Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szpital miejski w dobrej kondycji

 • Dodano: 2018-06-22 08:45, aktualizacja: 2018-06-21 13:37

Zabezpieczenie potrzeb medycznych mieszkańców oraz płynność finansowa to priorytety zarządu Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia Rady Miasta prezes szpitala dr Katarzyna Adamek przedstawiła radnym sytuację Szpitala Miejskiego. Podczas spotkania radni dowiedzieli się, że pomimo realizowanych inwestycji i zakupów nowego sprzętu medycznego zadłużenie rudzkiego szpitala systematycznie zmniejsza się. Jest to możliwe dzięki reorganizacji placówki oraz racjonalnej polityce kadrowej.

2017 rok był rokiem zmiany systemowej, weszliśmy do sieci, zmieniły się zupełnie zasady finansowania. Pomimo to udało się wykonać cały plan działań na ten rok -  powiedziała dr Katarzyna Adamek, prezes szpitala. - Na bieżąco realizowane jest oddłużanie szpitala, została przywrócona bieżąca płynność finansowa, wprowadziliśmy zasady zarządzania stanami magazynowymi, zwiększyliśmy przychody i wprowadziliśmy nową strukturę organizacyjną – wyliczała Katarzyna Adamek.

W szpitalu rośnie zatrudnienie. Według statystyk jest o 50 więcej lekarzy, 16 nowych pielęgniarek, 15 dodatkowych położnych i 12 nowych salowych.

Wprowadziliśmy dowolność wyboru formy współpracy ze szpitalem. Część lekarzy i pielęgniarek podpisało kontrakty, część personelu medycznego  preferuje umowy o pracę – wyjaśniała prezes Adamek. 

Ważnym elementem reorganizacji pracy szpitala było połączenie oddziałów chorób wewnętrznych, co znacznie usprawniło pracę rudzkiej interny. Obecnie ciężkie przypadki pozostają na leczeniu w Goduli, lżejsze są przekazywane do Bielszowic

Dla pacjentów to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dotychczas zdarzało się, że chorzy musieli być kilka razy transportowani z Bielszowic do Goduli w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań – wyjaśniała prezes szpitala.

Gruntowny remont przeszedł oddział kardiologiczny, który od 1 maja funkcjonuje już w pełnym zakresie. Do dyspozycji pacjentów przeznaczono 28 łóżek, w tym 7 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego. Modernizacja oddziału wraz z doposażeniem go w nowoczesny sprzęt kosztowała ponad 650 tys. zł.

Obecnie ze względu na poziom, na jakim szpital znalazł się w sieci, nie prowadzimy diagnostyki inwazyjnej i kardiologii zabiegowej. Ale chcemy się rozwijać i jak tylko będzie taka możliwość, to kardiologia interwencyjna w Rudzie Śląskiej się pojawi – powiedziała prezes zarządu szpitala miejskiego. - Ambulatoryjna opieka medyczna pracuje coraz lepiej i wydajniej. W 2017 roku przychody szpitala wzrosły o 12 mln zł. Wynika to z uruchomienia we wrześniu 2016 roku OIOM-u oraz wzrostu efektywności rozliczeń – tłumaczyła dr Katarzyna Adamek.

Aktualnie w szpitalu trwają dwa duże remonty – przebudowa pomieszczeń jednego z pięter pod  laboratorium analityczne oraz adaptacja pomieszczeń pod nową lokalizację oddziału neurologii. We wrześniu planowany jest remont izby przyjęć, która zostanie poszerzona o dodatkowe pomieszczenia, m.in. będzie tam gabinet ginekologiczny.

W tym roku placówkę czekają jeszcze inne duże inwestycje. Termomodernizacja pawilonów A i B bielszowickiej części szpitala oraz montaż instalacji fotowoltaicznej w Goduli. Po zrealizowanej w bielszowickiej części modernizacji pawilon A będzie przeznaczony na rehabilitację. To jest niezbędne ze względu na potrzeby oddziałów zabiegowych, a także potrzeby osób starszych z Rudy Śląskiej. W drugim budynku, po odnowieniu, zostanie rozszerzona działalność szpitala w zakresie psychiatrii. Z kolei funkcjonująca tam pediatria przeniesiona zostanie na Godulę.

Obecnie doposażyliśmy w sprzęt oddział pediatryczny, zatrudniliśmy nowych konsultantów, m.in. psychiatrę, psychologa, kardiologa i neurologa dziecięcego. Dzięki temu dziecko jest w pełni zdiagnozowane, wskazane są dalsze kierunki leczenia małego pacjenta – tłumaczyła dr Katarzyna Adamek.

Kolejna tegoroczna inwestycja dotyczy budowy instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na bezkosztowe utrzymanie klimatyzacji na piętrze oddziału chirurgii i bloku pooperacyjnego w Goduli. Ponadto szpital zamierza ok. milion złotych przeznaczyć na zakup sprzętu medycznego: aparatów USG i UKG na potrzeby oddziałów kardiologii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

W tym roku rudzki szpital planuje również przygotować się do przebudowy godulskiej izby przyjęć i pomieszczeń bielszowickiej części szpitala pod potrzeby planowanego tam Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL). Co istotne, na wszystkie wymienione zadania władze szpitala zamierzają pozyskać środki unijne. Szpital już pozyskał blisko 400 tys. zł na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Pozostałe konkursy unijne mają się rozstrzygnąć w najbliższych miesiącach. Do końca roku natomiast w Goduli wdrożony zostanie nowy system parkingowy a środki uzyskane z opłat przeznaczone zostaną na utrzymanie parkingu oraz bieżące remonty dróg dojazdowych oraz samego parkingu. Pierwsze 20 minut postoju będzie bezpłatne.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto przekazało szpitalowi 3 mln 390 tys. zł na przebudowę i uporządkowanie architektoniczne szpitala. W tym roku w budżecie  przewidziane jest kolejne 2,5 mln złotych na dalsze inwestycje.

Komentarze (26)    dodaj komentarz »

 • lep na muchy.

  Lekarze większość jest nie miłych ,opryskliwych takie zostało mi wspomnienie z neurologi ,a pielęgniarki wredne do potęgi, strach było o coś poprosić ,a przykład z góry od zastępczyni neurologi, ordynator prywatnie jako taki, wizyta z NFZ okropna ,pięć etatów .i zawsze im mało- pokaż lekarzu co masz w garażu,,,,,,,a poco ksiądz w szpitalu się plącze ,tego już nie wiem -kasa kasa

 • Mariusz

  Z księdzem się zgadzam. Ordynator w szpitalu NFZ i prywatnie spoko - leczę się stale u niego i jeszcze innego lekarza na NFZ - dramat. Od zawsze mówiłem - tylko prywatna służba zdrowia, opłacana z Twojego ubezpieczenia lub kieszeni. Wizyta - 200pln. Zabieg 1000pln, operacja od 10000pln w górę, poród 5000pln wraz z opieką w trakcie ciąży.Co do samochodów, trzeba się było uczyć na lekarza. Ostatnio widziałem na parkingu pod przychodnią fajną gablotę i zastanawiałem się, czy to mojego neurologa - chyba nie, a gdyby nawet to gość na ten wózek ciężko zasuwa.Co do pielęgniarek różnie bywa. Powołanie, powołaniem, ale chyba są odrobinę niedocenione finansowo.

 • Mieszkanka

  Szpital w który człowiekowi nie pomogą Stwierdzenie lekarza że chory wygląda na zdrowego kroplowki podane na izbie przyjęć masakra jakaś Ale menele zabierane z drogi śpią na kozetkach przykryci kocami in to ma być szpital A ci co tam pracują nazywaja się lekarzami to chyba się któryś pomylił z powołaniem

 • Grażyna

  W marcu byłam na ostrym dyżurze, wzieli mnie na badania i chcąc nie chcąc słyszałam rozmowę dwóch lekarzy (o dziwo nie przeszkadzała im obecność pacjentki) o nowym sprzęcie szpitalnym. Narzekali, że niepotrzebnie kupują nowy sprzęt za setki tysięcy, a wcale nie pracuje się na nich lepiej niż na dotychczasowych.

 • Sylwia

  Może nie nauczyli się go jeszcze obsługiwać;)

 • Grażyna

  Obsługiwać potrafią, robili badania. Chodziło o samą jakość tego co pokazuje ekran. Lekarz robiąc badania stwierdził, że na starym sprzęcie była lepsza jakość.

 • hajer

  hahahaha Tytuł powinien brzmieć : Kostnica Miejska w dobrej kondycji

 • Natalia

  Po pierwsze: remontując izbę przyjęć proszę wziąć pod uwagę ochronę danych osobowych i komfort pacjentów! Pytanie przy przepełnionej izbie "co się dzieje" i dzwonienie na oddział w celu uzyskania informacji czy pacjenta posłać 3 piętra wyżej czy zbyć jest brakiem szacunku dla chorego.Po drugie: 2 toalety i 2 prysznice na oddziale ginekologicznym gdzie przebywają kobiety po zabiegach jest chyba nieporozumieniem. Nie mówię o kwestii ciągłego zajęcia tych toalet bo nie ma dramatu, ale o wysiłku jaki kosztuje pokonanie odcinka z sali do toalety z opatulonym tyłkiem.Po trzecie: znieczulica i ignorancja zarówno NIEKTÓRYCH pielęgniarek jak i lekarzy. Każdy ma gorszy dzień, zgadzam się, jesteśmy tylko ludźmi, ale niestety w NIEKTÓRYCH przypadkach to nie gorszy dzień a całe tygodnie! Pacjent potrzebuje bieżących informacji o swoim stanie zdrowia. Lekarz ma wszystko jasno wytłumaczyć. Przedstawiając strategie leczenia do wyboru powinien przekazać zalety, wady i doradzić co jest najlepsze. Nie skwitować: druga metoda jest droższa.Reasumując mój wywód: popieram wszystkie powyższe komentarze i sugeruję zmiany i remonty zacząć od strony personalnej. Skończyły się czasy ślepej wiary i akceptacji poczynań lekarzy których kiedyś się nie ruszało bo był strach. Ludzie znają swoje prawa i wiedzą czego powinni oczekiwać.

 • znerwicowany personel

  Wielu z nich ma wypalenie zawodowe i nerwicę.

  • znerwicowany personel
   2018-06-28 17:46
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Irena

  NAJGORSZY szpital w Polsce niestety...opryskliwy ,nieprofesjonalny personal traktują Cię jak śmiecia..

 • czytelnik

  To, że szpitalem rządzi koleżanka dziennikarza nie oznacza, że pozostali dziennikarze mają takie bzdury pisać.Trochę więcej zawodowej solidności.

 • Ja

  Dokładnie, łóżek takich nie ma! Stare chaszple tylko!

 • Wyborca2018

  Ja bym prosił szanowną redakcję o informację czy radni dyskutowali na ten temat, mieli jakieś pytania? Bo trochę się to logiki nie trzyma, dyrektor szpitala zdaje sprawozdanie przed radnymi, jak to super jest w szpitalu. I z artykułu nic więcej nie wynika. Idą wybory i chciałbym się dowiedzieć czy radny taki czy owaki miał jakieś pytania itp. W rozmowach z radnymi słyszy się o pewnych wątpliwościach związanych z szpitalem. A z artykułu wynika, że radni wysłuchali sprawozdania i w uniesieniu ta dobra sytuacja nie było pytań ani dyskusji. To w takim razie po co nam tacy radni? Czas wymienić!!!! Szpital to poważna sprawa, niestety kondycja szpitala taka że ludzie umieraja, bo zła diagnoza, bo błąd podczas operacji itp....

 • azok

  Wszystko kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo. Nawet zdjęcie łóżek nie jest zrobione w naszym szpitalu, u nas takich na żadnym oddziale nie uświadczysz.

 • Klauddia

  Bo to jest dyzurka lekarska :) miejsce spoczynku po uzeraniu sie z pacjentamii nachalnymi pacjentami

 • Grześ

  Czy to artykuł o kaplicy przedpogrzebowej w Goduli? Jeżeli tak to jest jedną z lepszych w kraju, nawet zdrowy nie wytrzyma.

 • Em

  O jakim parkingu mowa ? Bo na razie to nawet dla pracowników miejsca brakuje,a co dopiero dla pacjentów !!!

 • Oburzona

  Nw izbie przyjęć slyszy się komentarz dlaczego nie poszło się do poradni, bo to generuje koszty!!! Na oddziale gastronomicznym trzeba się prosić o materac przeciwodlezynowy, nie używają Granuflexu, nie mają Skinseptu,jesli nie przyniesie sie swoich pampersow, to pacjent zgnije we wlasnym kale. Trzeba wszystko samemu i walczyć o higiene pacjenta.Zadnej rehabilitacji ruchowej, oklepywania odleżyn.Lekarze opryskliwi,pacjent to jednostka chorobowa, nie człowiek. Karygodne!Jak przestaje sie oplacac leczenie wyrzucają pacjenta jak smiecia. Zadnej pomocy w znalezieniu ośrodka opiekuńczego, pielegniarek itp. Wywalaja do domu i robta se co chceta

 • Qq

  Tak z innej beczki. Co to jest oddział "gastronomiczny" ?

 • Klaudia

  Dokladnie tak. I sytuacja taka jest i w Goduli i w Bielszowicach. Choc Godula to ostatnio kroluje. Tak jak napisal poprzednik; nawet sadze, ze w innym kraju ktos poszedlby za to siedziec, pomijajac, ze po porostu w sposob RAZACY zaniedbuja swoje obowiazki a i w wieku starczym stwarzaja SMIERTELNE zagrozenie dla pavjenta bo takim jest hodowanie odlezyn

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.