniczenia, które zostały wdrożone tydzień temu, dopiero zaczynają działać.

Te, które wdrożyliśmy kilka dni temu działają od dzisiaj, od soboty. Trzeba dać sobie czas do przyszłego poniedziałku - powiedział Morawiecki.

Premier wyraził nadzieję, że tak będzie, że dzięki temu można by było nie zamykać kolejnych gałęzi gospodarki, a jednocześnie zmniejszać transmisję koronawirusa.

Podkreślił, że to, co jest ważne obecnie, to "przerwanie łańcucha zakażeń by ocalić ludzkie życie, doprowadzić do tego, że koronawirus będzie znowu w odwrocie".

Mam nadzieję, że wtedy doczekamy szybciej niż się dzisiaj wydaje, albo na pewno szybciej niż się wczoraj wydawało, do tej szczepionki, informacja, która obiegła świat dzisiaj i wzbudziła tyle nadziei na całym świecie i tyle nadziei również w Polsce - powiedział Morawiecki. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Jorg

    Komuś sie tu pomiyszało 75 ludkow na 100 tysiyncy zdrowych dusz ,to jest dużo czy mało ,coś z tom psyhologicznom zagrywkom poszło niy tak .

  • witamina

    To jest 75 ludków, które po pierwsze miało objawy, a po drugie zgłosiło to i zrobiło sobie test. Większość ludzi z łagodnymi objawami nie testuje się, bo po co, już nie mówiąc o tych, którzy tylko tydzień czuli się słabiej i ich głowa bolała. A efekt psychologiczny to będziesz miał, jak przez tydzień nie będziesz miał siły wstać z łóżka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również