Wiadomości z Rudy Śląskiej

Startuje Rudzka Jesień Kulturalna 2024. Przeżyj sztukę na najwyższym poziomie [PROGRAM]

  • Dodano: 2024-10-08 08:00, aktualizacja: 2024-10-08 08:52

Przed nami kolejna edycja Rudzkiej Jesieni Kulturalnej. Jak co roku, do wyboru będzie wachlarz wydarzeń kulturalnych. W programie koncerty, spektakle teatralne oraz wernisaże. Cały repertuar RJK dostępny jest na stronach internetowych miejskich instytucji kultury.

Rudzka Jesień Kulturalna 2024 – co w programie?

Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty

"Horror na wywczasach" - spektakl komediowy

Terminy: 28.10, 04.11 i 18.11, godz. 18.00.
Młode małżeństwo jedzie na wczasy do górskiej miejscowości, spragnieni wypoczynku i atrakcji w przytulnym pensjonacie „Smreki”. Wszystko dzieje się zgodnie z planem, ale tylko pozornie... Czy turnus wczasowy może stać się horrorem? A czy urocze lenistwo wśród gór może zmienić się w mrożące krew w żyłach przygody? Ta teatralna opowieść, jest jak kolejka rollercoaster... Szaleństwo, błyskawiczne zwroty akcji, emocje... i śmiech! "Horror na wywczasach" to komedia zanurzona w sosie absurdów PRL-u i zdarzeń rodem z filmów grozy.

  • Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Stryj.
  • Występują: Anna Białoń, Magdalena Chrostek, Jolanta Niestrój-Malisz, Nina Siwy, Jakub Podgórski, Zbigniew Stryj, Krzysztof Wierzchowski, Jan Woldan.

II Dziecięcy Festiwal Teatralny

  • 9 października, godz. 9.00 - "Mało Szcziga z Karmańskiego" - spektakl familijny
  • 12 października, godz. 17.00 - "Pchła Szachrajka" - spektakl familijny Teatru Żelaznego z Katowic
  • 17 października, godz. 9.30 i 11.30 - "Kopciuszek" - spektakl familijny Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" z Katowic

Mikołajki

6 grudnia, godz. 9.30 i 17.00 - "Królowa Śniegu" - bajka muzyczna Teatru Wit-Wit z Gliwic
Wstęp bezpłatny - wejściówki do odbioru w kasie. Liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Hanysy

11 listopada, godz. 17.00
Prowadzenie: Grzegorz Poloczek, oprawa muzyczna: Bartos Band, Katarzyna Piowczyk, Alicja Wylężek-Sznajder, Aleksandra Wylężek, gość specjalny: Alicja Boncol.
Bilety: 80 zł parter, 70 zł balkon.

Wielcy Nieobecni 2 - koncert

30 listopada, godz. 18.00
Wystąpią: Koncertowa Orkiestra Dęta POWER OF WINDS pod dyrekcją Klaudiusza Jani, Magdalena Meisel – vocal, Mateusz Gancarczyk – vocal, Michał Fiuk – prowadzenie.
W programie koncertu zabrzmią najbardziej znane i popularne utwory zagranicznych wokalistów i zespołów, których utwory jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu nie schodziły z czołówek list przebojów. Nie zabraknie przebojów ikon muzycznych, jak: Tina Turner, John Lennon, Whitney Houston, George Michael, Freddie Mercury, Michael Jackson, Aretha Franklin, Roxette, Dusty Springfield.

Rudzki kompleksowy program edukacji muzycznej - koncerty rozrywkowe

  • 29 października, godz. 18.00 - Gang Olsena i goście - koncert rhythm'n'bluesowy
  • 7 listopada, godz. 18.00 - Bo to nasza Polska – patriotyczny spektakl słowno - muzyczny
  • 8 grudnia, godz. 18.00 - Universe – koncert świąteczny
  • 12 grudnia, godz. 18.00 - koncert Orkiestry Dętej KWK Pokój – największe przeboje muzyki operetkowej i musicalowej.

Wstęp bezpłatny - wejściówki do odbioru w kasie.

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

Do 17 października 2024 r.
Wystawa "Grupa Bielszowicka w 60. rocznicę powstania".

Grupa Bielszowicka to nieformalna nazwa środowiska artystycznego powstałego przy Zakładowym Domu Kultury KWK „ Bielszowice”. Jej założycielami i pierwszymi członkami byli nauczyciele rudzkich szkół oraz pracownicy kopalni „ Bielszowice”, a wśród nich: Władysław Luciński, Józef Niemiec, Jerzy Harazim, Jan Janiga, Antoni Adamski i Tadeusz Borecki. Opiekunem zespołu został dyrektor ZDK – Stefan Świtała. Początkowo niewielki krąg pasjonatów sztuk plastycznych szybko znajdował nowych zainteresowanych i grono stopniowo się powiększało. Szacuje się, że progi bielszowickiej pracowni przekroczyło ponad stu twórców. Przez cały okres działania grupy jej liderem był Władysław Luciński. Dzięki jego zdolnościom organizacyjnym, entuzjazmowi i ogromnemu zaangażowaniu zespół bielszowicki stał się jedną z najaktywniejszych grup działających w regionie. W bielszowickim zespole, pod skrzydłami Lucińskiego, swoje talenty rozwinęło wielu twórców, wśród nich m.in. Jerzy Sewina, Jerzy Sewina, Czesław Chodziuk, Jerzy Sekuła czy Marek Idziaszek. Na ekspozycji można zobaczyć obrazy sztalugowe, grafiki, rzeźby oraz modele z zapałek autorstwa dwudziestu członków Grupy Bielszowickiej. Dziełom plastycznym towarzyszą biogramy artystów oraz fotografie archiwalne, ukazujące działalność bielszowickiego zespołu.

8 - 12 grudnia 2024 r.
Wystawa malarstwa Marka Idziaszka „Markowe obrazy”.

Marek Idziaszek to jeden najciekawszych śląskich malarzy amatorów. Autor malarskich kompozycji na szkle. W latach 80. XX wieku zetknął się ze skupiającą artystów intuicyjnych Grupą Bielszowicką, w szeregi której wstąpił w 1985 roku. Tam zrealizował się pomysł malowania na szkle, który rodził się już wcześniej pod wpływem inspiracji tradycyjnym malarstwem ludowym i twórczością współczesnych artystów tworzących na szkle. Dzisiaj jego dzieła zdobywają prestiżowe nagrody, kolekcjonerzy zabiegają o nie, a znaczna ich część znajduje się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Obrazy charakteryzuje śląska tematyka, nawiązująca do obserwowanych na co dzień zdarzeń, o których autor opowiada poprzez scenki rodzajowe, utrzymane zazwyczaj w klimacie przerysowanej radości i beztroski, z pewnym ładunkiem ironii, ale i nostalgii. Na ekspozycji, zorganizowanej w rudzkim muzeum zostaną zaprezentowane obrazy pochodzące ze śląskich muzeów, kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów własnych autora.

10 listopada 2024 r.
Koncert pieśni patriotycznych. W repertuarze najważniejsze polskie pieśni wojskowe i patriotyczne. Śpiew i prowadzenie koncertu Izabela Migocz, akompaniament Katarzyna Rzeszutek. Wstęp wolny

Odbędzie się także kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Rudzie Śląskiej. Konkurs skierowany jest do uczniów rudzkich szkół i ma na celu promocję historii i dziedzictwa kulturowego naszego miasta.

Miejska Biblioteka Publicznej w Rudzie Śląskiej

16 października, godz. 12.00-18.00 - Kakauszale – Fest Literacki. Targi śląskiej książki.
W czasie targów na 19 stoiskach odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszą ofertą czytelniczą śląskich wydawców. Ponadto równolegle w Galerii Fermata Godula odbędzie się cykl spotkań autorskich. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Krystian Węgrzynek, Jacek Kurek oraz Arkadiusz Kuzio-Podrucki.

Stacja Biblioteka, ul. Dworcowa 33

30 października, godz. 17.30 - Kakauszale – Fest Literacki. „Śląskie granie”
Prezentacja historii śląskiej muzyki w formacie audiofilskim. W czasie wieczoru zostanie zaprezentowana przez Bogusława Ziębowicza na płytach winylowych legenda europejskiej sceny muzycznej – zespół SBB.

Stacja Biblioteka, ul. Dworcowa 33

6 listopada, godz. 17.30 - Kakauszale – Fest Literacki. Gyburstag Karola Goduli
Urodziny zasłużonego dla Śląska przemysłowca. W tym dniu na uczestników będzie czekała urodzinowa niespodzianka oraz promocja książek o słynnym Królu Cynku. Goście, którzy przyjdą mogą przynieść ze sobą upieczony kołocz w formie gyszynku oraz przebrać się w historyczny strój dla uczczenia symbolicznych urodzin.

Stacja Biblioteka, ul. Dworcowa 33

8 listopada 2024 r.
Wspólne śpiewanie pieśni legionowych i patriotycznych wraz z harcerzami i zuchami z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów, ul. Kard. A. Hlonda 29

Dom Kultury w Rudzie Śląskiej

18 października, godz. 18.00
Koncert Orkiestry Dętej KWK Bielszowice
Jubileuszowy koncert z okazji 105-lecia istnienia będzie wyjątkowym wydarzeniem, podkreślającym długą i bogatą tradycję zespołu. Podczas koncertu publiczność usłyszy zarówno klasyczne utwory muzyki marszowej, jak i współczesne kompozycje, prezentowane z charakterystyczną energią orkiestry. Występ będzie okazją do uhonorowania muzyków, dyrygentów, którzy przez lata tworzyli niepowtarzalny styl orkiestry. To nie tylko święto muzyki, ale także wyraz szacunku dla lokalnej społeczności, której orkiestra towarzyszy od ponad wieku.

20 października, godz.16.00
Spektakl dla dzieci „Koziołek Matołek i jego przygody”
Muzyczny spektakl, który zabierze dzieci w fascynującą podróż dookoła świata! Wraz z Koziołkiem i jego przyjaciółmi, takimi jak Zajęczy Nosek i Jeż Igiełka, mali widzowie przeżyją niezwykłe przygody pełne humoru i radości. Kolorowa scenografia, chwytliwe piosenki oraz piękne kostiumy sprawią, że to wydarzenie będzie niezapomniane dla całej rodziny.

25 października, godz.19.00
Koncert Michała Bajora.
Artysta przygotował starannie dobrany repertuar, w którym nie zabraknie zarówno jego kultowych przebojów, jak i nowych aranżacji. Pierwszy raz wystąpił też w roli autora tekstów – trzy piosenki wyszły spod jego pióra. Koncert obiecuje być pełny emocji i refleksji, a niezwykła interpretacja tekstów oraz charyzma Bajora z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń. Będzie to kolejna okazja, aby doświadczyć magii muzyki i głębi jego twórczości na żywo.

8 listopada, godz.17.30
Koncert operetkowy „Salon Operetki”
Wyjątkowy koncert, gdzie muzyka operetkowa, operowa i musicalowa ożyje w niepowtarzalny sposób! To jedyna taka okazja, by doświadczyć sztuki mistrzów, takich jak Lehar, Kalman, Strauss i Puccini w kameralnej atmosferze. Niezapomniane aktorskie sceny oraz nowatorskie interpretacje przeniosą wszystkich w świat pełen emocji.

30 listopada, godz. 19.00
Spektakl komediowy „Wyjście awaryjne”
Komedia zabierze widzów w wir absurdalnych sytuacji i zwariowanych układów damsko-męskich! Odkryjcie, co się stanie, gdy niespodziewany przyjazd męża kochanki wywoła lawinę nieprzewidywalnych wpadek i zaskakujących zwrotów akcji. Ta pełna humoru historia udowodni, że nawet w najbardziej skomplikowanych momentach można znaleźć... wyjście awaryjne!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również