Wiadomości z Rudy Śląskiej

PUP: Ruszył nowy projekt dla bezrobotnych "BONus na rodzinę". Prawie milion na realizację

 • Dodano: 2022-02-23 09:00, aktualizacja: 2022-02-23 10:31

Prawie milion złotych stanowi budżet pilotażowego projektu „BONus na rodzinę”, którego realizację rozpoczął Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej. Jego uczestnicy otrzymują nie tylko adekwatne do kwalifikacji oferty pracy, ale również konkretne wsparcie finansowe.

– Działania prowadzimy we współpracy z Rudzkim Kontem Pomocy oraz Stowarzyszeniem Świętego Filipa Nereusza w ramach naboru „Stabilna praca – silna rodzina”– mówi Beata Płaczek, dyrektor PUP.

Realizacja projektu "BONus na rodzinę" potrwa do końca 2023 roku

Oferta skierowana jest z jednej strony do osób bezrobotnych lub poszukujących pracy (niepozostających w zatrudnieniu), zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w  Rudzie Śląskiej oraz wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad dzieckiem w wieku od 1. do 5. roku życia, do momentu rozpoczęcia przez nie rocznego przygotowania przedszkolnego. Z drugiej strony adresatem projektu są pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem takich osób.

Bon rodzicielski  na zatrudnienie

Każdy uczestnik otrzymuje pakiet wsparcia, obejmujący przede wszystkim zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na okres 15 miesięcy w ramach „Bonu rodzicielskiego na zatrudnienie”. Wynagrodzenie ustala pracodawca, a urząd pracy refunduje je przez 12 miesięcy. Maksymalna refundacja wynagrodzenia może wynieść miesięcznie 3549,69 złotych brutto.  Możliwe jest zatrudnienie również na ½ czy też ¾ etatu, w takim wypadku wysokość refundacji jest proporcjonalna do wskazanego wymiaru etatu.

Bon opiekuńczy

Poza tym oferowany jest „Bon opiekuńczy”, czyli refundacja kosztów opieki nad dzieckiem bądź dziećmi przez 12 miesięcy zatrudnienia.

– Urząd pracy będzie zwracał koszty opieki, jaką dla swojej pociechy wybrał uczestnik projektu – wyjaśnia Beata Płaczek.

Za przedszkole lub żłobek przewidywana jest refundacja do tysiąca złotych na miesiąc za dziecko, natomiast jeśli rodzic decyduje się na zatrudnienie niani, refundacja wyniesie 19,70 zł brutto za godzinę.

– Z opiekunką musi być podpisana odpowiednia umowa uaktywniająca, o pracę bądź cywilno-prawna – podkreśla dyrektor rudzkiego PUP-u.

Bon komunikacyjny

Trzecia forma wsparcia ma postać „Bonu komunikacyjnego”, czyli sfinansowania kosztów dojazdu od momentu rozpoczęcia pracy przez kolejnych 12 miesięcy. Maksymalnie będzie to 150 złotych za miesiąc. Uczestnik sam wybiera preferowany środek transportu, np. komunikację miejską czy też samochód. W związku z tym, iż koszt jest ponoszony jeszcze przed otrzymaniem wynagrodzenia za pracę, kwota wypłacana jest „z góry”.

- Projekt kierujemy również do pracodawców, których chcemy zachęcić do zatrudniania rodziców małych dzieci – mówi Beata Płaczek.

– Przede wszystkim zapewniamy wspomnianą refundację rocznych kosztów wynagrodzenia pracownika w kwocie do 3549,69 zł za każdy miesiąc w przypadku zatrudnienia na pełen etat w ramach umowy o pracę - informuje.  Warunkiem otrzymania wsparcia jest umowa o pracę  na okres 15 miesięcy w wymiarze czasu pracy od ½ do całego etatu.

- Dodatkowo, aby zachęcić do przedłużania okresu zatrudnienia z uczestnikiem projektu, przewidujemy jednorazową premię dla pracodawców, którzy po wskazanych 15 miesiącach pracy, zatrudnią pracownika na kolejne 3 miesiące – wylicza dyrektor rudzkiego PUP-u.

Premia będzie uśrednioną wartością wynagrodzenia pracownika x 150%, a maksymalnie może wynieść 6750 zł. Warto dodać, że pracodawcy, którzy są zainteresowani zatrudnieniem uczestnika projektu, mogą być spoza Rudy Śląskiej.

- Z naszych statystyk wynika, że spośród ogółu liczby osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej w styczniu  br., ponad 56% stanowiły kobiety. Ok. 60% z nich nie podejmuje zatrudnienia ze względu na opiekę nad małymi dziećmi, zwłaszcza do momentu rozpoczęcia przez nie „zerówki” – mówi Beata Płaczek.

- Stąd pomysł na projekt, który ma na celu pobudzenie aktywności rodziców, głównie kobiet, oddalonych od rynku pracy z powodu wychowywania dzieci – wyjaśnia.

- Poprzez realizację projektu pilotażowego „BONus na rodzinę” działamy niestandardowo i realizujemy kompleksowe wsparcie, które daje szanse na pogodzenie roli rodzica z aktywnością zawodową, pomagając zarówno w znalezieniu satysfakcjonującej pracy, jak i dostępu do usług opiekuńczych dla małych dzieci - dodaje.

Wszyscy uczestnicy projektu muszą rozpocząć pracę najpóźniej 1 kwietnia 2022, aby do 31 grudnia 2023 zrealizować wszystkie założenia projektowe.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie uzyskają informacje pod nr. telefonów: 

 • 32 771 59 73
 • lub 32 771 59 74.

Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem omawianej grupy proszeni są o kontakt z Działem Rozwoju Zasobów Ludzkich (tel.: 32 771 59 82, 32 771 59 11 lub 32 771 59 36).

Projekt finansowany jest w całości z budżetu  Funduszu Pracy, a jego koszt wynosi 917 177,80 zł.

PUP: Ruszył nowy projekt dla bezrobotnych "BONus na rodzinę". Prawie milion na realizację

Komentarze (7)    dodaj »

 • Zonk

  A każdemu zatrudnionemu też dacie po 150 zł/m-c na dojazd do pracy?

 • Szok

  Znowu rozdają wy dajcie ludziom pracę a nie tylko bony rozdawać. Jeżeli ktoś nie ma gdzie dziecka zostawić na czas swojej pracy to podwyższyć pensję należy drugiemu rodzicowi który pracuje żeby mogli godnie żyć. Oczywiście nie wspierać takich ludzi aż dziecko osiągnie pełnoletniość tylko monitorować czy dziecko jest zapisywane do przedszkola i wtedy mama ma się starać o pracę. Znam takich co dziecko chodzi do 3 klasy A matka nosi mu tornister do szkoły bo za ciężki i ona nie może iść do pracy bo jakby sobie ten bidulek poradził. Oczywiście korzystają na całego z mopsu bo przecież ojciec zarabia minimalną pensję, więc nie przekraczają nigdy progu dochodowego. I tak można by było pisać i pisać a oni i tak z tego sobie nic nie robią

 • Aga

  Szok - przeczytaj raz jeszcze, o co chodzi w projekcie. Główną sprawą jest danie pracy tym ludziom, a bony mają im pomóc w sytuacji opieki nad dzieckiem. Plus finansowanie dojazdu do tej pracy.

 • .

  Mam dwoje dzieci sami z mężem dbamy o godne ich i nasze życie nie mamy żadnej babci ani dziadka żeby mam odbierali dzieci z placówek i ewentualnie opiekowali się nimi i nie potrzebujemy żadnych bonów ani dodatków ekstra. Acha i dzieci są w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Trzeba tylko chcieć

 • JP3

  Głaskanie nierobów odcinek 2976, pod most wywalić i zero litości

 • pracownik

  haloo chyba kogos tu porąbało jaki bonus jacy bezrobotni . pracy jest od groma tylko co nie którym sie pracować niechce, a jak już to najlepiej jak by zarabiali 5 tyś na dzieńdobry

 • Jerzy

  Super pomysł!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również