Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pożyczka pod weksel - najważniejsze informacje

 • Dodano: 2020-01-20 06:30, aktualizacja: 2020-01-20 06:32

Pożyczka pod weksel udzielana jest przez osoby prywatne. Produkt skierowany jest do osób wypłacalnych, ale i zadłużonych, które nie mogą otrzymać tradycyjnej pożyczki w banku. Jak działają pożyczki pod weksel i dlaczego warto sporządzić ich umowę?[/lead]

Jak działają pożyczki prywatne pod weksel?

Pożyczka prywatna stanowi szybką możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy. Weksel, który pełni w tym rodzaju finansowania główną rolę, jest papierem wartościowym. Zawiera on przyrzeczenie wystawcy dokumentu do zapłacenia określonej kwoty, której dotyczy np. pożyczka. Pożyczka pod weksel różni się od finansowania w postaci tradycyjnej pożyczki na raty oferowanej w PożyczkaOK. Pożyczkobiorcy sięgający po zobowiązanie w firmach pozabankowych powinni mieć pozytywną zdolność kredytową. Jest ona weryfikowana na podstawie informacji zawartych w rejestrach dłużników. Osoby prywatne udzielające pożyczek pod weksel często przyznają dodatkowe pieniądze osobom, które są w trudnej sytuacji finansowej, często nawet w spirali zadłużenia. Weksel stanowi w pożyczce zabezpieczenie dla obu stron transakcji. Podpisy znajdujące się na dokumencie zobowiązują obie strony do spełnienia określonych działań. W momencie, gdy klient nie wywiąże się z warunków, na które przystał, poniesie konsekwencje. Co ważne, weksel nie tylko pełni funkcję zabezpieczającą, ale również kredytową, płatniczą, obiegową oraz refinansową.

Pożyczka pod weksel - dla kogo?

Zła historia kredytowa nie przekreśla możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy. Banki rzeczywiście nie przyznają finansowania osobom zadłużonym. Firmy pozabankowe również dbają o to, aby ich klienci mieli pozytywną zdolność kredytową. Gdy na naszym koncie pojawiło się zadłużenie, jedynym rozwiązaniem jest pożyczka pod weksel. Mogą po nią sięgnąć wszystkie osoby pełnoletnie, które zobowiążą się pisemnie do spłaty zadłużenia. Niezrealizowany weksel może stanowić dowód w sprawie w trakcie postępowania sądowego. O pożyczkę pod weksel może wnioskować osoba:

 • zadłużona w bankach;
 • ze złą historią finansową w rejestrach BIK i BIG.
 • mająca niespłacone pożyczki pozabankowe;
 • wypłacalna, która z różnych powodów nie otrzymała finansowania w banku.

Podczas udzielana prywatnej pożyczki pod weksel remitent (pożyczkodawca) nie analizuje naszej wiarygodności finansowej czy scoringu BIK. Weksel stanowi bowiem dla niego wystarczające zabezpieczenie transakcji.

Jak wnioskować o uczciwą pożyczkę prywatną pod weksel?

Pożyczki pod weksel to zobowiązania prywatne, udzielane przez osoby fizyczne często niezwiązane z instytucjami finansowymi. Pożyczkodawcą prywatnym może zostać osoba, która posiada dużo pieniędzy i chce je w jakiś sposób zainwestować. Tajemnicą nie jest fakt, że pożyczkodawca udzielający prywatnego finansowania zarabia. Osoby, które mają złą historię kredytową, godzą się często na niekorzystne warunki (np. wysoką prowizję) wyłącznie dlatego, że aktualnie potrzebują pieniędzy. Musimy jednak pamiętać, że pożyczka prywatna to nadal pożyczka, co sprawia, że podpisując weksel zobowiązujemy się do jej spłaty. Osoby udzielające prywatnych pożyczek często zamieszczają swoje ogłoszenia w internecie. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie możemy znaleźć pożyczkodawcę, który spełni nasze wymagania. Co ważne, warunki pożyczki prywatnej możemy negocjować. Istnieje również możliwość zostawienia w sieci swojego ogłoszenia wraz z danymi kontaktowymi. W ten sposób skontaktują się z nami głównie te osoby, które rzeczywiście chcą nam pomóc.

Umowa pożyczki prywatnej - elementy

Aby pomoc dla zadłużonych od osób prywatnych nie stanowiła żadnego zagrożenia, warto zdecydować się na zawarcie pomiędzy stronami umowy. Jak powinna wyglądać umowa pożyczki prywatnej? Najważniejsze, aby zawierała podstawowe dane dotyczące transakcji i osób, które ją zawierają. Kluczowe będzie podanie w dokumencie:

 • danych osobowych remitenta (osoby, która udziela pożyczki);
 • danych osobowych trasata (pożyczkobiorcy);
 • miejsce i datę sporządzenia weksla;
 • podpisy obu stron transakcji.

Jeśli zdecydujemy się na pożyczkę pod weksel, powinniśmy w pierwszej kolejności uważnie przeczytać warunki umowy, następnie podpisać dokument. Istotne jest również prawidłowe określenie kwoty pożyczki, aby nie wystąpiły nieporozumienia między kontrahentami w trakcie okresu kredytowania.

Pożyczka pod weksel - wady i zalety

Pożyczka pod weksel to zobowiązanie, które stanowi alternatywę dla kredytów bankowych czy pożyczek online. Jak każdy produkt finansowy ma zarówno zalety, jak i wady. Do plusów pożyczki pod weksel należy zaliczyć fakt, że jest ona dostępna niemalże od ręki. Możemy ją otrzymać od razu po uzyskaniu kontaktu z pożyczkodawcą. Jakie jeszcze zalety ma pożyczka prywatna?

 • możliwość negocjacji warunków umowy (wysokości pożyczki, okresu kredytowania);
 • brak obowiązku posiadania pozytywnej historii finansowej;
 • gotówka dostępna bez wychodzenia z domu (pożyczkodawca może przelać pieniądze na wskazany przez nas rachunek bankowy);
 • pożyczka dla osób z komornikiem;
 • możliwość samodzielnego zamieszczenia ogłoszenia dotyczącego potrzeby uzyskania pożyczki.

Musimy mieć na uwadze również wady prywatnej pożyczki pod weksel. Minusem przede wszystkim jest to, że jest ona bardzo droga. Niejednokrotnie jej koszt przewyższa cenę tradycyjnej pożyczki dostępnej online. Niestety z racji tego, że jest ona dla wielu osób ratunkiem w trudnej sytuacji finansowej, zyskuje wielu zwolenników. Kolejną wadą jest to, że jeśli nie spłacimy zobowiązania, nasza sprawa trafi na drogę sądową. Jeśli podpisaliśmy wcześniej umowę, w której zobowiązujemy się do spłaty zadłużenia w określonym terminie, nie wygramy sprawy. Zanim więc zdecydujemy się na pożyczkę pod weksel, warto przemyśleć, czy rzeczywiście sprostamy jej warunkom. Być może prościej i bezpieczniej będzie pożyczyć od naszych bliskich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.