Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej dostanie nowy, specjalistyczny sprzęt!

 • Dodano: 2021-12-02 08:00, aktualizacja: 2021-12-02 08:29

Około 625 tys. zł otrzyma Ruda Śląska z rezerwy celowej budżetu państwa na zakup videoechobronchoskopu oraz ultrasonografu, które służą do wysokospecjalistycznej diagnostyki śródpiersia i wnęk płucnych. Sprzęt trafi do Szpitala Miejskiego. Do zakupu urządzeń miasto dołoży z gminnej kasy około 156 tys. zł. Oficjalną decyzję w tej sprawie przekazała wczoraj władzom miasta senator Dorota Tobiszowska.

Ruda Śląska uzyskała dofinansowanie na zakup wyspecjalizowanego sprzętu medycznego

– Zakup wyspecjalizowanego sprzętu medycznego to ogromny wydatek, którego nie bylibyśmy w stanie ponieść bez wsparcia zewnętrznego i zaangażowania wielu osób. Dlatego też dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz senator Dorocie Tobiszowskiej, którzy pomogli w doprowadzeniu tej sprawy do szczęśliwego finału – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer.

– Nasz szpital świadczy usługi zgodnie z uznanymi standardami jakości, co zostało potwierdzone certyfikatem akredytacyjnym, który został wydany w ubiegłym tygodniu. Jest to możliwe dzięki temu, że wraz z kierownictwem placówki cały czas szukamy możliwości jej rozwoju – dodaje.

- Urządzenia, na które Ruda Śląska uzyskała dofinansowanie, są bardzo potrzebne, bo dzięki nim pacjenci mają większe szanse na wyjście z choroby, a rudzki szpital podniesie standard leczenia chorych. Staram się wspierać władze miasta w tych działaniach, bo rozwój tej placówki leży w interesie nie tylko każdego rudzianina, ale także mieszkańców całej Metropolii – podkreśla senator Dorota Tobiszowska.

- Pomimo tego, że zostałam wybrana na senatora, to w dalszym ciągu sercem jestem związana z samorządem, z którego wyrosłam. Stąd też w swojej aktywności politycznej staram się działać przede wszystkim na rzecz lokalnych społeczności i Małych Ojczyzn – dodaje.

Łączny koszt zakupu wymienionego sprzętu to ponad 780 tys. zł.

– Z rezerwy celowej budżetu państwa otrzymamy ok. 625 tys. zł, a z naszych środków dołożymy ok. 156 tys. zł. Zakupione urządzenia przekażemy szpitalowi w nieodpłatne użytkowanie – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Miasto posiada 100% udziałów w Szpitalu Miejskim

Zadanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez marszałka województwa śląskiego.

– Marszałek Jakub Chełstowski zaznaczył, że zakup jest zgodny ze Strategią Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” – mówi Krzysztof Mejer.

Postępowanie przetargowe na zakup videoechobronchoskopu oraz ultrasonografu zostało już rozstrzygnięte.

- Sprzęt, jaki otrzyma oddział pulmonologii pozwoli na bardziej dokładne i precyzyjne diagnozowanie pacjentów z nowotworem płuc. Przekazane urządzenia pozwolą nam też na dalsze poszerzanie świadczeń medycznych w zakresie diagnostyki i leczenia raka płuc – tłumaczy dr Kararzyna Adamek, prezes Szpitala Miejskiego Sp. z o.o.

Biopsja przezoskrzelowa wykonywana pod kontrolą ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej w czasie rzeczywistym (EBUS-TBNA) służy diagnostyce węzłów chłonnych śródpiersia i wnęk płucnych.

- Badanie EBUS pozwala na bardzo dokładną lokalizację zmian okołooskrzelowych, a przede wszystkim węzłów chłonnych. Pozwala to na ocenę stopnia zaawansowania nowotworów płuc, przerzutów do węzłów chłonnych i różnicowanie chorób nowotworowych – mówi ordynator rudzkiego oddziału chorób płuc z pododdziałem chemioterapii, dr Ewa Strańska-Bartosik.

– Badanie pozwala również na rozpoznanie innych chorób, m.in. częstych na Śląsku pylic płuc – dodaje.

Doposażenie szpitala w sprzęt związany z chorobami układu oddechowego ma szczególne znaczenie w czasie pandemii SARS-CoV-2. Zestaw złożony z videoechobronchoskopu oraz ultrasonografu będzie uzupełnieniem wieży endoskopowej z bronchoskopem, zakupionej w maju 2020 r. w ramach dofinansowania z budżetu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki temu diagnostyka oddziału zostanie rozszerzona o choroby onkologiczne.

- Część zmian, które mogą towarzyszyć chorobie po wstępnej diagnostyce w tomografie komputerowym może być monitorowana badaniem USG - bardzo bezpiecznym, tanim i wykonywanym przy łóżku chorego. Badanie to można powtarzać wielokrotnie, bez konieczności przenoszenia chorego – podkreśla dr Strańska-Bartosik.

Szpital Miejski z certyfikatem akredytacyjnym 

23 listopada br. Minister Zdrowia wydał certyfikat akredytacyjny, potwierdzający spełnienie przez rudzki Szpital Miejski uznanych standardów jakości dla leczenia szpitalnego.

 

- Przygotowania do certyfikacji trwały 2 lata i wymagały od personelu diametralnej zmiany podejścia do jakości leczenia. To nasz wspólny sukces i bardzo się z tej akredytacji cieszymy – mówi dr Katarzyna Adamek.

Certyfikat akredytacyjny będzie ważny przez 3 lata.

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj »

 • Maria

  jak by nie leczono antyszczepionkowców było by więcej kasy dla chorych normalnych ludzi

 • wyborca

  Chyba zacznę spisywać te wszystkie dotacje jakie dostajecie w ostatnim czasie od tego tak nie lubianego przez was rządu.Uważam też panie prezydencie ,że taka postawa jest trochę nie na miejscu.Wy też jako władza lokalna nie znosicie jak wam rudzianie wypominają to i owo.Sami nie jesteście lepsi .Szkoda ,że zrezygnowaliście z wcześniejszej bezpartyjności ,Teraz to razi w oczy jak uprawiacie to co opozycja.

 • mieszkaniec

  Co do Marii Kowalskiej ktokolwiek nią jest .Czemu was razi to co pisze.Jest dokładnie przeciwieństwem tych co uprawiaja tu nieustannie krytykę i z wszystkiego są niezadowoleni.Wygląda na to ,że to miejsce zarezerwowane jest wyłącznie dla malkontentów i tych co wolą ganić niż kogoś pochwalić. To takie polskie.

 • kretmistrz sztabowy

  Wygląda na to, że niezależne raporty nt. stanu miasta, ciemne i dziurawe ulice, budy z kebabami i lombardy jednak nie zadawalają ludzi. Pochwalić, za co? Za kiepskie zarządzanie miastem w dobrej lokalizacji, za drogą wodę, drogie śmieci, brak firm z sektora mogącego rozwinąć miasto, brak atrakcji turystycznych czy brak możliwości pracy w czymś innym niż dyskont, kopalnia czy magazyn?

 • Szpital

  A Prezeska zwolniła Ordynatora chirurgii,to piąty zwolniony ordynator -jest to normalne?

 • Mieszko

  Pani prezes szpitala zarabia zdecydowanie za dużo a zwykli pracownicy grosze.

 • Basia

  150 sama mogla wyłozyc

 • Maria Kowalska

  Dziękujemy Panie Prezydencie za taki miły gest, który uratuje niejedno życie. Pana zaangażowanie w sprawy społeczne i chęć pomocy zwykłym mieszkańcom, umacnia me przekonanie, że wybór Pana na Prezydenta naszego miasta był słuszny. Dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców.

 • Krzysztof

  Jednak akcja wybory sie rozpoczeła! A ustalenia z poprzednich aktualne

 • gw

  łubu dubu...

 • cyps albo zyps

  - Każdy w życiu ma jakieś marzenie, czegoś pragnie, o czymś myśli, coś co lubi, co chciałby jeszcze raz zobaczyć... Pani Maria Kowalska jest salową od wielu, wielu lat. Co Pani chciałaby najbardziej usłyszeć?- Pana Prezydenta Rudy Śląskiej... Prezydenta bym chciała najbardziej zobaczyć.- Tak się szczęśliwie składa, że mamy Prezydenta akurat w szpitalu...

 • Mejer

  On chyba sam sobie pisze te komentarze

 • Kris

  Po co im ten sprzęt jak z tego co mają nie potrafią korzystać. Brak słów

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.