Wiadomości z Rudy Śląskiej

Poznajemy narzędzia do wizualizacji wnętrz

  • Dodano: 2020-05-14 12:15

Budowa domu kojarzy się zazwyczaj z długim procesem, licznymi formalnościami i dużymi kosztami. Tak jest w rzeczywistości. Jeśli planujemy budowę domu, od czegoś trzeba jednak zacząć. Zazwyczaj jest to wybór miejsca, czyli działki, na której stanie nasz wymarzony dom. Kolejnym krokiem jest wybór projektu domu, który chcemy wybudować. Jeszcze kilkanaście lat temu ów projekt sprowadzał się do planów architektonicznych i kilku zdjęć domu zbudowanego na bazie danego projektu. W poniższym tekście chcielibyśmy przybliżyć jeden z etapów projektowania domu, a dokładniej możliwości jego wizualizacji dla potencjalnych zainteresowanych. Dziś za sprawą technologii możemy zobaczyć nasz dom niemalże na żywo, zanim zostanie rozpoczęta budowa. Poznajmy najpopularniejsze możliwości wizualizacji domu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.



1. Kreator domu 3D
2. iDesigner
3. Wizualizacje
4. Animacje
5. Panorama 360° i okulary VR

Kreator domu 3D

Kreator domu 3D to narzędzie dające niezwykłe możliwości, niespotykane jeszcze kilka lat temu. Za jego sprawą możemy odbyć wirtualną wycieczkę na naszą działkę i niczym bohater komputerowej gry ustawiać na niej nasz przyszły dom. Wszystko to w jakości video dającej wrażenie, że oglądamy właśnie wybudowany dom.
Za sprawą kreatora możemy m.in.:
- utworzyć wizualizację wybranego projektu domu na wybranej działce,
- dopasować jeden z dostępnych projektów do wielkości i położenia działki,
- dobrać wykończenie domu, zarówno materiały, jak i kolorystykę począwszy od podmurówki do koloru dachówki,
- udostępnić zdjęcie gotowego projektu w 3D

Video przedstawiające możliwości kreatora dostępne jest na stronie internetowej jego twórców.

Idesigner

To oprogramowanie pozwalające na samodzielną aranżację wnętrz online w technologii 3D. Każdy zainteresowany może za opłatą uzyskać dostęp do programu i krok po kroku stworzyć swoje wymarzone wnętrze. Dopasowywać można takie szczegóły jak kolor ścian, rodzaj mebli i podłóg. Nie trzeba dodawać, o ile ułatwia to późniejsze urządzanie domu mając pod ręką zapisane wizualizacje w 3D. Jeśli zechcemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, łatwiej nam będzie określić swoje oczekiwania.

Wizualizacje

To znana i ceniona od lat metoda prezentacji wnętrz. Opiera się na komputerowej wizualizacji wykonanej z użyciem zdjęć zrealizowanego projektu. Wymaga odpowiednich umiejętności i dostępu do specjalistycznego oprogramowania.

Animacja

To nic innego jak kolejny krok naprzód wobec klasycznej wizualizacji. Za sprawą odpowiedniego oprogramowania możliwe staje niejako ”ożywienie” zdjęć i odbycie wirtualnego spaceru po wcześniej zaprojektowanym wnętrzu.

Panorama 360° i okulary VR

Pora na dwie ostatnie formy wizualizacji.
Pierwsza z nich, panorama 360°, to efekt ruchomego obrazu, który można uzyskać przy pomocy choćby smartfona. Za pomocą specjalnych aplikacji można tak zrobione ujęcia udostępniać w internecie. Wystarczy otrzymać stosowny link i z dowolnego urządzenia możemy przeglądać wnętrza w panoramicznym ujęciu.
Panorama 360° jest bardzo często wykorzystywana przez biura nieruchomości do prezentacji oferowanych przez nie mieszkań lub domów. Potencjalny klient nie ruszając się z domu, może wstępnie zapoznać się z ofertą i ocenić czy trafia ona w jego potrzeby. Obie strony oszczędzają przy tym wiele czasu i unikają rozczarowań spowodowanych rozminięciem się oczekiwań klienta, który znał nieruchomość tylko z opisu.

Okulary VR to absolutna nowość, jeśli chodzi o ich wykorzystanie do prezentacji nieruchomości. W Polsce dostępne są m.in. dla użytkowników programu do projektowania wnętrz o nazwie InteriCAD. Stworzona w nim prezentacja umożliwia wirtualny spacer po wszystkich pomieszczeniach i daje niemalże możliwość dotknięcia znajdujących się we wnętrzu przedmiotów.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst przybliżył nieco temat wizualizacji i będzie on pomocny dla wszystkich, którzy rozważają budowę, kupno czy urządzenie własnego domu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.