Wiadomości z Rudy Śląskiej

Drzemka w soczewkach - czy to dobry pomysł?

  • Dodano: 2021-03-17 12:45, aktualizacja: 2021-03-18 11:00

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodna alternatywa dla okularów korekcyjnych. Ich użytkownicy powinni pamiętać, aby zdejmować je na noc (o ile nie są to soczewki całodobowe). Pozostanie w soczewkach kontaktowych podczas snu może skutkować podrażnieniem oczu. Czy ta żelazna zasada dotyczy także krótkiej drzemki w ciągu dnia? Czy nie wolno zdrzemnąć się bez zdejmowania soczewek? Zapytaliśmy o to Monikę Kyciak, optometrystę z http://bezokularow.pl/.

- Spanie w soczewkach kontaktowych to dość częsta praktyka. Nie jest to jednak zalecane przez ekspertów. Dlaczego zasypianie z soczewkami nie służy naszym oczom?

Większość osób korzysta z soczewek kontaktowych dziennych, co oznacza, że dedykowane są one do użytku dziennego ( https://www.bezokularow.pl/ ). Powinny być natomiast zdejmowane na noc. Dlaczego? Wynika to z ograniczonego dostępu tlenu do powierzchni oka. Użytkując soczewki w ciągu dnia, zapewniamy optymalne utlenowanie powierzchni oka, gdyż soczewki kontaktowe są zazwyczaj w mniejszym lub większym stopniu przepuszczalne dla tlenu. Jednak podczas snu, gdy mamy zamknięte oczy, utrudnione jest dotarcie tlenu do oka, na powierzchni którego znajduje się soczewka. Zmianie ulega mikrośrodowisko soczewki - podczas snu zaobserwować można wzrost zapotrzebowania rogówki na tlen, zwiększa się nieco temperatura soczewki, pH zmienia się z 7,45 na 7,25 i obniża się osmolarność łez.

Kilkugodzinny sen w soczewkach może stanowić punkt wyjścia do pojawienia się takich nieprzyjemnych powikłań jak niedotlenienie rogówki, przesuszenie, zaczerwienienie i pieczenie oka, kumulowanie się na powierzchni oka osadu białkowego, co powoduje niewyraźne widzenie. Szczególnie dotyczy to soczewek kontaktowych o mniejszej przepuszczalności dla tlenu, czyli soczewek kolorowych oraz hydrożelowych. Konsekwencją spania w soczewkach może być wysuszenie soczewek i problem z ich zdjęciem, stany zapalne rogówki i soczewki. W skrajnych przypadkach może dojść do powstania bolesnego owrzodzenia rogówki ( więcej na www.blog.bezokularow.pl ).

- Niekiedy nie można uniknąć drzemki w soczewkach - przyśniemy w pracy czy podczas jazdy pociągiem. Czy możemy się wówczas jakoś zabezpieczyć przed podrażnieniem oczu?

Sen w soczewkach nie jest zalecany w ciągu nocy, odradza się także krótsze drzemki - zawsze istnieje ryzyko podrażnienia oczu. Dlatego użytkownicy soczewek kontaktowych zawsze powinni nosić przy sobie pojemniczek z płynem do soczewek, do którego zawsze można włożyć soczewki. Zalecane jest zdejmowanie soczewek nawet przed krótką drzemką - to świetna okazja, aby oczy odpoczęły od soczewek, a soczewki kontaktowe mogą się odświeżyć w płynie .

Jeżeli wiemy, że może przytrafić nam się nieplanowana drzemka i nie będziemy mieli możliwości zdjęcia soczewek, wówczas używajmy soczewek silikonowo - hydrożelowych, które cechują się znacznie wyższym współczynnikiem przepuszczalności tlenu niż inne soczewki (https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe ) . Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko odwodnienia i podrażnienia spojówki w czasie snu. Po zakończeniu drzemki dobrze byłoby przepłukać soczewki płynem i usunąć z nich osady białkowe. Należy jednak pamiętać, aby nie zdejmować soczewek zaraz po przebudzeniu, gdyż soczewki mogą być suche. Dobrze jest najpierw delikatnie wymasować oczy przy zamkniętych powiekach czy zaaplikować krople nawilżające. Jeśli nie mamy płynu do soczewek, wówczas warto zaaplikować do oczu krople nawilżające, które delikatnie oczyszczą ich powierzchnię i nawilżą ją.

Czy soczewki całodobowe to dobre rozwiązanie? - kierujemy kolejne pytanie do optometrysty.

Specjalnym rozwiązaniem, umożliwiającym zasypianie w soczewkach są soczewki całodobowe - takie także znajdują się w ofercie http://bezokularow.pl/ . Wyróżniają się one możliwością noszenia w trybie ciągłym. Dostarczają one rogówce kilkukrotnie więcej tlenu niż standardowe soczewki, jednak mimo to mogą stwarzać ryzyko przesuszenia i podrażnienia oka. Dlatego takie rozwiązanie należy stosować z rozwagą i stale dbać o nawilżanie powierzchni oka kroplami.

Stosując soczewki całodobowe należy pamiętać, że soczewki te nie mogą mieć kontaktu z wodą, a zatem należy zdejmować je podczas kąpieli, mycia twarzy czy pływania na basenie. Ponadto nie należy nosić ich podczas zmywania makijażu - stwarza to ryzyko zanieczyszczenia soczewek. I koniecznie należy stosować specjalne krople nawilżające, redukujące ryzyko przesuszenia soczewki czy powierzchni oka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.