Wiele osób już na samym początku podjęcia decyzji o konieczności odchudzania przyjmuje niewłaściwą taktykę. Chcą w krótkim czasie pozbyć się nadmiarowych kilogramów stosując przez dany okres dietę. Nie zastanawiają się niestety co będzie potem, kiedy skończą jej stosowanie.
Pomysłów na szybką utratę masy ciała (przy okazji zdrowia i nastroju) znajdziemy sporo, np. monodiety (przyjmowanie przez dłuższy czas głównie jednego rodzaju produktu, np. dieta kapuściana, jabłkowa, ryżowa), diety wysokobiałkowe np. dieta Dukana, dieta Atkinsa, diety wysokotłuszczowe, np. dieta ketogeniczna, dieta Kwaśniewskiego itd. Diety te nie są zdrowe, smaczne, ani urozmaicone pod względem odżywczym. Nie są to rozwiązania, które powinny być stosowane w celu odchudzania się. Nie prowadzą do trwałej zmiany nawyków żywieniowych.
W Palecie Diet staramy się przekonać pacjentów, aby podeszli do tematu w trochę inny sposób, niż ten opisany powyżej. Zwracamy uwagę na to, że ważne jest nie samo zgubienie kilogramów, ale przede wszystkim TRWAŁA UTRATA MASY CIAŁA. A jak to osiągnąć?
Poprzez zmianę błędnych nawyków żywieniowych, które doprowadziły do nadwagi, otyłości, pogorszenia zdrowia a czasem nawet do zagrożenia życia.
Aby zmienić nawyki żywieniowe najpierw musimy uświadomić sobie czym one są.
Nawyk żywieniowy jest charakterystycznym dla danej osoby, powtarzalnym zachowaniem związanym z pozyskiwaniem i spożywaniem pokarmu. Żeby nie było zbyt prosto, celem nawyku żywieniowego jest nie tylko zaspokojenie potrzeby biologicznej (głodu) ale także zaspokojenie potrzeb emocjonalnych i społecznych. To jakie mamy nawyki żywieniowe kształtowane jest już w dzieciństwie przez najbliższe otoczenie. Największy wpływ mają osoby znaczące: rodzice, opiekunowie, rówieśnicy. W dorosłym życiu natomiast nawyki wytwarzają się poprzez powtarzanie zachowań, które mają wartość nagradzającą. Pozytywne emocje sprzyjają wytwarzaniu się pozytywnych skojarzeń z daną sytuacją, co prowadzi do utrwalania się nawyków.
Zmiana niezdrowych nawyków żywieniowych jest trudna. Nie wystarcza tu już samo ułożenie diety o obniżonej kaloryczności i przedstawienie zasad prawidłowego odżywiania. Nieoceniona staje się w tym przypadku pomoc PSYCHODIETETYKA.
W gabinetach podczas pracy z pacjentami zmiana określonych zachowań jest wieloetapowa. Stopniowo pracujemy z pacjentem nad tym aby wykształcić w nim poczucie skuteczności oraz silnej woli. Wspólnie z pacjentem poprzez ćwiczenia psychologiczne dokładnie analizujemy jego dotychczasowe zachowania pod kątem długoterminowego wpływu na zdrowie. Zastanawiamy się wspólnie jakie nawyki doprowadziły pacjenta do wzrostu masy ciała ponad normę lub pogorszyły stan zdrowia. Dzięki temu możliwe staje się wdrożenie planu działania dopasowanego do potrzeb i możliwości osoby borykającej się z nadwagą lub otyłością, co zwiększa szanse na osiągnięcie i utrzymanie zamierzonego celu.
Bogate doświadczenie pracy z pacjentem pokazuje, że trudno jest z dnia na dzień zmienić nawyki, które towarzyszyły pacjentowi przez wiele lat. Zmiana wymaga czasu, zaangażowania i uważności. Dlatego do ustalonego celu dążymy stopniowo, co wiąże się z mniejszymi kosztami psychologicznymi m.in. z mniejszym poziomem stresu.
Poprzez regularne spotkania specjalistów Palety Diet z pacjentami jesteśmy dla nich wsparciem i dodatkową motywacją w procesie zmiany stylu życia. Na każdej wizycie kontrolnej dietetyk bada pacjenta, edukuje go żywieniowo oraz wykonuje z nim ćwiczenia psychodietetyczne mające na celu podnieść poziom motywacji do odchudzania.
Paleta Diet dr Patrycja Kłósek - dietetyk kliniczny, psychodietetyk
ul. Karola Goduli 24 Ruda Śląska (stary szpital)
tel.: 690 442 833
Jak dojechać? - https://goo.gl/maps/ptK4PkE729FRu3aTA