Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przyjęli sakrament Pierwszej Komunii Świętej

 • Dodano: 2019-05-13 12:00, aktualizacja: 2019-05-13 13:17

W wielu rudzkich parafiach dzieci przyjęły w niedzielę Pierwszą Komunię Świętą. To wyjątkowy dzień zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Pierwsza komunia święta to uroczystość katolicka, w której podczas mszy dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary. Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.

Chociaż komunia to przeżycie przede wszystkim duchowe, często kojarzy się z obdarowywaniem prezentami

Komunia kojarzy się z prezentami. Prawie co dziesiąty Polak ma problem z wyborem prezentu komunijnego – nie wie, co dać i za ile. Według badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy, aż 39% ankietowanych daje gotówkę, a 20% upominek rzeczowy. Rośnie otwartość na upominki finansowe.

Prezenty komunijne silnie oddziałują na wyobraźnię dzieci. Dorośli na tę sprawę patrzą nieco rozsądniej, lecz dziecięce oczekiwania sprawiają, że wybór idealnego upominku jest trudny. Wybierając prezenty dla dzieci, Polacy coraz częściej myślą o ich przyszłości. 11% ankietowanych odpowiedziało, że woli wpłacić pieniądze np. na przyszłą edukację dziecka niż kupić kolejny prezent. Zapytani wprost, czy to dobry pomysł, aby zamiast prezentu na komunię dawać upominek finansowy, aż 2/3 odpowiedziało pozytywnie.

Jeżeli chodzi o prezenty materialne cały czas na topie są rowery. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy na I Komunię dostają swój pierwszy "dorosły" rower. Niezależnie od płci pożądanym prezentem komunijnym jest dziś sprzęt elektroniczny - czyli laptopy, aparaty fotograficzne, tablety i smartfony.

Na śląsku głęboko zakorzenione są tradycje związane z tym szczególnym dniem. Bardzo często dzieci przystępujące do I Komunii Świętej, otrzymują takie upominki jak zegarek, medalik czy biblię. Niesłabnącą popularnością cieszy się złoto - łańcuszki, bransoletki, dla dziewczynek kolczyki.

Mimo wybujałych marzeń dzieci i trwającej w szkole i na podwórku walki na prezenty, dzieci w ten wyjątkowy dzień cieszą się z każdego, nawet najmniejszego podarunku. Jest to dla nich wielkie przeżycie duchowe - a o to powinno chodzić w dniu przyjęcia sakramentu.

Komentarze (6)    dodaj »

 • ja

  Tylko nie mówcie nikomu

 • wierzę

  ,,Kler" też trzeba traktować z przymrużeniem oka.

 • Harcerz

  tego się właśnie obawiałem, ze ten film uruchomi takich internetowych imbecyli, krzyczących, że jak ktoś jest księdzem, to też jest pedofilem. Czekam też na film o pedofilii wśród nauczycieli, trenerów i rolników. Chociaż akurat pracę pana Sekielskiego bardzo cenię.

 • Kkk

  Ale to ksiądz mówi o grzechu, o szacunku, miłości i szatanie . To ksiądz powinien dawać przykład na pierwszym miejscu a ty chcesz film o lekarzach i nauczycielach. Jak potem nasze dzieci mają wierzyć w Boga skoro tyle krzywdy dzieje się w kościele. Według mnie ksiądz to powinno być zawód gdzie płaci podatki , powinien mieć normalnie żonę i dzieci tak jak w innych krajach pastorzy a na starość iść na emeryturę, ksiądz też człowiek dlatego lepiej jak swoimi fantazjami podzieli się z żoną a nie na bezbronnych dzieciach .

 • olo

  A ksiądz to zawód?

 • dolebra

  Każdy wie ,że masz coś z łokciem ,co za tajemnica

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również