Wiadomości z Rudy Śląskiej

Poznaj kulinarne sposoby na stres

  • Dodano: 2022-08-25 12:30, aktualizacja: 2022-08-26 09:47

Od dłuższego czasu słowo „dieta” nieodmiennie kojarzy się z odchudzaniem. Współczesne pojęcie piękna utożsamiane jest ze szczupłością sylwetki i ciągłym dążeniem do utraty kilogramów. Przeciwwagą dla takiego rozumienia piękna jest ciałopozytywność – rodzima wersja ruchu body positive. Na czym polega i jaka jest w niej rola diety?

Ewolucja body positive

Ciałopozytywność określana jest ogólnie jako akceptacja własnego ciała bez względu na wygląd. Początki ruchu miały miejsce w połowie XIX wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych narodził się feminizm. Podczas pierwszego Kongresu Kobiet poruszono kwestie praw kobiet, zapoczątkowano też walkę o ich prawa wyborcze. Kongres zajął się również problemem kobiecego zdrowia, rujnowanego przez ówcześnie panujące zasady ubierania się: silnie zaciśnięte gorsety, ciężkie, wielowarstwowe suknie na ogromnych metalowych obręczach, ważące wiele kilogramów, do tego astronomicznie drogie i szalenie kłopotliwe we wkładaniu i zdejmowaniu.

Oficjalny początek body positive przypada na 1996 rok, kiedy amerykańska pisarka i producentka filmowa o polskich korzeniach, Connie Sobczak, straciła siostrę w wyniku komplikacji po wszczepieniu implantów piersi, jej zdaniem zbyt małych. Wtedy Connie podjęła działania w kierunku powołania organizacji, która miałaby promować pozytywne postrzeganie własnego ciała, akceptację własnych potrzeb i nieuleganie lansowanym w mediach trendom. Wraz ze swoją psychoterapeutką Elizabeth Scott utworzyły w tym celu ruch Body Positive.

Ciałopozytywność a współczesne kanony urody

Presja społeczna, dotycząca wyglądu człowieka, jest głównym czynnikiem powstawania stresu i związanych z nim zaburzeń odżywiania. W znacznej większości problem ten dotyczy kobiet zwłaszcza młodych, niezadowolonych z własnej figury. Są one bardziej podatne na restrykcyjne kanony piękna, lansowane w mediach, w których rozmiar 38 to już często powód do zmartwienia.

Ciałopozytywność ma promować dobre relacje z samym sobą, tolerancję wobec budowy i sylwetki, urody lub jakichkolwiek innych cech wizualnych. Ma też uczyć tolerancji w stosunku do wyglądu innych kierując się zasadą, że każdy człowiek jest wartościowy i pozytywny, niezależnie od wyglądu zewnętrznego. Ponadto promuje dokonywanie ewentualnych zmian nie pod naciskiem otoczenia, ale według własnego, indywidualnego tempa i możliwości, w zgodzie z własnym zdrowiem. Ale uwaga: nie jest to lansowanie nadwagi i otyłości! Nie jest to też negowanie postawy osób, szczupłych, stosujących różne diety lub uprawiających sport. Przeciwnie – body positive utwierdza takie osoby w tym, co robią, jeżeli tylko czują się tym dobrze. Innymi słowy, wspiera troskę o własne zdrowie, a nie chęć lansowania się w mediach społecznościowych, która – niepoparta racjonalnym celem – prowadzi wyłącznie do stresu.

Odpowiednie odżywianie a body positive

W zależności od tego, jaki mamy cel względem naszego ciała, podstawą jest właściwe odżywianie, które nie tylko umożliwi osiągnięcie tego celu, ale również oddali lub przynajmniej znacznie złagodzi stres, jaki towarzyszy nam w związku z niezadowoleniem z własnego wyglądu. Jadłospis powinien być urozmaicony, a jednocześnie zbilansowany, czyli zawierający wszystkie substancje odżywcze, jakich potrzebuje organizm.

Mimo, że większość z nas nie jest w stanie, choćby z braku czasu, obliczać codziennie kaloryczności posiłków i zawartości poszczególnych substancji w składnikach potraw, odżywianie zgodne z ciałopozytywnością jest całkowicie możliwe. Służą temu diety pudełkowe. Firma WygodnaDieta.pl oferuje różne rodzaje diet, opracowywanych przez zawodowych dietetyków i przyrządzanych w profesjonalnej kuchni ze świeżych składników najwyższej jakości. Catering dietetyczny w Rudzie Śląskiej jest również dostępny. Komplet posiłków, wchodzących w skład wybranej diety, dostarczany jest do domu klienta codziennie rano. Są one gotowe do spożycia, można je podgrzać w ciągu dnia w kuchence mikrofalowej. Ponadto są zapakowane tak, że bez obaw można zabrać je ze sobą do pracy. Dzięki temu da się uniknąć jedzenia nieprzyjaznych dla organizmu fastfoodów, którymi często odpędzamy głód, sprzyjając jednak stresowi.

Dieta pudełkowa ma oprócz tego i tę zaletę, że korzystając z niej nie trzeba robić zakupów spożywczych, a zyskany w ten sposób wolny czas wykorzystać na własne przyjemności. Ma to również znaczenie w procesie akceptowania samego siebie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.