Ponad 50 rodzin uczestniczyło w Wigilii Wcześniaka w Szpitalu Miejskim. To coroczna akcja oddziału neonatologicznego. Najmłodsi byli zachwyceni!
- W tym roku na naszej Wigilii Wcześniaka było ponad 50 rodzin najmniejszych byłych pacjentów Oddziału Neonatologicznego. Podczas spotkania rodziców wcześniaków z naszym personelem były oczywiście łzy radości i mnóstwo pięknych wspomnień. Dzieci przez cały czas imprezy były pod opieką animatorki oraz maskotki Myszki Miki – mówił Arkadiusz Loska, rzecznik prasowy szpitala.
Pod nieobecność nowego ordynatora Oddziału prof. Janusza Świetlińskiego gości przywitała dr Marta Twardoch-Drozd oraz dr Jerzy Zdrzałek, dyrektor ds. medycznych rudzkiego Szpitala Miejskiego. Rodzice i dziadkowie, którzy brali udział w wigilii, wspominali trudne, ale z perspektywy czasu dobre chwile spędzone w godulskim szpitalu i odnawiali kontakty dzieci z rówieśnikami, którzy razem z nimi przebywali na oddziale neonatologicznym w pierwszych dniach, a czasem miesiącach życia.
To już ósma taka akcja zorganizowana w rudzkim Szpitalu. Wymyślili ją sami rodzice maluszków, którzy zaczęli przynosić smakołyki, aby wspólnie w szpitalu spędzić miło czas w świątecznym klimacie.
Rocznie w rudzkim Szpitalu przychodzi na świat ok. 75 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 – 120 dzieci poniżej 1500 g. Oddział Neonatologiczny dysponuje obecnie 44 łóżeczkami, w tym 27 inkubatorami. To kilkadziesiąt stanowisk dla wcześniaków, w tym 15 intensywnej terapii noworodka, 6 stanowisk opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji oraz 6 stanowisk opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego. Oddział powiązany jest z Poradnią Neonatologiczną. Rudzka Neonatologia funkcjonuje w systemie rooming–in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej.
- Dla dziecka bardzo ważny jest kontakt z rodzicem, dlatego umożliwiamy kangurowanie, istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia bluz. Stymulujemy też odruch ssania u wcześniaków. Od dwóch lat bierzemy też udział w akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Każdy noworodek przebywający na naszym oddziale ma swoją ośmiorniczkę–przytulankę – mówił Arkadiusz Loska.
W ramach oddziału funkcjonuje również Śląski Bank Mleka Kobiecego i Poradnia Laktacyjna. Oddział zrzeszony jest w European Milk Bank Association (EMBA). Szpital współpracuje z Oddziałem Intensywnej Terapii Noworodka Upsala w Szwecji. Bierze także udział w polsko-norweskim Projekcie Badawczym dotyczącym muzykoterapii noworodków przedwcześnie urodzonych oraz w Badaniu START.