Wiadomości z Rudy Śląskiej

Traktem przez dzielnice

 • Dodano: 2016-02-12 11:00
Ścieżka rowerowo–pieszo-rolkarska łącząca istniejące i planowane obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią pomiędzy Wirkiem a Nowym Bytomiem – tak  w skrócie ma wyglądać Trakt Rudzki. Na tym odcinku władze Rudy Śląskiej chcą kompleksowo zrewitalizować kilka parków, zagospodarować dużą hałdę w centrum miasta oraz nadać tym miejscom nowe funkcje. W tym celu zamierzają sięgnąć po środki unijne. Może to być kwota ponad 8 mln zł. Jeszcze w tym miesiącu wniosek w tej sprawie zostanie złożony w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
Kompleksowa rewitalizacja obszaru pomiędzy Wirkiem a Nowym Bytomiem to jeden ze strategicznych projektów Rudy Śląskiej, który wpisuje się zarówno w Strategię Rozwoju Miasta, jak i w Lokalny Program Rewitalizacji.
Dzięki realizacji tego zadania będziemy mogli odnowić szereg miejskich terenów zielonych, wybudować place zabaw oraz nowe miejsca rekreacji i wypoczynku. Całość tego zadania obejmuje obszar ok. 40 hektarów – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic. - Dlatego gdy tylko pojawiła się szansa na sięgniecie po środki zewnętrzne, które umożliwią sfinansowanie tego przedsięwzięcia, zdecydowaliśmy się bez wahania – dodaje.
Przygotowany przez władze miasta projekt przewiduje, że w ciągu 3 lat powstanie w mieście tzw. Trakt Rudzki, czyli trasa, która połączy istniejące i planowane obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią w dwóch centralnych dzielnicach miasta. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej, dalej ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Tam trasa się rozwidli. Jedna z jej części przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, dalej pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego, następnie ul. Pokoju i Ratowników do ul. Chorzowskiej, gdzie połączy się z drugą częścią trasy, która prowadzić będzie od ul. Czarnoleśnej.
 
 
 
Główne zadanie planowanego Traktu Rudzkiego to umożliwienie sprawnego poruszania się w centralnej części miasta z dala od ruchliwych ulic.
Trasa wykonana zostanie w taki sposób, aby można nią było nie tylko spacerować, ale również przemieszczać się na rowerze lub biegając, a w części również poruszać się na rolkach. Co ważne, podczas wyznaczania trasy będziemy opierać się również o już wytyczone i wydeptane przez mieszkańców ścieżki. Natomiast poprzez zastosowanie specjalnych platform chcemy dostosować ją do osób poruszających się na wózkach – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Oprócz wytyczenia i wykonania trasy niezwykle ważna z punktu widzenia całego projektu jest rewitalizacja przestrzeni, przez którą przebiegać będzie Trakt Rudzki. Chodzi tu o odnowienie parków, skwerów oraz zagospodarowanie hałd poprzemysłowych. I tak zrewitalizowany ma zostać park u zbiegu ul. Katowickiej i Tuwima, gdzie planowany jest plac zabaw dla dzieci oraz industrialny plac rekreacji dla młodzieży. W kolejnym parku poddanym rewitalizacji – Parku Dworskim w Nowym Bytomiu - powstać ma rosarium, siłownia pod chmurką, polana wypoczynku oraz punkt ornitologiczny. Z kolei w parku przy ul. Hallera miałby powstać ogród sensoryczny.
 
 
 
Ważnym elementem przygotowanego projektu ma być zagospodarowanie dużej hałdy przy ul. 1 Maja. Miałaby tam powstać strefa rekreacji, punkty widokowe, miejsce piknikowe i grillowe. Ponadto w ramach projektu zainstalowane zostanie oświetlenie, powstaną także elementy małej architektury jak kosze, ławki czy pergole. Dodatkowo projekt, który realizować chcą władze miasta, obejmuje rewitalizację parku młodzieży w Orzegowie oraz zagospodarowanie terenów zielonych w rejonie ośrodka sportowego Burloch Arena.
 
 
 
Całość inwestycji ma kosztować ok. 10 mln zł. Większość tej kwoty miałoby stanowić unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Uchwałę intencyjną w sprawie upoważnienia władz miasta do złożenia odpowiedniego wniosku o dofinansowanie podjęli właśnie rudzcy radni.
Kolejnym krokiem będzie złożenie do końca lutego wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Później nasz projekt będzie konkurował z innymi, złożonymi przez samorządy z całego kraju. W pierwszym konkursie, który rozstrzygnięty zostanie w sierpniu, do rozdysponowania jest 40 mln zł. Później odbędą się jeszcze dwa kolejne, których łączna pula wyniesie 100 mln zł – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.
Przypomnijmy, że władze miasta zamierzają ze środków unijnych na lata 2014 – 2020 pozyskać ponad 320 mln zł. Pierwsze wnioski o dofinansowanie złożone zostały w styczniu tego roku. Jeden z nich dotyczy obecnie budowanego odcinka trasy N-S /od ul. 1 Maja do ul. Bukowej wraz z węzłem dwupoziomowym i przedłużeniem ul. Bukowej do ul. ks. Niedzieli/ oraz jej kolejnego etapu /od ul. Bukowej do ul. Kokota/. Całkowita wartość projektu to ponad 174 mln zł, a wnioskowana przez miasto kwota to blisko 136 mln zł. Pozostałe dwa złożone wnioski dotyczą modernizacji oświetlenia ulicznego kilkunastu ulic w Rudzie Śląskiej. Całkowita wartość tych dwóch projektów to ponad 2,5 mln zł, natomiast wnioskowane dofinansowanie wynosi 2,1 mln zł.
Traktem przez dzielnice

Komentarze (24)    dodaj »

 • powoł

  bydzie nos tam wielu szczególnie jak gruby pozawieraja

 • koks

  Na zielono trawka,iwio koniku.

 • Marta

  Ciekawa jestem jak zamierzają zrobić cokolwiek na tej "hałdzie" skoro tam ziemia się zapada i same z siebie tworzą się wyrwy ;)

 • szef

  Marta h....a warta hahaha

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.